Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.14 15:56

Sporto ekstremalai sužalojo Salduvės kalną prie Šiaulių

ELTA 2012.11.14 15:56

Salduvės kalnas prie Šiaulių tapo ekstremalaus sporto mėgėjų rojumi – nuo nuniokoto kalno leidžiasi dvi nelegalios dviračių trasos su tramplinais.

Salduvės kalnas prie Šiaulių tapo ekstremalaus sporto mėgėjų rojumi – nuo nuniokoto kalno leidžiasi dvi nelegalios dviračių trasos su tramplinais.

Paveldosaugininkai praregėjo: kultūros paminklui padaryta žala gali būti skaičiuojama dešimtimis tūkstančių litų. Ženklais, draudžiančiais važinėtis nuo kalno, savivaldybė nepasirūpina – čia nėra nė ženklo apie kultūros paminklą, informuoja „Šiaulių kraštas“.

Dviratininkų startas – aukščiausia kalno vieta. Tuomet – ramesnis ruožas ir vienas tramplinas kalno dauboje. Prie pat šlaito viršaus kelias išsiskiria į sudėtingesnę ir paprastesnę trasas. Pastarojoje matyti, kad padirbėta iš peties. Supjaustytos kelios pušys, iš kurių įrengti nuožulnūs staigūs posūkiai. Sukrauti rąstai ir šakos užpilti smėliu ir žvyru, kuris iškastas čia pat, po pušų šaknimis. Kelioms pušims pjūklais nubrozdinta žievė. Salduvės kalno šlaite iškirsti laiptukai, kad būtų lengviau dviratį užsinešti.

Kultūros vertybių departamento Šiaulių skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Zenonas Stundžia sako, kad nuostoliai gali viršyti dešimtis tūkstančių litų. Inspektoriaus teigimu, ant kalno nutiestos trasos kultūros paminklą sužalojo labiau nei keturračių mėgėjai, kurie buvo pamėgę čia pramogauti.

Žala kultūros paminklui skaičiuojama pagal tai, kiek lėšų reikės viską atkurti. Z. Stundžia teigia, kad tik atvežti grunto nepakaks. Reikia viską sutvirtinti, kad polaidžio vanduo grunto nenuplautų. Be to, nežinia, ar nepažeisti archeologiniai sluoksniai.

Inspektorius teigia, kad artimiausias jo žingsnis – kreiptis į Kultūros vertybių departamentą, kad būtų sudaryta speciali komisija žalai įvertinti. „Salduvė priklauso savivaldybei. Ji turi nedelsdama kreiptis į teisėsaugą“, – paaiškino inspektorius šeimininkų veiksmus.

Miesto savivaldybės paveldosaugos specialistas Mantas Antanavičius patvirtino, kad Salduvės kalnas yra kultūros paminklas. Paminklų sąraše šis objektas oficialiai pavadintas Žuvininkų piliakalniu su gyvenviete.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi