Lietuvoje

2012.11.14 15:23

„Mūsų laisvės metai“. 1991-ieji

LRT.lt2012.11.14 15:23

Skambios dainos, didelės viltys, nuolatiniai mitingai ir neaiški jaunos šalies ateities vizija – taip atrodė 1991-ųjų pradžia.

Skambios dainos, didelės viltys, nuolatiniai mitingai ir neaiški jaunos šalies ateities vizija – taip atrodė 1991-ųjų pradžia. 

I dalis

1991-iesiems skirtoje laidoje „Laisvės metai“ aptariamas ekonominis ir politinis tuometės Lietuvos portretas, nagrinėjami vyriausybės sprendimai. Kviestiniai svečiai diskutuoja apie premjerės Kazimiros Prunskienės vyriausybės sukeltą kainų šuolį, prekybos įmonėms suteiktą laisvę elgtis taip, kaip joms atrodo tinkamiausia – ir jų nesugebėjimą gauta laisve naudotis protingai. Laidos svečio, filosofo ir Nepriklausomybės akto signataro Romualdo Ozolo teigimu, ekonominė „šoko terapiją“ neišėjo jaunai valstybei į gera, daugelio žmonių lūkesčiai buvo nuvilti.

Pirmojoje laidos dalyje kalbama apie Sausio 13-osios įvykius, žiaurius sovietų armijos veiksmus prie Vilniaus televizijos bokšto bei Radijo ir televizijos komiteto (Konarskio g. 49).

II dalis

Sovietų sąjunga mėgina neigti nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos valstybės egzistavimą. Puldinėjami Lietuvos Respublikos pasienio punktai, siekiant įbauginti muitininkus ir Sienos apsaugos tarnybos vyrus. Apie tai pasakoja laidos svečiai – Lietuvos karininkai.

Prisimenant 1991-ųjų rugpjūčio pučą, de facto palaidojusį ne tik reakcingąsias sovietų valdžios jėgas, bet ir visą Sovietų sąjungą, laidos vedėja E. Mildažytė klausia: „Ar pelnytai pučas vadinamas didžiausia sovietų dovana Lietuvai?“ Juk būtent po pučo mūsų šalies nepriklausomybė tapo viso pasaulio mastu pripažinta tikrove. 

Kalbėdami apie 1991-ųjų antrąją pusę, laidos dalyviai vėl grįžta prie ekonominių reformų, prisimena talonų įvedimą, nesutaria dėl žemės reformos vertinimo. Svečiai nepamiršta paminėti ir 1991-aisisiais pradėto leisti žurnalo „Ieva“, kurį moterys pirkdavo stovėdamos ilgiausiose eilėse, ir prasidėjusios prekybos kompiuteriais, kas tada buvo milžiniškas žingsnis pirmyn.

Laida bus transliuojama lapkričio 25 d., 21.15 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.