Lietuvoje

2012.11.14 15:05

A. Terleckas susitiko su JAV rašytoju, publicistu D. Satteriu

Susitikti su ilgamečiu savo draugu, Lietuvos laisvės lygos įkūrėju, ką tik Laisvės premija apdovanotu kovotoju už žmogaus teises Antanu Terlecku į mūsų šalį atvyko Amerikos rašytojas, publicistas Davidas Satteris. 

Susitikti su ilgamečiu savo draugu, Lietuvos laisvės lygos įkūrėju, ką tik Laisvės premija apdovanotu kovotoju už žmogaus teises Antanu Terlecku į mūsų šalį atvyko Amerikos rašytojas, publicistas Davidas Satteris.

Ilgametis kovotojas už žmogaus teises A. Terleckas sako, kad su Amerikos rašytoju ir žurnalistu, aštuntajame dešimtmetyje dirbusiu Londono „Financial Times“ korespondentu Maskvoje, D. Satteriu pažįstamas 35 metus. Pažintis prasidėjo 1977-aisiais D. Satteriui atvykus į Vilnių Vasario 16-osios išvakarėse. Tada A. Terleckas kartu su savo draugais įtakingo Didžiosios Britanijos dienraščio žurnalistui suteikė informacijos apie padėtį Lietuvoje.

„Susitikome pas mane. O viršui gyveno Bitinaitytės, KGB agentės. Jos ir neslėpė, kad jos KGB agentės. Jų brolis Bitinaitis – pulkininkas. Mes [KGB panosėje] susitikome ir kalbėjome, ką norėjome. Aš jau buvau tiek įžūlus, kad nebijojau kalbėti“, – pasakojo Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas, Laisvės premijos laureatas Antanas Terleckas.

Kaip gautą informaciją apie pogrindyje veikiantį Lietuvos nacionalinį judėjimą D. Satteriui pavyko išgabenti į Maskvą, kaip pakeliui informacija buvo pavogta, kokių neįtikėtinų nuotykių būta ir kaip galų gale straipsnis pasirodė Anglijos spaudoje, D. Satteris sako papasakojęs savo memuaruose.

„Straipsnis buvo atspausdintas laikraštyje „Financial Times“ ir  pavadintas „Vaiduoklis mašinoje“.  Rašiau apie tai, kad nacionalinio atgimimo idėjos labai gajos Lietuvoje, ir žmonės jas nori realizuoti“, – teigė JAV rašytojas, žurnalistas.

Iki to tokios informacijos Vakaruose nebuvo. Galima buvo įtarti, kad čia ne viskas ramu, bet niekas apie tai tiksliai nieko nežinojo.

D. Satteris yra išleidęs tris knygas apie Rusiją – apie Sovietų sąjungos subyrėjimą, apie Rusiją po Sąjungos žlugimo ir apie Rusijos žmonių požiūrį į savo komunistinę praeitį. Pagal pirmąją knygą  pastatytas dokumentinis kino filmas.