Lietuvoje

2014.11.05 21:03

Penki konservatoriai prašneko apie svajonių Vilnių

Liepa Želnienė, 15min.lt2014.11.05 21:03

Trečiadienio vakarą penki Vilniaus Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų kandidatai į Vilniaus merus rungiasi viešuose partijos debatuose. Tarp kandidatų – Seimo nariai Arvydas Anušauskas, Kęstutis Masiulis ir Stasys Šedbaras, Vilniaus savivaldybės tarybos narys Valdas Benkunskas ir buvęs premjero patarėjas Mykolas Majauskas.

Trečiadienio vakarą penki Vilniaus Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų kandidatai į Vilniaus merus rungiasi viešuose partijos debatuose. Tarp kandidatų – Seimo nariai Arvydas Anušauskas, Kęstutis Masiulis ir Stasys Šedbaras, Vilniaus savivaldybės tarybos narys Valdas Benkunskas ir buvęs premjero patarėjas Mykolas Majauskas.

Prisistatydami kandidatai pabrėžė, kad darbas Vilniaus savivaldybėje nebus labai lengvas, tačiau kiekvienas kartu vardijo savo privalumus.

A. Anušauskas sakė, kad niekada nevengia imtis sunkių darbų, V. Benkunskas pasakojo apie savo patirtį partijoje ir Vilniaus savivaldybėje.

„Didžiausias gyvenimo pasiekimas tas, kad 36 metus gyvenu su ta pačia žmona ir dar ją myliu“, – prisistatė K. Masiulis.

S. Šedbaras pažymėjo esąs vyriausias iš kandidatų, bet „tikrai dar ne senas“.

Svajonėse apie Vilnių – laisva Baltarusija

Partijos pirmininkas A. Kubilius pasinaudojo teise suformuluoti pirmą debatų klausimą ir pasiteiravo, kokį Vilnių kandidatai svajoja matyti po 20 metų.

A. Anušauskas tvirtino, kad jo svajonė, kad Vilnius būtų ne tik modernus, bet ir turėtų susisiekimą su laisva Baltarusija ir greitą ir patogų ryšį visa Europa.

V. Benkunskas tvirtino, kad jo svajonė – Vilnius be dabartinių problemų. M. Majauskas savo ruožtu į sostinę pažiūrėjo savo dukrų akimis ir pareiškė svajojantis, kad visi Vilnaius vaikai turėtų galimybę lankyti darželį, jame sveikai maitintis, turėti, kur numigti.

K. Masiulis pasakojo svajojantis apie tai, kad per Vilnių būtų galima pervažiuoti per 10 minučių, o iš Pilaitės per 20 minučių pasiekti Kauną. Be to, jis tvirtino besitikintis, kad Vilniuje atsirastų daugiau kultūros objektų.

S. Šedbaras išreiškė viltį, kad Vilnius po 20 metų būtų laisvės dvasios miestas ir turėtų savo futbolo komandą ir tinkamą žaisti stadioną.

Ar eis su lenkais?

Organizavusieji debatus konservatoriai siekė suteikti jiems gyvumo, todėl kandidatams nebuvo leista visiems kalbėti apie dabartines miesto problemas. Jie turėjo išsitraukti po vieną problemą ir pasiūlyti jai spendimo būdą.

A. Anušauskui teko pasisakyti tema „Vilniaus koalicijos“. Konkrečiau jis turėjo pasisakyti, ar eitų į koaliciją su Lenkų rinkimų akcija ir Valdemaru Tomaševskiu. Tačiau politikas nuo tiesioginio atsakymo išsisuko. Jis tvirtino, kad jam tik nepatinka idėja bankrutuoti kartu su Artūru Zuoku.

V. Benkunskas išreiškė viltį, kad partnerių daug neprireiks – pakaks liberalų. Jų kandidatą į Vilniaus merus Remigijų Šimašių konservatorius sakė kviesiantis į savo komandą.

„Kalbos apie koalicijas – kažkoks silpnojo bruožas. Mes turime kalbėti taip, kad mes eisime ir laimėsime ir nereikės jokių koalicijų“, – V. Benkunskui atrėžė M. Majauskas.

K. Masiulis sulaukė švilpimo ir plojimų kartu, kai pasakė, kad dirbtų su visais, kurie švarūs, o tokių yra ir Lenkų rinkimų akcijoje. S. Šedbaras žadėjo bandysiantis į koaliciją traukti pavienius tarybos narius.

Reikia A. Sekmoko ir dalgio

B. Benkunskas išsitraukė temą „Korupcija“. Jis tikino, kad ją naikinti reikia pradėti pasakant visiems savivaldybėms darbuotojams, kad taip nebegalima ir suteikiant daugiau galių seniūnaičiams. Kiti kandidatai iš esmės kalbėjo tą patį.

Ekonomistui M. Majauskui teko dėkinga tema – kainos už šildymą. „Vilniui reikia Arvydo Sekmoko ir dalgio. Pirma, reikia išvalyti energetikos ūkį nuo oligarchų, kaip buvo padaryta su LEO LT. O antra, reikia sukurti konkurenciją“, – trumpai ir aiškiai dėstė jis.

Kiti kandidatai daugmaž kartojo panašias idėjas.

K. Masiuliui teko kalbėti apie vaikų darželius ir Vilniaus draugystę šeimai. „Aš dabar fantazuoju. Bet jei mes paimtume ir įvestume krepšelį? Gal mamos pačios kurtų mažus darželius ir kaimynų vaikus paimtų? Kodėl taip negalima daryt? Tai būtų pigiau“, – teigė jis.

S. Šedbaras pripažino gerai išmanantis šią bėdą, nes jo žmona dirba darželio auklėtoja ir siūlė, kad vaikų darželius turėtų privalomai statyti tie, kas plečia gyvenamuosius Vilniaus rajonus. V. Benkunskas sako, kad jau dabar Vilniuje gali atsirasti keli nauji darželiai, nes yra mokyklų, kurias būtų galima sujungti. Be to, jis siūlo leisti krepšelius gauti ir privatiems darželiams.

M. Majauskas sakė, kad jam darželių bėda – pati svarbiausia Vilniuje. „Tai fundamentali problema“, – teigė jis.

Apie Vilniaus skolas kalbėti teko S. Šedbarui. Jis atkreipė dėmesį, kad Vilniaus finansus iš esmės reikia tvarkyti, kad neturėtų darželiai permokėti už šildymą, o tuo esą domisi FNTT. Be to, jis tvirtino, kad negali būti taip, kad visos įstaigos žmonių suneštus pinigus pervedant 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio, pirmiausia nuneštų savivaldybėn.

V. Benkunskas tvirtino, kad Vilniui pirmiausia reikia atkurti pasitikėjimą kredito institucijose ir labai taupyti, peržiūrėti savivaldybės įmonių valdymą.

M. Majauskas sakė, kad šioje srityje nėra naujokas ir su Vilniaus krize tvarkytųsi taip pat, kaip A.Kubiliaus Vyriausybė kovojo su ekonomine krize. Rimtas kalbas nutraukė K. Masiulis. „Aš apie skolas nekalbėčiau“, – pareiškė jis visus priblokšdamas ir pridūrė: „Negąsdinčiau vilniečių bankrotu, o pasikviesčiau M. Majauską ir pasakyčiau: „Vaikine daryk“.

Stebėjo pasitraukusieji: I. Šimonytė ir M. Adomėnas

Į šį renginį socialiniuose tinkluose konservatorių lyderiai kvietė ne tik partijos narius, tačiau pilnos konferencijų salės jiems vis tiek nepavyko surinkti. Debatų pasiklausyti atėjo apie du šimtus žmonių.

Tarp jų ir du konservatorių kandidatais į merus nepanorusi būti buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė ir Vilniaus sueigos vadovas, pats po kavos su Vilniaus meru Artūru Zuoku atsisakęs kandidatuoti į sostinės merus Mantas Adomėnas.

M. Adomėnas dar prieš debatus yra pareiškęs, kad kandidatu į Vilniaus merus mato Valdą Benkunską. A. Kubilius savo ruožtu išreiškė palaikymą M. Majauskui. I. Šimonytė per debatus taip pat atidžiausiai klausė M. Majausko kalbos ir tik jam plojo, tačiau 15min.lt paklausta, kurį kandidatą remia, buvo politkorektiška.

M. Majauskas vienintelis debatams pasiruošė skrajučių su savo atvaizdu, tuo tarpu kiti kandidatai daugiausia partiečius agitavo socialiniuose tinkluose.

A. Anušauskas per debatus pastebėjo, kad kandidatus, matyt, net partija nevienodai myli.

Debatus vedė buvęs premjero A. Kubiliaus atstovas spaudai, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Virgis Valentinavičius.

Paklausti kandidatų debatų stebėtojams galimybės nebuvo.

Galutinai dėl kandidato į Vilniaus merus konservatoriai turėtų apsispręsti kitą savaitgalį visuotiniame Vilniaus skyrių balsavime, jei jame dalyvaus daugiau nei pusė visų konservatorių narių iš Vilniaus. Jei du kandidatai surinks apylygį balsų skaičių, tuomet planuojama surengti ir antrąjį turą.

Jei savo nuomonę visuotiniame reitingavime pareikš mažiau nei pusė konservatorių vilniečių, tuomet TS-LKD kandidatą į Vilniaus merus spręs M. Adomėno vadovaujama Vilniaus sueiga, kuriai priklauso visų partijos Vilniaus skyrių lyderiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt