Naujienų srautas

Lietuvoje2014.11.04 16:18

Seimo nariai palankiai vertina prezidentės siūlymą dėl dvigubos pilietybės

BNS 2014.11.04 16:18

Seimo nariai antradienį palankiai įvertino prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamas pataisas, kurios turintiems ypatingų nuopelnų Lietuvai leistų turėti dvigubą pilietybę.

Seimo nariai antradienį palankiai įvertino prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuojamas pataisas, kurios turintiems ypatingų nuopelnų Lietuvai leistų turėti dvigubą pilietybę.

Žiniasklaidai pranešus, kad Jungtinių Valstijų piliečiu tapęs buvęs garsus krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas netenka Lietuvos pilietybės, prezidentė D. Grybauskaitė pranešė siūlanti pataisas, kurios liberalizuotų pilietybės institutą. Pagal pataisas, ypatingų nuopelnų šaliai Lietuvos pilietis ir įgijęs kitos valstybės pilietybę galėtų išsaugoti ir Lietuvos pilietybę.

Tokiai idėjai paramą išsakė tiek valdančiojoje koalicijoje, tiek opozicijoje esantys parlamentarai.

„Aš asmeniškai tikrai pritarčiau. Šiuo atveju ne tiek daug mes turime talentų, kurie atidirbo savo, ir Ž. Ilgauskas buvo tas žmogus, kuris atstovavo Lietuvos rinktinei, tikrai mūsų sporto šaką ir vardą Lietuvos nešė ir visur minėjo. Taip gyvenimas susiklosto, jis dabar gyvena kitoje valstybėje, jam yra turbūt ir tam tikrų praktinių gyvenimo niuansų, bet aš manau, kad širdyje jis yra tikras lietuvis, ir vien dėl tokių administracinių dalykų atimti iš jo pilietybę būtų tikrai ir jam skaudu asmeniškai, ir man būtų skaudu kaip Lietuvos piliečiui, kad mes prarandam tokį žmogų ir bandom su juo nutraukt ryšį“, – BNS sakė Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys.

Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis tvirtino, jog dabartinė tvarka, kai pilietybė atimama įgijus kitos valstybės pilietybę – kenkimas šaliai.

„Tai yra kenkimas mūsų valstybei. Paimkime kad ir Izraelio tautą – tikrai telkia visus žmones, neatstumia piliečių, o dabar yra dirbtinas atstūmimas ir skaldymas tautos. Manau, dabartinis Konstitucinio Teismo išaiškinimas konstitucinės nuostatos dėl dvigubos pilietybės yra skaldymas ir tautos kurstymas. Mes esam maža tauta, tai bandykim sutelkt visus žmones,o ne daryti juos priešais“, – BNS sakė P. Gražulis.

„Pamotė taip nesielgia su savo vaikais, kaip mūsų valstybė su savo piliečiais“, – pridūrė „tvarkietis“.

Socialdemokratas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas sakė pozityviai vertinantis siūlomas pataisas, bet abejojo dėl jų taikymo Ž.Ilgauskui. „Kiek kartų buvo kviečiamas į rinktinę, tiek kartų nesutiko žaisti. Aš abejoju, ar šios pataisos galėtų būti jam pritaikytos, nes šia prasme atstovavimas rinktinei, jos sudėtyje, užimant tam tikras vietas, iš tikrųjų yra nuopelnai. Bet ar yra nuopelnai užsiimant savo profesine veikla, žaidžiant komercinėj (lygoje)?“ – sakė J. Sabatauskas.

Jis taip pat pažymėjo, kad sprendžiant dėl Lietuvos pilietybės suteikimo ledo šokėjai Izabellai Tobias, situacija buvo iš esmės skirtinga – JAV pilietė turėjo nuopelnų Lietuvai. Prezidentė jai suteikė Lietuvos pilietybę išimties tvarka, taip sudarydama galimybes I. Tobias kartu su tuometiniu šokių partneriu Deividu Stagniūnu dalyvauti žiemos Olimpinėse žaidynėse.

„Kai buvo sprendžiama dėl pilietybės suteikimo I. Tobias, kai ji atstovavo Lietuvai, pasaulio ir europos čempionatuose, tai tam tikra prasme jau yra pasiekimai, užimtos pakankamai aukštos vietos“, – sakė J. Sabatauskas.

Tuo tarpu pačias pataisas jis sakė esant svarstytinas. „Manau, kad pakankamai pozityvu svarstyt tuos klausimus, žmonėms, kurie iš tikrųjų yra nusipelnę Lietuvos valstybei, atstovaudami su Lietuvos vėliava, tiek sporto, tiek kultūros, tiek mokslo srityse, iš tikrųjų, vertinčiau pozityviai“, – kalbėjo komiteto vadovas.

Opozicijos vadovai sakė, kad siūlomas Pilietybės įstatymo pataisas parems. „Manau, frakcija pritartų, aš asmeniškai tikrai pritarčiau, pats buvau šalininkas platesnės galimybės lietuvių kilmės asmenims turėti dvigubą pilietybę. Aš nuosekliai tą stengiausi įgyvendint, deja, nepavyko, ir Konstitucinis Teismas kitaip yra išaiškinęs, bet aš tikrai pritarčiau“, – BNS sakė opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius.

Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis sako, jog liberalai projektui pritartų. „Liberalai labai pritartų šioms pataisoms, juo labiau, kad savo metu mes labai siūlėm dėl ledo šokėjos I.Tobias, kad ypatingų nuopelnų atveju tikrai reikia suteikti Lietuvos pilietybę. O kalbant apie Ž.Ilgauską ar kitus sportininkus, menininkus, kultūros veikėjus – nesam labai didelė savo skaičiumi šalis, todėl reikia branginti, saugoti ir išlaikyti ryšį su kiekvienu, daug ką pasiekusiu ir garsinusiu mūsų valstybę asmeniu“, – BNS sakė E.Masiulis.

Vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė pradedanti procedūras, kad JAV gyvenantis Ž. Ilgauskas netektų Lietuvos pilietybės. Ministerija nurodė gavusi atsakymą iš JAV ambasados, kad jis įgijo JAV pilietybę.

Lietuvos Konstitucija ir įstatymai dvigubai pilietybei taiko labai griežtus apribojimus.

Ž. Ilgauskas 1997-2011 metais rungtyniavo NBA. Lietuvos rinktinėje jis yra žaidęs tik kelias rungtynes. Klivlande gyvenantis Ž. Ilgauskas su žmona augina du Lietuvoje įvaikintus vaikus.

Kaip BNS sakė prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, šios pataisos būtų taikomos visiems Lietuvai nusipelniusiems asmenims, tarp jų – ir garsiems lietuvių sportininkams, kurie kreiptųsi į Lietuvą dėl pilietybės išsaugojimo.

„Šios pataisos būtų taikomos apskritai visiems Lietuvos piliečiams, kurie turi ypatingų nuopelnų ir gali įrodyti tų ypatingų nuopelnų buvimą, kad jie galėtų išlaikyti pilietybę. Šiuo atveju, būtų reikalingas prezidento sprendimas – jei būtų tokio asmens prašymas išlaikyti, susigrąžinti pilietybę, jei ji bus prarasta, reikalingas tokio asmens prašymas ir prezidentė tada spręs“, – sakė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi