Lietuvoje

2014.11.04 16:06

KT pirmininkas apie Ž. Ilgauską: pilietybė nėra atimama, jos atsisakoma

DELFI.lt, ELTA, BNS2014.11.04 16:06

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Jungtinėms Valstijoms (JAV) prisiekęs buvęs krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas sąmoningai atsisakė Lietuvos pilietybės, todėl neteisinga kalbėti, kad pilietybė yra atimama.

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Jungtinėms Valstijoms (JAV) prisiekęs buvęs krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas sąmoningai atsisakė Lietuvos pilietybės, todėl neteisinga kalbėti, kad pilietybė yra atimama.

„Nereikia klaidingi visuomenės, kalbant apie tai, kad yra atimama pilietybė. Iš tiesų pilietybės yra atsisakoma“, – interviu Žinių radijui antradienį sakė D. Žalimas.

Jis pabrėžė, kad prisiekdami Jungtinėms Valstijoms nauji piliečiai viešai atsisako nuo bet kokios ištikimybės kitai valstybei.

„Nesunku internete susirasti Jungtinių Amerikos Valstijų natūralizacijos priesaiką, kurią duoda asmuo, įgydamas JAV pilietybę. Ji prasideda tokiais žodžiais: aš šiuo pareiškiu ir prisiekiu, kad aš absoliučiai ir visiškai išsižadu ir atsisakau bet kokių ištikimybės ir lojalumo ryšių su bet kuriuo užsienio valdovu, suverenu ar valstybe, kuriai aš buvau pavaldus ar kurios piliečiu buvau“, – kalbėjo D. Žalimas.

„Ar jūs pasirašytumėte tokiais žodžiais? Mano pilietiškumo samprata man sako, kad aš jokiomis sąlygomis tokių žodžių nepasirašyčiau“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Lietuva bandys susigrąžinti Ž. Ilgauską

Pasklidus žiniai, kad JAV pilietybę įgijęs krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas neteks lietuviško paso, politikai susirūpino ne juokais.

Prezidentūra teikia Pilietybės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma išimtiniais atvejais leisti dvigubą pilietybę.

„Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva Seimui teikiamos Pilietybės įstatymo pataisos, kuriomis ypatingų nuopelnų mūsų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams bus įtvirtinta teisė turėti dvigubą pilietybę neatsisakant Lietuvos piliečio paso“, – pranešė Prezidentūra.

Prezidentūra taip pat tarp eilučių primena istoriją, kai Lietuvos pilietybę išimties tvarka įgijo čiuožėja Isabella Tobias. O situaciją su Ž. Ilgausko pilietybe D. Grybauskaitė vadina neteisinga.

„Lietuvai yra garbė, kad mūsų šalį pasaulyje garsinantys žmonės yra Lietuvos piliečiai. Neteisinga, kad valstybei ypatingai nusipelnę Lietuvos piliečiai iki šiol būdavo priversti atsisakyti savo gimtosios šalies paso“, – pranešime cituojama šalies vadovė.

J. Sabatauskas: kažin, ar tai padės Ž. Ilgauskui

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas DELFI teigė sveikinantis D. Grybauskaitės iniciatyvą.

„Pozityviai vertinu šitą siūlymą, – teigė J. Sabatauskas. – Mes negalime švaistytis mūsų žmonėmis, kurie Lietuvai tikrai nusipelnę.“

Vis dėlto socialdemokratas stipriai abejoja, ar įstatymo pataisos gali padėti Ž. Ilgauskui išsaugoti lietuvišką pasą. Mat NBA blizgėjęs LeBrono Jameso bičiulis metai po metų atsisakinėjo žaisti Lietuvos rinktinėje, o už nacionalinę komandą tėra sužaidęs trejas rungtynes.

„Labai abejoju, ar Ž. Ilgauskui tai būtų pritaikyta. (…) Neprisimenu, kad kokiame nors Europos ar pasaulio čempionate jis būtų atstovavęs rinktinei. Suprantu iš dalies jo galbūt tam tikrą psichologinę nuotaiką. Jis, kiek supratau, pyko ant tuomečio rinktinės trenerio. (…) Bet jo ir trenerio neturėtų atsiliepti santykiams su valstybe“, – aiškino J. Sabatauskas.

Pasak jo, kažin, ar NBA praleisti metai gali būti traktuojami kaip ypatingas nuopelnas Lietuvai.

„Tikrai nematau, kad tai būtų galima vertinti kaip nuopelnus valstybei. Suprantu, kad jis garsus krepšininkas, žaidęs NBA, „Cavaliers“ ir „Heat“ klubuose. Bet tai yra jo profesijos dalis. (…) Ar tai yra nuopelnai, žaidžiant už pinigus? Tai yra komercija, tai yra verslas, tai yra tavo profesinė veikla“, – dėstė J. Sabatauskas.

Sykiu Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas pabrėžia, kad pilietybės klausimai išlieka itin jautria tema, ir kiekvienas sprendimas turi būti pamatuotas ne kartą ir ne du.

Klausimą dėl Ž. Ilgausko vadina ankstyvu

Prezidentūra nenori, kad įstatymo pateikimas būtų siejamas su konkrečiais atvejais.

„Pilietybės įstatyme yra numatomas toks reglamentavimas, kad esami arba buvę Lietuvos Respublikos piliečiai neturi galimybės išlaikyti dvigubą pilietybę. Nors užsienio valstybių piliečiai, kurie turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei gali prašyti Prezidentės suteikti jiems Lietuvos Respublikos pilietybę ir turėti dvigubą pilietybę. Šita įstatymo spraga yra užpildoma šituo pasiūlymu“, – aiškino Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.

Prezidentūros atstovė negalėjo atsakyti, ar tokio įstatymo priėmimas suteiktų galimybę Lietuvos pilietybę išlaikyti ir Ž. Ilgauskui.

„Tikrai nereikėtų akcentuoti konkrečius atvejus, nes kiekvienu tokiu konkrečiu atveju asmuo turėtų prašyti išlaikyti arba susigrąžinti pilietybę ir įrodyti tuos ypatingus nuopelnus, kuriuos jis turi Lietuvos valstybei. (...) Šiuo atveju tai yra labai ankstyvas klausimas. Iš tikrųjų negalima atsakyti į tokį klausimą šiandien. (...) Dar kol kas vyksta pilietybės netekimo procesas, ir šiuo atveju procesai nėra pabaigti“, – sakė R. Svetikaitė.

Pasak Prezidentės vyriausiosios patarėjos, įstatyme nebus nurodomas konkretus savybių sąrašas, pagal kurį asmuo būtų laikomas turinčiu ypatingų nuopelnų. Pagal Konstitucinio Teismo doktriną, kiekvienu atveju tą spręstų Prezidentas, vadovaudamasis tautos ir valstybės interesais.

Konstitucija numato, kad dviguba pilietybė gali būti tik reta išimtis. Prezidentės inicijuotos įstatymo pataisos atitinka šią Konstitucijos nuostatą, nes jomis užtikrinama, kad dviguba pilietybė netaps masiniu reiškiniu. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad, norint plačiai taikyti dvigubą pilietybę, Tauta referendumu turi priimti Konstitucijos pataisas.

Dėl Prezidentės pateiktų įstatymo pataisų dar spręs Seimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.