Lietuvoje

2019.03.09 12:06

Rinkimai apnuogino VRK spragas: regos negalią turintys asmenys pasijuto pamiršti

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba2019.03.09 12:06

Balsavimas savivaldos rinkimuose apnuogino spragas - negalią turintys piliečiai skundžiasi, kad vis dar negali pilnavertiškai dalyvauti balsuojant.

Pastaruoju metu daugiausia pastangų buvo skiriama, kad turintieji judėjimo negalią galėtų patekti į rinkimų apylinkes, tačiau pamiršti jaučiasi turintys regėjimo negalią. 

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovė teigia, kad  variantas parengti biuletenius Brailio raštu galėtų būti išbandytas per prezidento rinkimus.

Vilniuje su Tėvynės sąjunga Lietuvos krikščionimis demokratais į vietos valdžią kandidatavo Giedrius Stoškus. 

Regėjimo negalią turintis teisininkas Giedrius Stoškus kandidatavęs į Vilniaus miesto tarybą - į ją nebuvo išrinktas. Jo tikslas, kad miesto valdžia dėmesio skirtų ir neįgaliesiems.

Balsuoti į rinkimų apylinkę eina su artimaisiais, kurie biuletenyje pažymi norimą partiją ir kandidatus. Tačiau su tokia negalia jo draugai, neturintys šeimų balsuoti paprastai neina. Nepadeda ir socialiniai darbuotojai - sekmadieniais jie nedirba.

„Stebėtojams ir komisijos nariams yra draudžiama padėti, leidžia įstatymas neįgaliajam atsivesti kitą žmogų į balsavimo kabiną, kuris turi užpildyti neįgaliojo akivaizdoje biuletenį ir neįgaliojo akivaizdoje įmesti į urną. Bet neregio akivaizdoje, tai nelabai ir logiška“, – LRT TELEVIZIJAI pasakojo G. Stoškus.

Pasak G. Stoškaus, balsuojant su kitų pagalba neišsaugojamas konfidencialumas, o ir pasirinkimas gali būti suklastotas. Parlamentaras Justas Džiugelis kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, Teisingumo ministeriją bei savivaldybių asociaciją, kad turintiems regėjimo negalią būtų sudarytos sąlygos balsuoti.

„Sprendžiant tą situaciją čia ir dabar, aš manau, optimaliausias variantas būtų paruošti Brailio rašto balsalapius. Paruošti, atspausdinti ir pateikti į visas apylinkes, nesvarbu į kurią apylinkę ateitų tas asmuo. Lygiai taip pat mes galėtume kalbėti, galbūt šiek tiek vėliau, bet ir apie prieinamumą informacijos vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams, kur jiems irgi iškyla problemų, kur ten tą varnytę padėti. Tai yra Europoje naudojamas pakankamai plačiai. Tai yra didesnėmis raidėmis“, – sakė Seimo narys.

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovė sako, stengiamasi atsižvelgti į visus balsuojančiųjų poreikius. Pagrindinė informacija apie kandidatus yra spausdinama Brailio raštu. 

„Prezidento rinkimuose mes turime visą Lietuvą daugiamandatę apygardą, kurioje renkamas prezidentas ir kandidatų sąrašas yra tas pats. Galbūt galima ir būtų tą Brailio biuletenį išbandyti tiesiog, na tokį pilotinį projektą pasileidus“, – LRT sakė VRK vadovė.

Įmonės "Liregus", kurioje dirba 70 turinčiųjų regėjimo negalią, vadovas sako, kad dėl dešimtmečius nesprendžiamų problemų, kandidatai praranda šių piliečių balsus. 

Žinios

Po 16-ųjų Seimo rinkimų dėl nepritaikytų apylinkių neįgaliesiems, teisme jiems buvo priteistos kompensacijos.      

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.