Lietuvoje

2015.02.12 21:38

Eurokomisaro kabinetas pasirengęs startui

Raimonda Ramelienė, lzinios.lt2015.02.12 21:38

Lietuvos atstovui Europos Komisijoje (EK) sveikatos ir maisto komisarui Vyteniui Povilui Andriukaičiui nešti kasdienių darbų naštą padės septynių profesionalų komanda – trys lietuviai ir keturi užsieniečiai, rašo „Lietuvos žinios“. 

Lietuvos atstovui Europos Komisijoje (EK) sveikatos ir maisto komisarui Vyteniui Povilui Andriukaičiui nešti kasdienių darbų naštą padės septynių profesionalų komanda – trys lietuviai ir keturi užsieniečiai, rašo „Lietuvos žinios“.

Šeštadienį penkerių metų veiklos kadenciją oficialiai pradės naujoji Jeano-Claude'o Junckerio vadovaujama EK. Jau kelios savaitės 28 komisarai aktyviai rengiasi šiai pradžiai – perima pirmtakų darbus, buria savo komandas, kuriasi EK daugiaaukštyje. V. P. Andriukaitis su pagalbininkais įsikūrė aštuntajame pastato aukšte. „Kabineto formavimas baigtas“, – LŽ sakė komisaro kabineto vadovas, iki šiol Lietuvos ambasadoriaus Europos Sąjungoje (ES) pavaduotojas Arūnas Vinčiūnas.

Nenormuotas darbas

Pasak jo, kabinetą sudaro šeši asmenys. Reikalaujama, kad jie būtų bent trijų tautybių ir ne mažiau kaip trys dirbantys EK. „Komandoje bus du lietuviai ir keturi kitų šalių – Vokietijos, Prancūzijos, Portugalijos ir Italijos – piliečiai“, – pasakojo A. Vinčiūnas. Be jo, antras komandos lietuvis – diplomatas Arūnas Ribokas. Prieš dešimtmetį jis dirbo tuometinės komisarės prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete, vėliau – įvairiose EK institucijose. Dar viena, asmeninio asistento, kuris vykdys ir komunikacijos funkcijas, pareigybė, pasak vadovo, „formaliai taip pat yra šalia kabineto narių“. Šis postas patikėtas buvusio europarlamentaro socialdemokrato Justo Vinco Paleckio buvusiam padėjėjui Jurgiui Gursčiui. Administracinius darbus atliks devynių žmonių būrys – administratoriai, sekretoriai, archyvų specialistai. Komisaro žinioje bus ir Generalinis direktoratas, kurio pagrindinis biuras yra Briuselyje ir dar du Airijoje ir Liuksemburge. Direktorate dirba apie 900 žmonių, dar po kelis šimtus – keturiose europinėse agentūrose, veikiančiose Prancūzijoje, Švedijoje, Anglijoje ir Italijoje.

„Komisaro kabineto nariai turi dirbti tiek, kiek gali, ir džiaugtis tuo, ką daro. Nėra jokių lengvatų, kaip eiliniams EK darbuotojams, tik neribota darbo diena. Todėl dirbti sudėtinga“, – teigė A. Vinčiūnas. Anot vadovo, pretendentų, kurie siūlė savo paslaugas tiek komisarui, tiek jam, buvo gana daug. „Kalbėjomės, rinkomės, su komisaru buvo aptarta kiekviena pavardė“, – pasakojo kabineto šefas.

Naujas veiklos etapas

V. P. Andriukaitį Užsienio reikalų ministerijoje anksčiau dirbęs A. Vinčiūnas prisipažino pažinojęs nuo tų laikų, kai jis būdamas Seimo nariu priklausė Užsienio ir Europos reikalų komitetams. Tačiau rimčiau politikas ir diplomatas susipažino, kai Lietuva 2013-ųjų antrąjį pusmetį pirmininkavo ES Tarybai. „Teko derėtis dėl keleto teisės aktų, pirmiausia Tabako ir Klinikinių tyrimų direktyvų, taip pat derinti pasirengimo pirmininkauti veiksmus“, – pasakojo kabineto vadovas. Paklaustas, ar sulaukęs kvietimo užimti naują postą ilgai svarstė, A. Vinčiūnas pajuokavo, kad viskas vyko kaip „Krikštatėvio“ filme: „Pasiūlymas buvo toks, kurio atsisakyti negali.“ Pasak jo, vadovo darbas – sustyguoti viso kabineto veiklą, rengti medžiagą komisaro susitikimams, derėtis su kitais kabinetais dėl savojo parengtų iniciatyvų, susitikinėti su EP nariais ir kt. „Galiu drąsiai sakyti, kad tai visiškai naujas mano veiklos etapas“, – pripažino penkerius metus Briuselyje dirbantis 47 metų diplomatas. Anot jo, kabinete dirba dar vienas jo bendraamžis, visi kiti – jaunesni.

A. Vinčiūno teigimu, daugumą komandos narių galima vadinti briuseliečiais, čia jie dirba ir gyvena jau senokai. Iš Lietuvos atvyks tik J. Gurstis. Briuselyje jau kuriasi ir V. P. Andriukaitis. „Komisarui radome gerą butą. Eiti į darbą pėsčiomis gal ir nepavyks, būtų arti valandos“, – pasakojo kabineto vadovas.

Atlyginimais nesiskundžia

Pasak EK informacijos, nuolatinių EK pareigūnų karjeros sistemą sudaro 16 kategorijų atlyginimų skalė. Kiekvieną kategoriją sudaro penkios pakopos. Į aukštesnę pakopą pakylama automatiškai pagal darbo stažą EK. Baziniai mėnesiniai EK darbuotojų atlyginimai siekia nuo 2 300 iki 16 000 eurų (tiek uždirba daugiau kaip 4 metų darbo stažą turintis aukščiausios kategorijos lygmens pareigūnas). Be to, egzistuoja įvairių išmokų sistema. Eurokomisaro alga siekia 20,6 tūkst. eurų per mėnesį (71,5 tūkst. litų) iki mokesčių. EK pirmininkas uždirba 25,3 tūkst. eurų (87,7 tūkst. litų), vicepirmininkas – 22,9 tūkst. eurų (79,4 tūkst. litų). EK nariams taip pat priklauso 15 proc. išmoka nuo bazinio atlyginimo būsto išlaikymui. Eurokomisarai gauna po 607 eurus per mėnesį reprezentacijai, jiems padengiamos visų kelionių išlaidos.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9
Gaisras Vilniuje
41

Lietuvoje

2021.04.12 14:59

Po kilusio gaisro transformatorinėje lankytojams atvertas sostinės prekybos centras „Europa“

laikinai buvo užtvertos dvi gatvės; atnaujinta 18.35
41