Lietuvoje

2014.10.30 12:45

Politologas: pareiškimai apie D. A. Barakausko sveikatą – prasta širma

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2014.10.30 12:45

Nors partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) atstovas Kęstas Komskis kartoja, kad vidaus reikalų ministras „tvarkietis“ Dailis Alfonsas Barakauskas atsistatydina dėl sveikatos problemų, Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) pirmininkas Andrius Kubilius ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas politologas Bernaras Ivanovas šia priežastimi netiki. Pasak B. Ivanovo, pareiškimai apie ministro sveikatos būklę tėra prasta ir šiuo atveju ne visai tinkama širma. 

Nors partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) atstovas Kęstas Komskis kartoja, kad vidaus reikalų ministras „tvarkietis“ Dailis Alfonsas Barakauskas atsistatydina dėl sveikatos problemų, Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratų (TS-LKD) pirmininkas Andrius Kubilius ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas politologas Bernaras Ivanovas šia priežastimi netiki. Pasak B. Ivanovo, pareiškimai apie ministro sveikatos būklę tėra prasta ir šiuo atveju ne visai tinkama širma. 

„Procesai, vykstantys ir Seime, ir tarp koalicijos partnerių, kaip bebūtų keista, yra už septynių spynų. Mes viešojoje erdvėje galime analizuoti tik tam tikras nuobiras arba tokius pareiškimus apie sveikatos būklę, kas yra, manyčiau, tik ne visai gera ir tinkama širma. Bet kokiu atveju, manau, politinė įtampa augs“, – sako politologas.

B. Ivanovas: situaciją reikia skaidrinti

VDU docento manymu, šios Vyriausybės reakcija į Vidaus reikalų ministerijoje (VRM) susiklosčiusią situaciją yra truputėlį greitesnė negu ankstesnės, kai atsistatydino buvęs vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.

„Bet iš tikrųjų ta situacija ministerijoje, matyt, menkai tesusijusi su konkrečiomis partijomis. Ten bendrai situacija kažkokia ne tokia, kokia turbūt turėtų būti. Ministrų pakeitimas šiuo atveju, kaip matome, nelabai situaciją gerino. Vis dėlto mintys, kokios ateina į galvą, yra tos pačios, kurios būdavo ir anksčiau – dėl mūsų teisėsaugos institucijų reformos ir vidaus reikalų sistemos peržiūros kai kurių politikos nuostatų“, – sako B. Ivanovas.  

Jo nuomone, šio klausimo „kosmetinėmis priemonėmis“ nebegalima išspręsti ir reikia imtis skaidrinti situaciją iš esmės. Pasak B. Ivanovo, daugelis gerų Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pradėtų darbų baigdavosi niekuo. „Manau, reikalingos kompleksinės priemonės. Ar tam bus socialdemokratų politinė valia, abejoju. Manau, kad jos nebus. Bet kokiu atveju visuomenė turi apie tai labai rimtai mąstyti“, – teigia politologas.

B. Ivanovas mano, kad valdančioji koalicija išsilaikys ir sėkmingai dirbs toliau. „Viską greičiausiai maksimaliai greitai užglaistys ir stengsis pamiršti. O visi tie skandalai, susiję su korupcija, greičiausiai irgi baigsis kaip visada (arba beveik kaip visada) – niekuo. Manau, kad tai tam tikra prasme buvo politinis žaidimas tarp suinteresuotų grupių. Ir ta grupė, kuri iniciavo visą šį reikalą, matyt, pasiekė tam tikrų taktinių laimėjimų, jai to užtenka“, – sako jis.

Tačiau VDU docentas teigia manąs, kad politinė įtampa šiuo metu auga ir toliau augs. Kokiomis formomis ji pasireikš, esą dar nėra aišku, nes, anot politologo, labai trūksta politikos skaidrumo. „Procesai, vykstantys ir Seime, ir tarp koalicijos partnerių, kaip bebūtų keista, yra už septynių spynų. Mes viešojoje erdvėje galime analizuoti tik tam tikras nuobiras arba tokius pareiškimus apie sveikatos būklę, kas yra, manyčiau, tik ne visai gera ir tinkama širma. Bet kokiu atveju, manau, politinė įtampa augs“, – kalba politologas.

A. Kubilius: matyt, TT darė spaudimą socialdemokratams

Seimo opozicijos lyderis, TS-LKD pirmininkas A. Kubilius, kurio atstovaujama partija vidaus reikalų ministrui organizavo interpeliaciją, sako, kad tos D. A. Barakausko sprendimas yra logiškas, tik šiek tiek pavėluotas. 

„Galiu tik apgailestauti, kad jis to sprendimo nepadarė pirmą dieną po to, kai paaiškėjo visa skandalinga informacija. Sprendimas logiškas, tik šiek tiek pavėluotas. Akivaizdu, kad ministro interpeliacija galėjo baigtis ir liūdnai. Iš tiesų parašai jau surinkti, taigi kitą savaitę būtų pradėta visa procedūra. Taigi ministras, tos procedūros nelaukdamas, atsistatydino“, – mano A. Kubilius.

Jis svarsto, kad greičiausiai TT vadovybė ir partijos lyderis Rolandas Paksas socialdemokratams bei premjerui Algirdui Butkevičiui darė nemažą spaudimą, kad vidaus reikalų ministras nebūtų atstatydintas.

„Tai matėsi iš daugybės ir ganėtinai keistų premjero pareiškimų. Lygiai taip pat matėsi iš socialdemokratų atvirų kalbų apie tai, kad jie gali dirbti mažumos vyriausybėje. Man sunku pasakyti, kaip į šį atsistatydinimą dabar reaguos TT vadovybė, bet, kadangi ministras sako, kad jis atsistatydina dėl sveikatos problemų, manau, viskas taip ir baigsis“, – teigia Seimo opozicijos lyderis.

Savo ruožtu Seimo vicepirmininkas, TT atstovas K. Komskis pabrėžia, kad paskutiniu metu D. A. Barakausko sveikata yra tikrai sudėtinga, ir sieti šio įvykio su skandalu VRM nereikėtų.

„Tikrai mes nesiejame šio dalyko su skandalu, kuris yra VRM, nes manėme ir dabar manome, kad jis gali eiti šias pareigas, jam jokie įtarimai nepareikšti, kaip nepareikšti įtarimai ir partijai. Taigi žmogiški dalykai, manau, tikrai yra svarbu, kaip ir sveikata. Ir paskutinis ažiotažas, kuris buvo kilęs, jį, kaip vidaus reikalų ministrą, manau, tik paskatino priimti šį sprendimą“, – įsitikinęs K. Komskis.

TT atstovas akcentuoja, kad apie sveikatos problemas D. A. Barakauskas ir pats kalbėjo dar prieš savaitę. Jam, pasak K. Komskio, buvo atlikta labai rimta operacija, ir į darbą vidaus reikalų ministras grįžo anksčiau, nei tai planavo gydytojai. „Bet kad yra problemų su sveikata, yra faktas, ir aš nenorėčiau jų komentuoti, jau čia jis turėtų tai komentuoti“, – teigia K. Komskis.

Jo manymu, valdžios ir koalicijos darbo šis įvykis nesutrikdys. Seimo vicepirmininkas pabrėžia, kad atsistatydino jau ne vienas šios Vyriausybės ministras. K. Komskio nuomone, ministras bus pakeistas kitu, o koalicija kaip dirbo, taip dirbs toliau.

„Tik noriu atsakingai pasakyti, kad nedarėme jokio spaudimo dėl koalicijos – kad mes išeisime. Mes gana aiškiai pasakėme, kad dėl tų įvykių, kurie buvo VRM, visi kalti turi būti nubausti. Ir mes tikrai tik prisidėsime, nežiūrint, ar bus TT, ar kitos partijos žmonės“, – tvirtina K. Komskis.

VRM ketvirtadienio rytą pranešė, kad dėl pablogėjusios sveikatos būklės vidaus reikalų ministras D. A. Barakauskas premjerui A. Butkevičiui įteikė atsistatydinimo prašymą. A. Butkevičius prašymą patenkino.

Generalinė prokuratūra praėjusią savaitę pranešė su STT atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu stambiu mastu, siekiant už atlygį daryti įtaką keletui praėjusiais metais VRM vykdytų viešųjų pirkimų.

Buvo sulaikyti penki asmenys, įtariamųjų gyvenamosiose vietose ir darbovietėse, TT būstinėse atlikta keliolika kratų.

Dviem paroms sulaikyti buvęs vidaus reikalų viceministras „tvarkietis“ Algimantas Juocevičius, buvęs vidaus reikalų ministro D. A. Barakausko patarėjas Ervinas Raistenskis, žinomas televizijos prodiuseris Rolandas Skaisgirys. viešosios įstaigos „Pradas media“ Justinas Garliauskas ir bendrovės „NTService“ vadovas Peisachas Kačerginskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt