Lietuvoje

2012.11.13 10:52

Prezidentė: KT išvada dar labiau sustiprina ir įtarimus dėl Darbo partijos skaidrumo

LRT.lt2012.11.13 10:52

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį išplatintame pranešime spaudai teigia, kad Konstitucinio Teismo (KT) išvada dar labiau sustiprina ir įtarimus dėl valstybės valdyme siekiančios dalyvauti Darbo partijos skaidrumo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį išplatintame pranešime spaudai teigia, kad Konstitucinio Teismo (KT) išvada dar labiau sustiprina ir įtarimus dėl valstybės valdyme siekiančios dalyvauti Darbo partijos skaidrumo.

Pranešime taip pat rašoma, kad Seimo rinkimų rezultatus įvertinę Konstituciniame Teisme užsitikrinome, jog Lietuvoje perkama demokratija ir įstatymų pažeidimai nebus toleruojami.

Pasak šalies vadovės, taip žengtas dar vienas svarbus žingsnis politinės sistemos skaidrinimo ir brandesnės demokratijos keliu.

Primename, kad šeštadienį KT nusprendė, kad naujas Seimas išrinktas teisėtai ir pakartotinių rinkimų nereikės. Tačiau išvadoje pabrėžta, kad net trys Darbo partijos kandidatai į parlamentą pateko neteisėtai, todėl, ar jie turi trauktis iš Seimo narių, dar turės nuspręsti dabartinis parlamentas. Jis turėtų nagrinėti ir Biržų-Kupiškio vienmandatės rinkimų apygardos klausimą – ar rinkėjai po pusmečio vėl turės eiti prie balsadėžių.

Konstitucinio Teismo išvadoje skelbiama, kad Vyriausioji rinkimų komisija rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje patvirtino teisėtai, tačiau pabrėžta, kad neteisingai išreitinguoti penki Darbo partijos kandidatai. Iškritusius kandidatus turėtų pakeisti kiti Darbo partijos sąraše esantys politikai, tad partija laimėtus mandatus išsaugo.

Išvadoje nemažai kritikos tenka ir Vyriausiajai rinkimų komisijai, kuri, pasak teismo, nevertino, ar reitingavimo balsai daugiamandatėje apygardoje atiduoti sąžiningai.

Konstitucinio Teismo išvados dėl rinkimų teisėtumo prašė Prezidentė, ir Seimas.

Dėl pažeidimų pakartotiniai Seimo rinkimai vyks ir Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje. Kad rinkimai joje neteisėti, KT pripažino anksčiau.

Dėl galimo rinkėjų papirkimo ir kitų pažeidimų per Seimo rinkimus policija yra pradėjusi per 20 ikiteisminių tyrimų, iš viso gauta per pusę tūkstančio pranešimų apie pažeidimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.