Lietuvoje

2012.11.12 12:13

I. Degutienė: bus siūloma nutraukti VRK įgaliojimus

ELTA 2012.11.12 12:13

Antradienį Seimui planuojama pateikti nutarimo projektą, kuriame dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų bus siūloma nutraukti Zenono Vaigausko vadovaujamos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) veiklą.

Antradienį Seimui planuojama pateikti nutarimo projektą, kuriame dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų bus siūloma nutraukti Zenono Vaigausko vadovaujamos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) veiklą.

Tai pirmadienį žurnalistams sakė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Parlamento vadovė tikisi, kad trečiadienį neeiliniame Seimo plenariniame posėdyje šis nutarimo projektas bus priimtas.

Pagal projektą, Seimo nutarimas turėtų įsigalioti nuo lapkričio 19 d., tai yra susirinkus naujos kadencijos Seimui.

Pirmadienį po susitikimo su Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku Z. Vaigausku Seimo Pirmininkė Irena Degutienė sakė turėjusi vilties, kad VRK vadovas atsistatydins, tačiau jis to nežadėjo.

„Apie atsistatydinimą su ponu Vaigausku aš jau esu kalbėjusi ne vieną kartą, tačiau jis nemato didelių pažeidimų. Buvo, kaip jis sako, organizaciniai pažeidimai, jis pripažįsta, kad ne viskas buvo tinkamai padaryta, tačiau VRK laukia dideli darbai. Manau, tikrai nauja VRK tuos darbus turėtų kokybiškai atlikti“, – sakė I. Degutienė.

Paklausta, ar Z. Vaigauskas nesakė, kad atsistatydins, I. Degutienė tvirtino: „Ne, nesakė, kad atsistatydins“. Pasiteiravus, ar laukė VRK vadovo atsistatydinimo, I. Degutienė pridūrė: „Aš turėjau vilties“.

Pasak I. Degutienės, pateikus Seimui nutarimo projektą dėl VRK įgaliojimų nutraukimo bus kreiptasi į Teisininkų draugiją ir teisingumo ministrą, kurie pagal įstatymą turi teikti kandidatus į naujos sudėties VRK.

Parlamento vadovės nuomone, tiek Teisininkų draugija, tiek teisingumo ministras, tiek ir partijos turi atsakingiau teikti kandidatus į VRK narius.

Pats VRK pirmininkas Z. Vaigauskas žurnalistams griežtai atsisakė komentuoti susitikimą su parlamento vadove.

Primename, kad šeštadienį KT nusprendė, kad naujas Seimas išrinktas teisėtai ir pakartotinių rinkimų nereikės. Tačiau išvadoje pabrėžta, kad net trys Darbo partijos kandidatai į parlamentą pateko neteisėtai, todėl, ar jie turi trauktis iš Seimo narių, dar turės nuspręsti dabartinis parlamentas. Jis turėtų nagrinėti ir Biržų-Kupiškio vienmandatės rinkimų apygardos klausimą – ar rinkėjai po pusmečio vėl turės eiti prie balsadėžių.

Konstitucinio Teismo išvadoje skelbiama, kad Vyriausioji rinkimų komisija rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje patvirtino teisėtai, tačiau pabrėžta, kad neteisingai išreitinguoti penki Darbo partijos kandidatai. Iškritusius kandidatus turėtų pakeisti kiti Darbo partijos sąraše esantys politikai, tad partija laimėtus mandatus išsaugo.

Išvadoje nemažai kritikos tenka ir Vyriausiajai rinkimų komisijai, kuri, pasak teismo, nevertino, ar reitingavimo balsai daugiamandatėje apygardoje atiduoti sąžiningai.

Konstitucinio Teismo išvados dėl rinkimų teisėtumo prašė Prezidentė, ir Seimas.

Dėl pažeidimų pakartotiniai Seimo rinkimai vyks ir Zarasų-Visagino rinkimų apygardoje. Kad rinkimai joje neteisėti, KT pripažino anksčiau.

Dėl galimo rinkėjų papirkimo ir kitų pažeidimų per Seimo rinkimus policija yra pradėjusi per 20 ikiteisminių tyrimų, iš viso gauta per pusę tūkstančio pranešimų apie pažeidimus.