Lietuvoje

2012.11.12 12:13

Parlamentarų kasdienybė – šantažas ir grasinimai

Keiksmažodžių tirados, naktiniai skambučiai, persekiojimai, grasinimai susidoroti – tai patiriantys teigia kone visi tautos išrinktieji. Tačiau dėl tokių dalykų kreiptis į teisėsaugos institucijas jie dažniausiai nelinkę.

Keiksmažodžių tirados, naktiniai skambučiai, persekiojimai, grasinimai susidoroti – tai patiriantys teigia kone visi tautos išrinktieji. Tačiau dėl tokių dalykų kreiptis į teisėsaugos institucijas jie dažniausiai nelinkę, rašo „Lietuvos žinios“.

Neapykantos kupinų laiškų, nemalonių skambučių ar net grasinimų susidoroti yra sulaukę beveik visi besibaigiančios kadencijos parlamentarai. Į teisėsaugininkus kreipėsi vos vienas kitas iš jų, o ir šie paskui liko it musę kandę. Nenuostabu, kad daugelis tautos išrinktųjų į tokius incidentus numoja ranka.

Užuominos apie šeimos narius

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko tvirtinimu, elektroninio ir įprasto pašto dėžutes pripildantys grasinimai paprastai būna abstraktūs, kai net ne visada įmanoma suprasti, ką žmogus tuo nori pasakyti. „Į pareiškimus, kad kažkas kada nors nutiks, niekada nereaguoju, nors jie būna nemalonūs, su įvairiomis užuominomis į detales ar šeimos narius, artimuosius“, – LŽ sakė konservatorius.

Seimo NSGK pirmininko pavaduotojas liberalcentristas Vytautas Bogušis LŽ tikino, kad nuo tokių išpuolių yra pajėgus apsiginti pats. „Būna, kad gatvėje puola į atlapus. Būna, jog aprėkia, gąsdina, kad sumuš. Kartą labai šlykštaus turinio laišką radau priklijuotą ant durų. Jį net išsaugojau. Tačiau tai laikau buitiniu chuliganizmu“, – sakė parlamentaras.

„Toks darbas“

Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė prisiminė grasinimo „nudėti“ sulaukusi dėl darbo komisijoje, kuri aiškinosi Kauno žudynių aplinkybes. „Tai buvo akivaizdus grasinimas, dar ir dabar turiu išsaugojusi tą žinutę. Būna, kad žmonėms tiesiog nesiseka, jie nori išsikeikti, tada įžeidinėja, tačiau į tai kreipti dėmesį yra beprasmiška. Toks darbas“, – svarstė Seimo narė.

Liberalcentristas Arūnas Valinskas taip pat tikino į tokius išsišokimus visada numojantis ranka. „Būta atvejo, kai ant manęs magiją žadėjo užsiundyti, tačiau iš laiško turinio ar net pirmų trijų sakinių gali suprasti, kas tai per žmogus“, – sakė jis.

Išsiaiškinti nepavyko

A. Valinsko frakcijos kolega Andrius Burba LŽ teigė, kad dažniausiai pagąsdinimų ir piktų žvilgsnių sulaukia iš kolegų. Tačiau labai nemalonūs grasinimai buvo pasipylę po jo inicijuoto, tačiau Seime palaikymo nesulaukusio Eutanazijos įstatymo projekto. „Į elektroninį paštą ir „Facebook“ paskyrą iškart gavau ypač piktų žinučių. Jose buvo grasinimų mirtimi ir man pačiam, ir šeimos nariams. Informavau tuos žmones, kad jeigu tai tęsis, kreipsiuosi į teisėsaugos institucijas. Tuo viskas ir baigėsi“, – savo nemalonią patirtį atskleidė parlamentaras.

 „Tvarkietis“ Kęstas Komskis prisipažino neapsikentęs nuolatinių grasinimų elektroniniu paštu ir kreipęsis į teisėsaugą. Tačiau jokio rezultato tai nedavė. „Policija tvirtino, kad nieko nepavyko išsiaiškinti. O prasideda viskas tada, kai svarstomas koks nors svarbus įstatymas ar reikia priimti kam nors nepalankų sprendimą. Beveik visada pasipila gąsdinimai nekišti nagų“, – pasakojo jis.

Socialdemokratas Algirdas Sysas LŽ teigė, kad grasinimai per keturias kadencijas Seime tapo įprasta rutinos dalimi. „Ir elektroniniu, ir paprastu paštu gaunu įvairiausių laiškų, kuriuose išdeda į šuns dienas, pasirašo „mūsų daug“, žada susidoroti. Į tai dėmesio seniai nebekreipiu, bet keletą egzempliorių prisiminimui esu išsaugojęs. Tai nutinka, kai užkabini vieną ar kitą dalyką, kuris Lietuvoje yra tabu, bet čia sukasi dideli pinigai“, – dėstė parlamentaras.

 Suinteresuotų grupių spaudimas

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Žilvinas Šilgalis prisiminė nemaloniausio ir įžūlaus spaudimo sulaukęs svarstant Seimo stalčiuose ilgą laiką dulkantį Azartinių lošimų įstatymą. „Tai buvo suinteresuotos verslo struktūros. Jos aiškiai pasakė – nepadarysi tu, padarys kas nors kitas. Taip ir nutiko. Rado žmonių, kurių dėka įstatymo projektas buvo numarintas. Tačiau prieš tai man buvo darytas didžiulis ir akivaizdus spaudimas“, – sakė jis.

Iš suinteresuotų jėgų spaudimo tikino sulaukęs ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. „Per šią kadenciją turbūt nieko tokio išskirtinai nemalonaus nenutiko, tačiau per praėjusią tiriant koncerno EBSW veiklą buvo aiškiai pasakyta, kad „kapstai pernelyg giliai“, – prisiminė konservatorius.

Ne paranoja

Antikorupcijos komisijos pirmininkas Ligitas Kernagis tikino, kad per pastaruosius keletą metų, kai jis ėmė vadovauti šiai komisijai, spaudimas, įvairūs siūlymai ir gąsdinimai jam taip pat tapo įprastu dalyku. „Man aiškindavo, kad jeigu priimsime ne tokį sprendimą, bus ištraukta mane kompromituojanti medžiaga, įrodytos sąsajos su mistinėmis partijomis. Tačiau manęs tai nė kiek negąsdino. Tiesa, labiausiai erzino, kad kažkas nuolat lankydavosi mano kambaryje. Tai nėra paranoja, nes įkalčiai buvo akivaizdūs. Ar buvo paliekama klausymosi įranga, vaizdo stebėjimo kamera, nežinau, tačiau tai buvo akivaizdu“, – sakė jis.

Į Garliavos įvykius įsitraukęs Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Saulius Stoma LŽ tvirtino, kad ši jo veikla vienu metu buvo tapusi vaikščiojimu peilio ašmenimis. „Grasinimų būta ypač daug. Naktiniai skambučiai, keiksmai ir gąsdinimai. Plačiai nuskambėjusi istorija, kai buvo atsukti automobilio rato varžtai, iš tikrųjų įvarė baimės, tačiau į tai sureaguota nebuvo“, – skundėsi parlamentaras.