Lietuvoje

2012.11.12 08:21

Prezidentės atstovė KT sprendimo nekomentuoja, G. Songaila sako, kad VRK įgaliojimai nutrūko

ELTA2012.11.12 08:21

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Indrė Pukanasytė sako, kad šalies vadovė Konstitucinio Teismo (KT) išvados dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų nekomentuoja, o Tautininkų sąjungos pirmininkas, Seimo kreipimosi į KT iniciatorius Gintaras Songaila tvirtina, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimai po tokios KT išvados automatiškai nutrūksta.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Indrė Pukanasytė sako, kad šalies vadovė Konstitucinio Teismo (KT) išvados dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų nekomentuoja, o Tautininkų sąjungos pirmininkas, Seimo kreipimosi į KT iniciatorius Gintaras Songaila tvirtina, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimai po tokios KT išvados automatiškai nutrūksta.

„Konstitucinio Teismo išvados Prezidentė nekomentuoja, kadangi dabar, pagal Konstituciją ir Seimo rinkimų įstatymą, Seimas turi priimti atitinkamus sprendimus, o Prezidentė pati sprendimus priims ir apie juos informuos kitos savaitės pradžioje“, – žurnalistams šeštadienį po KT išvados paskelbimo sakė I. Pukanasytė.

„Noriu konstatuoti, kad VRK įstatymas nustato, kad jeigu Konstitucinis Teismas pripažįsta bent ką iš to, kas buvo jam skundžiama, kad buvo esminiai rinkimų rezultatai nustatyti neteisingai, tai VRK įgaliojimai nutrūksta nuo to momento, kai teismas tokį sprendimą priima“, – aiškino G. Songaila.

Pasak jo, situaciją, susidariusią dėl Darbo partijos sąrašo pirmumo eilės, svarstys dar šis Seimas. Pirmadienį G. Songaila žadėjo Seime registruoti teisės akto nutarimo projektą, kuriuo jis siūlys Seimui jau antradienį posėdžio metu priimti sprendimus, kaip elgtis su Darbo partijos sąrašu ir naujos VRK sudarymu atsižvelgiant į KT išvadą.

G. Songaila svarstė, kad KT išvadą turbūt reikia traktuoti taip, kad KT įvardinti Darbo partijos kandidatai Seimo nario mandatų netenka po išvados paskelbimo, o ne tada, kai šiuos mandatus iš jų atims Seimas.

Tuo tarpu Seimo narys socialdemokratas Vytenis Andriukaitis tvirtino, kad tai, jog VRK įgaliojimai nutrūko, tėra asmeninė G. Songailos nuomonė.

„Dabar pasakyti, kada VRK įgaliojimai nutrūksta, būtų labai sunku. Akivaizdu, kad komisija padarė klaidų, akivaizdu, kad komisijos pirmininko atsakomybė taip pat iškyla, tačiau taip pat akivaizdu, kad Seimas turės pats vertinti rezultatus ir priimti sprendimą, kad kuo greičiau būtų prisaikdintas naujas Seimas“, – sakė V. Andriukaitis.

Koks bus Seimo sprendimas dėl Darbo partijos kandidatų likimo, V. Andriukaitis svarstyti nenorėjo. Jis pažymėjo, kad šis Seimas „viską gali“.

V. Andriukaitis taip pat sakė abejojąs, kad Seimas priimtų sprendimą jau antradienį. Pasak jo, tam turi būti sudaryta speciali komisija ir ji turės bendradarbiaudama su VRK nustatyti, kokie Seimo nariai pateks į Seimą pagal Darbo partijos sąrašą vietoje trijų kandidatų, kurie, pasak KT išvados, sąraše pakilo neteisėtai. Tai, pasak socialdemokrato, gali užtrukti iki ketvirtadienio.

Šeštadienį KT paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymas buvo pažeistas, tačiau rinkimai daugiamandatėje apygardoje yra teisėti, partijų mandatų skaičius lieka galioti.

KT išvadoje teigiama, jog įstatymo pažeidimai padaryti daugiamandatėje rinkimų apygardoje nustatant Darbo partijos kandidatų Jolantos Gaudutienės, Živilės Pinskuvienės, Jono Pinskaus, Vytauto Griciaus ir Viečeslavo Zdanovičiaus vietas sąraše. Pirmieji trys iš šių kandidatų pagal Darbo partijos sąrašą pateko į Seimą.

Pasak KT išvados, nustatant J. Gaudutienės, Ž. Pinskuvienės ir J. Pinskaus vietą sąraše buvo padaryti „šiurkštūs pažeidimai“.

Pagal partijų sąrašus į Seimą patenkančių narių mandatų skaičius nesikeičia nei Darbo partijai, nei socialdemokratams, nei kitoms partijoms. Pagal KT išvadą, į Seimą išrinktais daugiamandatėje apygardoje negali būti laikomi tik minėtieji trys Darbo partijos sąrašo kandidatai, bet visų Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje apygardoje nėra naikinami.

KT išvadoje pabrėžiama, kad, atsižvelgiant į žalą, kurią rinkimų rezultatas daugiamandatėje apygardoje darytų rinkėjų lūkesčiams ir stabilumui, šią priemonę reikia taikyti atsargiai.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš KT sulaukė kritikos dėl to, kad tvirtindama galutinius rinkimų rezultatus nevertino, ar visi kandidatai pirmumo balsus, po reitingavimo leidžiančius jiems būti pakankamai aukštai sąraše, kad patektų į Seimą, susirinko sąžiningai.

KT išvadoje taip pat teigiama, kad vienmandatėje Biržų-Kupiškio apygardoje padaryti pažeidimai prieštarauja Seimo rinkimų įstatymui. Čia rinkimus laimėjo socialdemokratas Aleksandras Zeltinis, aplenkęs „darbietį“ Ritą Vaiginą. Tačiau pirmajame ture skirtumas tarp pirmąją vietą užėmusio kandidato ir trečiąją vietą užėmusios kandidatės buvo vos 29 balsai, o vienos apylinkės komisijos nariai patys rezultatų suskaičiuoti neugebėjo – tai už juos padarė apygardos rinkimų komisija.

Tuo tarpu Šilutės-Pagėgių, Širvintų-Vilniaus, Vilniaus-Trakų, Kaišiadorių-Elektrėnų, Jurbarko ir Pajūrio apygardų rezultatų patvirtinimas, KT nuomone, neprieštarauja įstatymui. Kaip skaitydamas išvadą pabrėžė KT pirmininkas Romualdas Urbaitis, nerasta pakankamai įrodymų, kad pažeidimai šiose apygardose būtų galėję padaryti įtakos kandidatų eilei.

Išvadą KT paskelbė išnagrinėjęs Prezidentės D. Grybauskaitės ir Seimo pateiktus paklausimus dėl išvados, ar per šių metų Seimo rinkimus nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.