Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.12 08:21

V. Sinkevičius: KT sprendimas – pagrindas nutraukti VRK įgaliojimus

LRT.lt, LRT RADIJAS 2012.11.12 08:21

Šeštadienį paskelbtas Konstitucinio Teismo sprendimas dėl Seimo rinkimų rezultatų yra pagrindas nutraukti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimus, teigia Mykolo Romerio universiteto profesorius, buvęs KT teisėjas Vytautas Sinkevičius. 

Šeštadienį paskelbtas Konstitucinio Teismo sprendimas dėl Seimo rinkimų rezultatų yra pagrindas nutraukti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įgaliojimus, teigia Mykolo Romerio universiteto profesorius, buvęs KT teisėjas Vytautas Sinkevičius.

„Pagal VRK įstatymą, jei Konstitucinis Teismas konstatuoja, kad VRK neteisingai nustato galutinius Seimo rinkimo rezultatus, o šiuo atveju tai ir konstatuota, tai yra pagrindas Seimui priimti nutarimą ir nutraukti šios VRK įgaliojimus“, – LRT radijui tvirtino teisininkas.

Anot jo, po Konstitucinio Teismo sprendimo, naujų rinkimų daugiamandatėje apygardoje nebus, tačiau Seimas turės spręsti dėl rinkimų rezultatų panaikinimo Biržų-Kupiškio vienmandatėje apygardoje ir Darbo partijos kandidatų sąrašo eilės.

„Konstitucinis teismas pasakė, kad Darbo partijos kandidatų sąrašo eilė yra nustatyta netvarkingai, ir jis aiškiai pasisakė dėl vienmandačių apygardų. Seimas vėl turės apsispręsti, ar galima nustatyti tikruosius rinkimų rezultatus vienmandatėse apygardose, o jeigu negalima, tada Seimas turėtų priimti sprendimą pripažinti vienmandatėse rinkimų apygardose rinkimus negaliojančiais ir ne vėliau kaip po pusės metų tose vienmandatėse apygardose turėtų būti surengti nauji Seimo rinkimai“, – aiškino V. Sinkevičius.

Anot jo, aiškindamas Teismo sprendimą, KT pirmininkas konstatavo, jog nėra pagrindo teigti, kad visoje vienmandatėje apygardoje VRK, patvirtindama galutinius rezultatus, veikė taip, kad būtų galima visoje daugiamandatėje apygardoje pripažinti rinkimų rezultatus negaliojančiais.

„Teismas konstatavo, kad VRK neatsižvelgė į visas aplinkybes tvirtindama rezultatus bei teikiant pirmumo balsus kai kuriems Darbo partijos kandidatams. Tai yra pagrindas pripažinti, kad VRK sprendimas patvirtinti rinkimų rezultatus tiek, kiek nebuvo įvertintos tos minėtos aplinkybės dėl Darbo partijos sąrašo reitingavimo, pažeidė Seimo rinkimų įstatymą“, – teigė teisininkas.

Pasak jo, kaip atrodys naujasis Seimas, turės nuspręsti dar šios kadencijos parlamentarai, o tą jie turės padaryti per kitą savaitę.

„Manau, kad laiką diktuoja pati Konstitucija, kuri numato, kad ne vėliau kaip per 15 dienų nuo oficialių rinkimų rezultatų paskelbimo Seimas turi susirinkti į pirmą posėdį. Vieną savaitę jau praradome. Tad, mano galva, po Konstitucinio Teismo išvados Seimas iki pasibaigiant 15 dienos terminui per kitą savaitę turi išspręsti visus ginčus, ir iki pirmojo naujojo Seimo posėdžio turi būti aišku, kas yra naujojo Seimo nariai. Jie susirenka į pirmąjį Seimo posėdį. Tad to laiko nėra daug“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Pasak jo, jei vėliau paaiškėtų naujų aplinkybių, susijusių su įstatymų pažeidimais per rinkimus, į Konstitucinį Teismą būtų galima kreiptis vėl.

„Pagal Konstitucinio teismo įstatymą, Prezidentė ir Seimas gali kreiptis dėl VRK sprendimo patvirtinti galutinius rezultatus ne vėliau kaip per tris dienas. Tas laikas jau pasibaigė. Dėl to paties kreiptis negali. Bet po to, kai susirinks naujas Seimas, Seimo nariai prisieks ir vėl iškils svarbūs dalykai, kurie nėra žinomi dabar ir kurie gali būti vertinami kaip šiurkštus rinkimų įstatymo pažeidimai, tuomet, man atrodo, gali vėl kilti galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Bet kol kas nei Konstitucinio Teismo, nei Seimo rinkimų įstatyme procedūros nėra nustatytos“, – pastebi teisininkas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi