Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Politologas: įtampų tarp formuojamos koalicijos ir Prezidentės tik daugės

Dėl Seimo rinkimų rezultatų į Konstitucinį Teismą kreipusis ir taip savo politinę įtaką padidinti norėjusi Prezidentė neatitrauks ir po Teismo nutarimo, kuris rinkimų rezultatų iš esmės nepakeitė, prognozuoja politologas Mindaugas Jurkynas. Anot jo, ateityje įtampų tarp formuojamos valdančiosios koalicijos ir šalies vadovės tik daugės. 

Dėl Seimo rinkimų rezultatų į Konstitucinį Teismą kreipusis ir taip savo politinę įtaką padidinti norėjusi Prezidentė neatitrauks ir po Teismo nutarimo, kuris rinkimų rezultatų iš esmės nepakeitė, prognozuoja politologas Mindaugas Jurkynas. Anot jo, ateityje įtampų tarp formuojamos valdančiosios koalicijos ir šalies vadovės tik daugės.

„Įtampos tarp būsimos valdančiosios koalicijos ir Prezidentės bus tikrai daugiau, nes Prezidentę konservatoriai rėmė prezidento rinkimuose, jinai rėmė jų vyriausybės veiklą daugiau glostydama nei mušdama per visą 4 metų kadenciją. Ir net prieš rinkimus Prezidentė buvo nevienareikšmiškai pasisakiusi, kurias partijas ji norėtų būti išrinktas, o kurias – ne. Čia nereiktų slėpti, kad tai buvo valdančiosios partijos – konservatoriai ir liberalai. Dėl to taikaus sambūvio tarp būsimosios valdančiosios koalicijos ir Prezidentės nebus“, – LRT televizijos laidoje šeštadienį kalbėjo M. Jurkynas.

Politologas teigia, kad kandidatu į premjerus greičiausiai bus pasirinktas Seimo rinkimus laimėjusių socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius, tačiau jo komanda kelia daugiau abejonių.

M. Jurkynas pastebi, kad Prezidentė keletą kartų pasakė koalicijoje nenorinti matyti Darbo partijos, tačiau į rinkėjų valią turi būti atsižvelgta.

„Daug kas nemėgsta Darbo partijos, daug kas už ją nebalsavo, tačiau tai nereiškia, kad rinkėjų valia turi būti ignoruota. Mes gyvename teisinėje valstybėje ir teisiniais instrumentais galime išspręsti visas kolizijas. (...)Yra teisinė atsakomybė, teisiniai mechanizmai – apkalta, neliečiamybės atėmimas, kuriais galima pagrįsti, ar parlamentaras negali eiti tam tikrų pareigų“, – kalbėjo politologas.

Jis pastebi, kad Prezidentė į Konstitucinį Teismą dėl Seimo rinkimų rezultatų kreipėsi ir norėdama daugiau skaidrumo, ir siekdama sustiprinti savo įtaką formuojant būsimąją koaliciją.

„Iš vienos pusės pamatome, kaip KT preziumavo, kad buvo pažeistas rinkimų įstatymas ir kai kurie rinkimų rezultatai turi būti anuliuoti. Taigi skaidrumo atsirado daugiau. Kita vertus, Prezidentė parlamentinėje respublikoje su tam tikrai prezidentizmo bruožais nori turėti daugiau svertų ir jais naudojasi bandydama turėti didesnę įtaką būsimosios valdančiosios koalicijos formavimo procese“, – komentavo M. Jurkynas.

Anot jo, KT nepanaikino Seimo rinkimų rezultatų daugiamandatėje apygardoje. Teismas pripažino, kad įstatymus pažeidžia kai kurių Darbo partijos narių eiliškumas sąraše , tad jie netaps Seimo nariais. Tačiau bendras partijų iškovotų mandatų skaičius daugiamandatėje apygardoje nesikeis.

„Prezidentė negavo, ko norėjo, bet tai nereiškia, kad ji atsitrauks. Žiūrint į jos politinio vadovavimo stilių, kuris yra gana kietas ir gana dažnai konfrontuojantis, nemanau, kad ji norės lengvai pasitraukti ir bent jau viešoje erdvėje tą karingą įvaizdį išlaikys. Konfliktiškumo matysime daugiau. Nežinau, ar tai gerai valstybės stabilumui“, – kalbėjo politologas.

Jis neatmetė, kad tai gali trukdyti ir sklandžiam būsimos vyriausybės darbui.

„Jeigu žiūrėsime, kaip vykdavo anksčiau, prezidentė ar prezidentas sakydavo, kad nepasitiki vienu ar kitu politiku ir ne vienas taip yra atsisveikinęs su savo postu. Tačiau nesu tikras, ar dabartinė formuojama koalicija, jei ji bus tokia patvirtinta, bus tokia paslanki kaip dabartinė centro dešiniosios – konservatorių ir liberalų Vyriausybė“, – sakė M. Jurkynas. 

Vasara Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI