Lietuvoje

2014.10.28 11:40

D. Ulbinaitės byloje liudija prezidentės patarėjai

ELTA2014.10.28 11:40

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį po pertraukos tęsia baudžiamosios bylos dėl slaptos informacijos nutekinimo nagrinėjimą, kurioje nusikalstamų veikų padarymu kaltinama buvusi Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja, atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį po pertraukos tęsia baudžiamosios bylos dėl slaptos informacijos nutekinimo nagrinėjimą, kurioje nusikalstamų veikų padarymu kaltinama buvusi Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja, atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Antradienio posėdyje iškviesti liudyti dabartiniai ir buvę šalies vadovės patarėjai: dabartinės patarėjos Ieva Baubinaitė ir Šarūnė Šablevičienė. Posėdžiuose po pietų turėtų liudyti buvęs vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Markevičius, patarėja – Živilė Didžgalvienė.

Teisėjų kolegija, kuriai pirmininkauja Robertas Rainys ir sudaro teisėjai Irma Randakevičienė ir Miroslavas Gvozdovičius, I. Baubinaitės, kuri ikiteisminiame tyrime buvo apklausta du kartus, teiravosi apie jos sąsajas su kaltinamąja, galimybes Prezidentūros kanceliarijoje atlikti dokumentų kopijas kopijavimo aparatais. 2013 m. spalio 30 d. I. Baubinaitė kopijavimo aparatu nukopijavo skandalingąją VSD pažymą, esą to prašė D. Ulbinatė.

„Kodėl būtent jūs švietėte tuos dokumentus, o ne D. Ulbinaitė?“ – teisme liudytojos teiravosi teisėja I. Randakevičienė.

I. Baubinaitė teismui nurodė, kad nekopijuodavo dokumentų su žyma „slaptai“, tai darydavo atsakinga ir su slapta medžiagą įpareigojimą dirbti turinti sekretorė. Dokumentas šviestas užlenkus jo kraštus.

Kita liudytoja Š. Šablevičienė teismui sakė, kad dirbant buvo įprasta, kad D. Ulbinaitė prašė padaryti dokumentų kopijas, tačiau jų turinys nežinomas. Š. Šablevičienė, turinti leidimą dirbti su slaptais dokumentais, paliudijo, kad dokumentą švietė I. Baubinaitė.

Tiek I. Baubinaitės, tiek Š. Šablevičienės darbo zonos yra ypatingo, aukščiausio saugumo lygio.

Po pietų, 13 val., teismo posėdis bus tęsiamas, jame liudys Ž. Didžgalvienė ir J. Markevičius.

D. Ulbinaitė kaltinama atskleidusi informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis. Pagal Baudžiamąjį kodeksą asmuo, kuriam „informacija buvo patikėta arba jis ją sužinojo dėl savo tarnybos, darbo ar atlikdamas viešąsias funkcijas, bet nebuvo šnipinėjimo požymių, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“.

Taip pat jai yra pateikti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi arba viršijus įgaliojimus.

Baudžiamasis kodeksas numato, kad „jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų“.

Ikiteisminis tyrimas dėl galimo valstybės paslapties paviešinimo Generalinėje prokuratūroje buvo pradėtas pernai spalį. Tyrimas pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus Gedimino Grinos pranešimą, kad tą pačią dieną naujienų agentūra BNS paviešino įslaptintą informaciją apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui. Žiniasklaidoje buvo atskleistas VSD slaptos pažymos turinys, kad Rusija neva galinti paviešinti informaciją apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri gali ją kompromituoti ar šmeižti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.