Lietuvoje

2014.10.27 20:53

Viceministras dėl skandalingo garso įrašo neatsistatydins

BNS2014.10.27 20:53

Žiniasklaidai paskelbus garso įrašą, kuriame sveikatos apsaugos viceministras socialdemokratas Gediminas Černiauskas kritikuoja komisiją į aukštas pareigas išrinkus ne tą žmogų, kurio esą pageidavo premjeras, valdininkas pareiškė neatsistatydinsiąs, nes tiesiog užsiėmęs improvizacija.

Žiniasklaidai paskelbus garso įrašą, kuriame sveikatos apsaugos viceministras socialdemokratas Gediminas Černiauskas kritikuoja komisiją į aukštas pareigas išrinkus ne tą žmogų, kurio esą pageidavo premjeras, valdininkas pareiškė neatsistatydinsiąs, nes tiesiog užsiėmęs improvizacija.

„Žinių radijo“ paskelbtame slapta darytame garso įraše girdėti, kaip viceministras kritikuoja komisijos nares, kodėl konkursą į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą laimėjo sveikatos apsaugos ministrės patarėja Nora Ribokienė.

Išvadinęs ją necenzūriniais žodžiais, G. Černiauskas kalba, jog premjeras siūlęs kitą kandidatę, partijos kolegę Viliją Vertelienę ir mainais už tai būtų neuždaręs tarnybos.

„Jeigu premjeras skambina dėl būtent to žmogaus, tai ką, jis nepakeis sprendimo savo? Atrodo, kaip vaikai esame. Juk ne penkių metų, ne dešimties“, – teigė G. Černiauskas.

Kalbėdamas su komisijos narėmis, jis sakė apeliuojantis į jų „buitinę išmintį“, ir pridūrė, kad laisvė yra ribojama „tam tikrų sąlygų“.

„Aš į jūsų buitinę išmintį apeliuoju. Ateity galvokit daugiau, ot jau, atsirado konkursantės: mes protingos, mes čia gudrios...“, – sakė viceministras.

„Ji (konkurso komisijoje dalyvavusi viceministrė „darbietė“ Jadvyga Zinkevičiūtė – BNS) irgi įsivaizduoja, kad ji laisva, nepriklausoma. Visi mes tokie formaliai esame laisvi, nepriklausomi. Bet, kita vertus, visi mes esame įrėminti tam tikrų sąlygų. Jeigu premjeras stato ministrę, tai jis turi teisę kažką jai ir siūlyti“, – teigė G. Černiauskas.

Keletą kartų N. Ribokienę jis išvadino „dūra“ ir sakė, kad ji nebegali tikėtis premijų, nes „eina prieš premjero valią“: „Ką ji, dūra, tikisi, kad jai premijas dabar kas nors davinės? Naivumas visiškas“.

Viceministras leido suprasti, kad jis sąmoningai demonstravo, kaip balsavo, kad juo pasektų ir kiti komisijos nariai.

„Šįkart aš rodžiau, kaip aš balsavau. Jūs matėt, kad aš dviem balais daugiau daviau jai (V.Vertelienei – BNS). Visą laiką buvo atverstas, galėjot pasižiūrėti. Kodėl aš dviem balais daugiau daviau? Aiškiau negali būti, kad kažkas yra tokio, ne tik atsakymo kokybė“, – tvirtino G. Černiauskas.

Pirmadienį komentuodamas garso įrašą, jis žurnalistams tai pavadino „improvizacija“.

„Tai yra improvizacija, aš kalbėjau asociatyviai, neturėjau omeny, kad žinau kažką ar turiu nurodymus“, – aiškino G. Černiauskas.

Jis teigė dėl savo nekorektiškų pasisakymų neketinantis atsistatydinti iš pareigų, nes konkurso rezultatams po jo vykęs aptarimas įtakos jau neturėjo.

„Aš kol kas tikrai nematau nusižengimo kažkokio sudėties šitoje vietoje. Manau, kad konkursas įvyko skaidriai, normaliai, ir nematau, kad buvo padaryta klaidų“, – aiškinosi viceministras.

Jis sakė nematantis problemų ateityje vadovauti panašiems konkursams.

„Šiuo atveju nematau įstatymo pažeidimo, nematau esminių problemų organizacijoje. Net pats tas kalbėjimas gal truputį atsipalaidavus – tai irgi nemanau, kad tai klaida, nes su žmonėmis tu kalbiesi, institucijose nesi visą laiką kaip aktorius, kuris vaidina, tu normaliai kalbiesi su žmonėmis, tai tavo bendradarbiai“, – aiškino G. Černiauskas.

„Aš tiesiog norėjau pasidalyti mintimis su komisijos nariais, kad konkursai yra kompleksinio vertinimo rezultatas. Taip, yra svarbus konkretus klausimas, bet taip pat svarbu įvertinti ir tą informaciją, kurią mes žinome apie individus, kurie dalyvauja konkurse, apie organizaciją, į kurios vadovus šiuo atveju renkami žmonės. Tiktai į tą norėjau atkreipti dėmesį ir tai aš kalbėjau būtent į ateitį“, – esą tikruosius aptarime išsakytų savo teiginių motyvus aiškino viceministras.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministrė socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė taip pat tvirtino abejojanti, ar G. Černiauskas darė įtaką konkurso rezultatams.

„Aš manau, kad protegavimas – jis galėjo būti vykdomas iki konkurso, nes, kaip žinia, dažnai sklando kalbos, kad viena ar kita partija įdarbina tik savo partijos narius tam tikrose vietose. Bet tas veiksmas vyksta iki konkurso, o ne po konkurso. Aš manau, kad tai, kas vyko po konkurso, jeigu vyko toks aptarimas, natūralu, kad yra aptariami konkurso rezultatai, vertinimai, tik, aš manau, tai turėjo būti daroma ir su pretendentais“, – žurnalistams pirmadienį sakė ministrė.

Ji teigė, kad G. Černiausko elgesį vertins išklausiusi aptarime po konkurso darytą įrašą, kuris buvo nutekintas žiniasklaidai.

„Jeigu įžvelgsiu, kad buvo elgiamasi netinkamai ir neetiškai, be abejo, mes aptarsime vadovybėje ir bus priimti tam tikri sprendimai“, – sakė R. Šalaševičiūtė.

Ji sakė „praktiškai jau žinanti“, kas padarė viceministrą kompromituojantį įrašą ir nutekino jį spaudai, tačiau neatskleidė to viešai.

N. Ribokienė Žinių radijui atskleidė sulaukusi viceministro G.Černiausko raginimo iš karto atsistatydinti iš konkurso nugalėtojų. Ji sakė, kad G.Černiauskas reikalavo užleisti vietą kitai kandidatei – V. Vertelienei.

Be to, įraše girdėti, kaip, anot G.Černiausko, paragintas anksčiau iš konkurso pasitraukė kitas ministro patarėjas Arvydas Skorupskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI