Naujienų srautas

Lietuvoje2014.10.23 20:31

D. Grybauskaitė apie finansinę paramą Ukrainai: bandysime padėti

ELTA 2014.10.23 20:31

Europos Sąjunga (ES) bandys padėti Ukrainai, neišgalinčiai sumokėti už rusiškas dujas, mano Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Europos Sąjunga (ES) bandys padėti Ukrainai, neišgalinčiai sumokėti už rusiškas dujas, mano Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Tai Lietuvos vadovė ketvirtadienį pareiškė Briuselyje, kur dalyvauja Europos Vadovų Taryboje, užsienio žiniasklaidos klausiama apie finansinę paramą Ukrainai dėl dujų pirkimo.

„Aš manau, kad bandysime padėti“, – sakė D. Grybauskaitė.

Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas trečiadienį pareiškė, kad Ukraina turėtų rasti būdų, kaip per savaitę sumokėti už rusiškas dujas, ir tvirtino, kad santykiai tarp dviejų šalių pagerės tuo atveju, jei Maskva iš Kijevo sulauks finansinių garantijų, primena ELTA.

ES pareigūnų organizuotos Rusijos ir Ukrainos derybos, kurių metu tikėtasi išspręsti susidariusius nesutarimus dėl dujų, antradienį žlugo, todėl naujas pareigūnų susitikimas bus organizuojamas ir ateinančią savaitę.

A. Novakas optimistiškai žiūrėjo į spalio 29 dieną įvyksiančias derybas, tačiau Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas tikino esąs skeptiškai nusiteikęs dėl ryšių atnaujinimo su Rusija, pabrėždamas, kad sprendimo radimui kliudo vis labiau aštrėjantis politinis konfliktas tarp dviejų šalių.

Rusija antradienį dar labiau pagilino įtampą, reikalaudama iš Ukrainos, kuri yra priklausoma nuo Vakarų pagalbos, garantijų dėl dujų apmokėjimo Maskvai. Ukraina antradienį paprašė ES dar 2 mlrd. eurų kredito.

Gamtinių dujų tiekėjos „Gazprom“ atstovas Sergejus Kuprijanovas sakė, kad dujos Ukrainą pasieks tik tada, kai Kijevas gaus finansinę pagalbą.

Ukrainos premjeras A. Jaceniukas į derybas su Rusija žiūri skeptiškai.

Pasibaigus šiemet rugsėjo 26 d. vykusioms deryboms, Europos energetikos komisaras pranešė, kad, pagal naują susitarimą, Ukraina turi sumokėti iki metų pabaigos 3,1 mlrd. dolerių, taip padengdama skolą Rusijos dujų bendrovei „Gapzrom“ už jau pristatytas dujas.

Rusijos bendrovė Ukrainai pristatys 5 mlrd. kubinių metrų dujų. Be to, pagal naująją sutartį, „Gazprom“ sutiko, kad dujos iš anksto būtų apmokamos po 385 JAV dolerius už tūkstantį kubinių metrų, t. y. mažiau nei po 485 JAV dolerius, kaip to anksčiau reikalavo „Gazprom“, bet daugiau nei po 268 JAV dolerius – tokią kainą už dujas Ukraina mokėjo prieš pasikeičiant Kijeve valdžiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi