Lietuvoje

2012.11.09 10:57

Mokslo premijomis apdovanoti trys užsienio lietuviai

Už tarptautinio lygio mokslo pasiekimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija apdovanojo tris mokslui ir šaliai nusipelniusius užsienio lietuvius.

Už tarptautinio lygio mokslo pasiekimus ir bendradarbiavimą su Lietuva Švietimo ir mokslo ministerija apdovanojo tris mokslui ir šaliai nusipelniusius užsienio lietuvius. 

Iškiliausiems užsienyje gyvenantiems tautiečiams mokslo premijos skiriamos jau šeštą kartą. Pasak švietimo ir mokslo ministro, Lietuva gali tik didžiuotis, turėdama ne vieną gabų mokslininką įvairiuose pasaulio universitetuose.

Šiemet mokslo premijoms užsienio lietuviai pateikė 14 kandidatūrų. Paraiškų sulaukta iš Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Italijos, Šveicarijos, Australijos, Rusijos, Ispanijos ir Taivano. Mokslininkų darbus vertino ekspertai iš Lietuvos mokslų akademijos, Pasaulio lietuvių ir JAV lietuvių bendruomenių, kitų atsakingų institucijų ir ministerijų.

Už pasaulinės reikšmės atradimus DNR tyrimų srityje mokslo premija skirta biochemikui Skirmantui Kriaučioniui, kurio tikslas – sukurti vaistus vėžiu sergantiems žmonėms.

„Dar reikia išsiaiškinti labai daug apie mechanizmus, kurie veikia ląstelėje – kas pakinta ląstelėj, kai ląstelė iš normalios ląstelės pavirsta vėžine. Vienas iš išradimų, kurį mes padarėm dirbdami Rokfelerio universitete, kaip tik yra susijęs su ta nauja modifikacija, kuri yra prarandamas vėžio atveju. Tai mes dabar bandom išsiaiškint, kodėl ta modifikacija yra prarandama ir ar tai galėtų būt naudojama kaip vienas iš objektų  terapijai“, – pasakojo Oksfordo universiteto biochemijos specialistas S. Kriaučionis.

Už viso gyvenimo nuopelnus premija skirta Viliui Lėnertui iš Vokietijos Freiburgo universitetinės vaikų ligoninės ir JAV klinikinės psichologijos specialistui Romualdui Kriaučiūnui. Pastarasis sako, kad jam skaudu matant, kaip Lietuva išsivaikščioja.

„Man būtų arčiau širdies, jeigu čia mokintųsi, išsiauklėtų ir liktų čionai. Man skaudu matant, kiek žmonių iš Lietuvos išvažiuoja. Aš, kaip psichologas, ta sritim domėdamasis, žinau, kad tik apie 15 proc. grįžta, o 85 proc. kažkur nubanguoja. Ir liūdna man dėl to“, –  sako Mičigano socialinio draudimo departamento klinikinės psichologijos specialistas R. Kriaučiūnas.

Iki šiol ministerijos mokslo premijas jau yra gavę 18 užsienyje dirbančių Lietuvos mokslininkų. Premijos dydis – 13 tūkst. litų.