Lietuvoje

2012.11.08 18:18

Konstitucinis Teismas nagrinėja rinkimų rezultatų teisėtumą

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2012.11.08 18:18

Konstitucinis teismas Prezidentės ir Seimo prašymu viešame posėdyje pradėjo nagrinėti Seimo rinkimų bylą ir ketvirtadienį baigė apklausti liudytojus.  

Konstitucinis teismas Prezidentės ir Seimo prašymu viešame posėdyje pradėjo nagrinėti Seimo rinkimų bylą ir ketvirtadienį baigė apklausti liudytojus. Prezidentės patarėjos sako, kad daugiausiai abejonių, ar Seimo rinkimų rezultatai nebuvo iškraipyti, kelia galima balsų pirkimo kalėjimuose istorija, kurioje minima Darbo partija.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) atstovai tvirtina, kad pažeidimų nebuvo tiek daug, kad jie galėtų iškraipyti daugiau kaip milijono rinkėjų valią, praneša LRT televizijos naujienų laida „Šiandien“.

Prezidentės patarėja teisės klausimais Konstituciniame Teismui dėstė, kad Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje, kurioje žmonės balsuoja už partijų sąrašus ir išrenkama pusė Seimo, galėjo iškraipyti galima balsų pirkimo kalėjimuose istorija, kurioje minimi Darbo partijos kandidatai į Seimą.

Pasak Prezidentės patarėjos, ji remiasi VRK išvada, kad taip galėjo būti papirkta 3 tūkst. rinkėjų.

„Galbūt tam tikrų politinių partijų sąraše esantys kandidatai rinkimuose būtų buvę neišrinkti, jeigu įkalinimo įstaigose esantys asmenys nebūtų buvę papirkinėjami. Tai reiškia, kad jie būtų pirmumo balsus skyrę visai kitaip. Konkrečiai – Jonas Pinskus, kuris iš 140 vietos pakilo į 22“, – kalbėjo Prezidentės patarėja Indrė Pukanasytė.

Prezidentės patarėja kalbėjo, esą galima įtarti, kad jei nebūtų pirkti balsai, Darbo partija galėjo gauti mažiau mandatų, o į Seimą galėjo patekti valstiečiai liaudininkai pagal partijos sąrašą.

VRK nariai aiškino, kad balsų pirkimas kalėjimuose, kurį esą liudija vaizdo įrašas, – dar tik prielaida, o ne įrodytas faktas.

O Seimui byloje atstovaujantis Gintaras Songaila Teismui aiškino, kad Lenkų rinkimų akcijos sąrašas į parlamentą pateko dėl, anot jo, galimų balsų pirkimų keliose Vilniaus ir Vilniaus rajono apygardose. G. Songaila teismą tikino, kad VRK netyrė daugelio įvairių partijų visoje Lietuvoje padarytų pažeidimų.

„Mes žinome iš daugelio apskričių, beje, ir policijos suvestinė tą rodo, kad iš visų apskričių, iš visų apygardų yra skundai dėl masinių balsų pirkimų ir tam, kad būtų padaryta išvada, jie turėjo būti ištirti“, – kalbėjo Seimo narys G. Songaila.

„Minėjote, kad rinkimų proceso metu buvo pastebėti masiniai pažeidimų faktai, degustacijos, ir t. t. Sakykite, o jūs, turėdamas tokią galimybę, neteikėte skundų VRK, nes teismas negali vadovautis tik prielaidomis“, – teiravosi Konstitucinio Teismo teisėjas Dainius Žalimas.

„Jūs teisus, mes galėjome dėl visų faktų, kurie buvo spaudoje, kreiptis, bet pati VRK yra įsipareigojusi juos tirti“, – tvirtino G. Songaila.

„VRK, Seimo nario įsivaizdavimu, turėtų būti kažkur prokuratūros lygmeny, kuri ieško pagrindo, kaip paneigti ir sugriauti rinkimus“, – komentavo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

VRK Teismui aiškino, kad balsų pirkimų ir kitų pažeidimų nebuvo tiek daug, kad jie padarytų esminę įtaką Seimo rinkimų rezultatams.

„Rinkimuose dalyvavo 1,3 mln. Lietuvos Respublikos piliečių. Įvertinus visus skundus ir visas galimas prielaidas ir visus pradėtus ikiteisminius tyrimus, mes turime maksimaliai (darant prielaidą, kad visi šitie tyrimai pasitvirtintų) nepilnus 4 tūkst. abejotinų balsų, kas sudaro viso labo labai mažą procentą. Tuo tarpu norint, kad rinkimų rezultatai daugiamandatėje apygardoje iš esmės pasikeistų  bent dviem mandatais, reikia per 20 tūkst. balsų“, – tvirtino VRK narys Jonas Udris.

Verdiktą Konstitucinis Teismas turi paskelbti vėliausiai šeštadienį. Jei Teismas nuspręs, kad VRK, patvirtinusi rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje ir dar septyniose vienmandatėse, pažeidė rinkimų įstatymus, galutinį žodį, ar anuliuoti rezultatus ir daugiau kaip pusę Seimo iš naujo rinkti po pusės metų, spręs Seimas.

VRK pirmininkas Z. Vaigauskas sako, kad nauji rinkimai valstybei kainuotų apie 17 mln. litų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.