Lietuvoje

2012.11.08 12:42

A. Kubilius: koalicijai be Darbo partijos matau visas galimybes (papildyta)

ELTA 2012.11.08 12:42

Jeigu socialdemokratai supras, kad aukoti savo ir valstybės prestižą siekiant sudaryti koaliciją su Darbo partija neverta, galima kalbėti apie koaliciją ir be Darbo partijos, sako Premjeras Andrius Kubilius.  

Jeigu socialdemokratai supras, kad aukoti savo ir valstybės prestižą siekiant sudaryti koaliciją su Darbo partija neverta, galima kalbėti apie koaliciją ir be Darbo partijos, sako Premjeras Andrius Kubilius.

„Šiomis aplinkybėmis valdančioji koalicija su Darbo partija, mano įsitikinimu, iš tikrųjų kenktų ir valstybės autoritetui, ir tiems patiems socialdemokratams, bet čia jau jų reikalas. Galiu labai paprastai pasakyti – jeigu patys socialdemokratai pagaliau suvoks, kad aukoti valstybės prestižą ir partijos prestižą nebegalima, tai aš matau visas galimybes sudaryti koaliciją be Darbo partijos“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė Premjeras.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad į koaliciją turėtų eiti socialdemokratai ir konservatoriai, A. Kubilius teigė, kad yra įmanomi įvairūs variantai ir kad reikia kalbėti dėl konkrečių darbų.

„Nevardinsiu detalių. Yra galimi įvairūs variantai, bet, mano įsitikinimu, šioje vietoje mes turime visi pagalvoti apie valstybę, valstybės autoritetą, kaip nepadaryti tikrai labai klaidingų politinių sprendimų, o susitarti dėl labai konkretaus darbų sąrašo, nesiginčijant dėl ideologijų, dėl dažnai kartotų programinių nuostatų“,– teigė Vyriausybės vadovas.

„Artimiausiam laikotarpiui galima aiškiai įsivardinti pagrindinius darbus, kurie reikalautų svarbiausių, atsakingiausių partijų susitarimo. Turiu omenyje finansinę drausmę, pirmininkavimą ES, energetikos tęstinumą, galų gale euro įvedimą, tai jau užimtų didelę dalį pagrindinės artimiausių metų darbotvarkės" , – tokius darbus vardino A. Kubilius.

A. Kubilius siūlė socialdemokratams atkreipti dėmesį į kitas Europos valstybes ir paminėjo Graikijos pavyzdį. Pasak jo, kai po parlamento rinkimų šioje šalyje antrąją vietą užėmė „Syriza" partija, norėjusi nepalaikyti fiskalinės drausmės plano, kairieji ir dešinieji su ja nusprendė nesudarinėti koalicijos ir susitarė tarpusavyje, nes suprato, kad šiuo atveju svarbiausia valstybės prestižas.

„Žongliravimas rinkėjų valia, mano įsitikinimu, yra visiškai bėgimas partijų nuo savo atsakomybės“, – teigė Premjeras.

Likti opozicijoje, kol bus baigta byla ir viskas bus aišku, pasak Premjero, būtų geriau ir pačiai Darbo partijai. Anot A. Kubiliaus, byla galėtų būti baigta jau šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje.

„Šioje stadijoje gal ir pačiai Darbo partijai būtų geriau, jei jie atsitrauktų, nepretenduotų į valdžią, o sulauktų teismo sprendimo. Jei teismas juos išteisintų, tada galėtų pretenduoti į valdžią. Ką tenka girdėti iš pačių prokurorų, tai kad jeigu šita byla nebūtų vilkinama, ji galėtų baigtis šių metų pabaigoje arba kitų metų pačioje pradžioje. O dabar traukimas partijos, kurios byla baigiama nagrinėti teismuose, į vykdomąją valdžią, į valdančiąją koaliciją iš tikrųjų yra diskreditacija visai valstybei", – teigė Premjeras.

A. Butkevičius sako „Ne“

Tuo metu ir formuojamos valdančiosios koalicijos kandidatas į premjerus Algirdas Butkekvičius, ir „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Valentinas Mazuronis teigia nematantįs galimybės sudaryti valdančiąją koaliciją be Darbo partijos ir negalvoja apie „vaivorykštės“ koaliciją.         

„Neįsivaizduojame koalicijos be Darbo partijos, nes mes tokiu atveju negalime sukurti daugumos. Mes vykdome piliečių išreikštą nuomonę, rinkėjai pasakė, kas turi būti daugumoje, kas turi formuoti Vyriausybę. O demokratinėje teisinėje valstybėje kitų kelių ir nėra. Jeigu pono Kubiliaus retorika yra tokia autokratinė arba dar sovietinio mąstymo, kad rinkėjų nuomonė nieko nereiškia, o tiesiog norėtų, kad visuomenė neturėtų jokios įtakos formuojant tiek Vyriausybę, tiek Seime daugumą, tai čia tegul lieka konservatorių noras“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė A. Butkevičius, paprašytas įvertinti konservatorių lyderio Premjero Andriaus Kubiliaus mintis, kad valdančioji koalicija su Darbo partija kenktų valstybės autoritetui.

Kadangi rinkėjai pasisakė už kairiąsias partijas, A. Butkevičius teigė apie „vaivorykštinę“ koaliciją negalvojantis.

„Mes esame aiškiai pasakę, kad apie "vaivorykštinę" koaliciją negalvojame dėl to, kad visuomenė pasisakė už kairiąsias partijas, o jeigu yra kai kurie politikai, kurie dalyvavę rinkimuose padarė nusižengimus įstatymams, tai jie turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėm ir už tai atsakyti“, – mano A. Butkevičius.

Jo pastebėjimais, per 2008 metų Seimo rinkimus statistiškai pažeidimų buvo daugiau negu 2012 metais. „Tačiau tuo metu konservatorių retorika tylėjo“, – pridūrė jis.     

Tuo metu ir formuojamos valdančiosios koalicijos kandidatas į premjerus Algirdas Butkekvičius, ir „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Valentinas Mazuronis teigia nematantįs galimybės sudaryti valdančiąją koaliciją be Darbo partijos ir negalvoja apie „vaivorykštės“ koaliciją.