Lietuvoje

2019.03.08 22:53

Stringa derybos dėl biudžetininkų algų

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.08 22:53

Profsąjungos pareiškė negalinčios pritarti viešojo sektoriaus atlyginimų strategijai, nes joje daug neatitikimų su šakinių sektorių susitarimais. Nors vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis tikina, kad bandys atsižvelgti į profsąjungų pasiūlymus, pabrėžia, kad be galo derėtis negali, nes balandžio pabaigoje strategiją turi būti pateikta Seimui.

Dovanas profsąjungoms Moterų solidarumo dienos proga dalijęs vyriausybės vicekancleris norimų susitarimų biudžetininkams nepadovanojo. Profesinės sąjungos vis dar nepatenkintos ir susitarimo pasirašyti neketina. Pasak jų, dabar daug neatitikimų dėl šakinių sektorių susitarimų.

„Mes matome didelę baimę, kad jeigu mes pritariame strategijai, tai uždeda mums tam tikras ribas ir apriboja galimybes toliau derėtis. Nacionalinėje strateginėje sutartyje jau dabar uždėti skaičiai, kiek didės atlyginimas 2020 metais, jau dabar nurodyta, kad bazinis dydis bus atstatytas per 2 metus, nors mes aiškiai dar to nesuderėjome nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje“, – sakė  Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

„Mūsų nuostata yra tokia, kad nacionalinė kolektyvinė sutartis turėtų papildyti, turėtų nustatyti galbūt geresnes sąlygas, nei yra strategijoje, ir mes tikrai nemanome, kad šie dokumentai yra tarpusavio įkaitai. Turime įpareigojimą strategiją pabaigti ir balandžio mėnesį pateikti Seimui“, – kalbėjo Vyriausybės vicekancleris D. Matulionis.

Profsąjungos sako, kad visos medikų kolektyvinės sutarties nuostatos perkeltos, todėl jų situacija aiškiausia. Išlieka įsipareigojimas kitąmet kelti algas sveikatos apsaugos srityje, kad gydytojų atlyginimas būtų ne mažiau nei 3 šalies vidutiniai darbo užmokesčiai, slaugytojų – 1,5. Medikų algoms žadama 190 mln. eurų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Kitų biudžetininkų bazinio dydžio padidėjimui būtų skirta 200 mln. ir dar papildomai 120 mln. eurų.

Profsąjungų teigimu, nėra aišku, iš kur bus gautos papildomos lėšos algoms kelti, esą vyksta tik turimų perskirstymas.

„Iš kur planuojame lėšų, tai pirmas dalykas, mes tikimės, kad pagerės pajamų surinkimas dėl ekonomikos augimo. Taip pat tikimės daugiau pinigų gauti iš šešėlio ir taip pat atitinkamai galime perkalibruoti mūsų prioritetus esamo finansavimo ribose“, – teigė D. Matulionis.

Ekonomistai sakė, kad reikia struktūrinių pokyčių, norint rasti pinigų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams kelti.

„Su šešėliu reikia kovoti, dėti visas pastangas, bet reikėtų galvoti priešinga kryptimi, tiesiog imtis pastangų, kad sumažėtų šešėlis. Kada jau sumažėja ir yra biudžete padidėjimas lėšų, tada planuoti, kur jas išleisti, bet be šitos kovos su šešėliu tiesiog reikia struktūrinių pasikeitimų. Akivaizdžiai, jeigu primena visos organizacijos, nekalbant apie Lietuvos žmones, kad Lietuvoje didžiulė nelyygybė, vėl praeitą savaitę Europos Komisija atkreipė dėmesį, kad netoleruotina didžiausia Europoje pajamų nelygybė. Tai reiškia, kad yra sluoksnis viršuje žmonių, kurių pajamos yra didžiulės, jie labai atsiskiria nuo Lietuvos visų gyventojų ir tiesiog juos reikia apmokestinti, ir tai bus valstybės pajamos, bus šaltinis padidinti viešojo sektoriaus algas“, – kalbėjo ekonomistas Romas Lazutka.

Po mokytojų streikų premjeras sukūrė vyriausybės komisiją viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo strategijai kurti. Tačiau profsąjungos buvo kritikavusios, kad derybos tik iniciatyva streikams malšinti. Pasak jų, vyriausybė gali perduoti strategiją Seimui, neatsižvelgdama į profesinių sąjungų poziciją.

Dėl tobulinimų grupė dar kartą rinksis kitą savaitę. Balandį galutinis variantas turi būti pateiktas Seimui.

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.