Lietuvoje

2019.03.08 22:32

Galvosūkiai būsimiems pensininkams nesibaigia: ekonomistas prognozuoja naujus pakeitimus

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.08 22:32

„Sodra“ paskelbė, kad valstybės paskata pensijas privačiai antrojoje pakopoje kaupiantiems žmonėms sausį sudarė beveik 10 mln. eurų. Fondų valdytojai ir būsimųjų pensininkų atstovai skaičiuoja, kad gaunantiems vidutinę ir mažesnę algą racionalu pasinaudoti maksimalia pinigine parama iš biudžeto. Bet ekonomistas Romas Lazutka sako, kad senatvei privačiai kaupia ne visi, todėl paskata iš visų žmonių sumokamų mokesčių nėra teisinga ir ateity jos neliks, o pati pensijų sistema vėl bus taisoma. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovas garantuoja, kad ne šioje kadencijoje.

Gėlėse paskendusi, į darbus įsisukusi Gintarė senatvei kaupia privačiai. Sako, jaučiasi, kad nuo algos suma keliauja į pensijų fondą. Bet esą atrodo, pinigai eina į niekur, nes senatvė labai toli. O gilintis į skaičius nėra kada.

„Jaučiu paliksiu taip, kaip yra. Kas ten kaupiasi, tegul ir kaupiasi. Bus matyt, kaip ten bus“, – sakė Gintarė.

Nuo šių metų visi kaupiantieji antrosios pakopos pensijų fonduose turi tam atriekti nuo savo algos. Kas anksčiau to nedarė – po 1,8 proc., o kas prisidėdavo – po 3 proc.

Galbūt todėl vieni stabdo kaupimą, kiti grįžta į „Sodrą“. Treti nedaro nieko, o dar kiti pasididina savo dalį iki 3 proc. Būsimųjų pensininkų atstovo teigimu, taip maksimaliai pasinaudojama valstybės paskata, kuri, pačiam prisidedant mažiau, mažiau ir juntama.

„Tiems, kurie gauna vidutines pajamas ar panašias pajamas, tai kaupimas antrojoje pakopoje tikrai yra prasmingas, kol yra tokia valstybės paskata ir kaštai yra mažesni, negu tai darant kitais būdais. Na, o tiems, kurie gauna labai dideles pajamas, sakykime, 3, 4, 5 ir daugiau tūkst. kas mėnesį, aišku, jie turi daugiau alternatyvų“, – kalbėjo Pensijų fondų dalyvių asociacijos vadovas Marijus Kalesinskas.

Panorama

Pensijų fondo „INVL Asset Management“ vadovės teigimu, neretas sprendimą priima ne skaičiuodamas, o paisydamas klaidingų mitų. Pavyzdžiui, kad sukauptų pinigų išvis nebus galima paveldėti. Tačiau svarbiausia, fondų valdytojų teigimu, kad žmonės ne tik bėga iš antrosios pakopos, bet ir naujai į ją ateina.

„Praeitų metų pabaigoje 1,3 mln. žmonių kaupė pensijai. Labai panašus skaičius yra ir dabar, skaičius nepasikeitė. Didžioji dalis dirbančiųjų pensijai kaupia toliau antrosios pakopos pensijų fonduose. O pensijų fondų turtas per tą laikotarpį net gi padidėjo“, – pasakojo „INVL Asset Management“ generalinė direktorė Laura Križinauskienė.

Sausį iš valstybės biudžeto pensiją kaupiantiems gyventojams pervesta beveik 10 mln. eurų. Kiek vasarį, dar neaišku.

„Šiai dienai nėra nustatyta jokio termino, kad valstybė nemokėtų paskatos. Tai, jeigu galvosime į priekį, valstybė kiekvienais metais mokės paskatą, tai kiekvienais metais ir bus pervedama daugiau negu 100 mln. eurų“, – teigė „Sodros“ komunikacijos vadovas Saulius Jarmalis.

Tuo, kad pinigų medžiu vadinama gėlė būsimų pensininkų lėšas investuojančių bendrovių kabinetuose garantuos gerą uždarbį, abejoja buvęs socialinės apsaugos ministro patarėjas. O tai, kad visų sumokamais mokesčiais remiami kaupiantys privačiai, anot Romo Lazutkos, didelė neteisybė ir dabartinių pensininkų atžvilgiu, kurie pirkdami sumoka PVM, ir visų nekaupiančiųjų.

„Yra du kolegos, kurie uždirba po 1000 eurų, ir vienas kaupia, kitas nekaupia, tai tas, kuris kaupia, gauna iš valstybės biudžeto maždaug 16 eurų. Tai jis gauna 8 eurus, kuriuos sumokėjo pats mokesčių valstybei, o 8 iš savo kolegos, kuris nekaupia ir kuris tos privačios pensijos negaus. Tai, žinoma, kad yra neteisinga, ir tas, kuris nekaupia, anksčiau ar vėliau politikų ims klausti: palaukit, kodėl taip yra?“ – svarstė ekonomistas R. Lazutka.

„Paskata mokestinė, taip, ilgai diskutavom dėl to. Idealiu atveju gal turėtų būti kitaip. Bet yra žymiai geriau, negu buvo iki šiol, nes iki šiol visi pensininkai finansavo pensijų fondus ir pensijų fondų dalyvius. Tai buvo didžiulis neteisingumas. Kas bus po 5 ar po 10 metų, niekas nežino. Visos sistemos turi būti tobulinamos ir, tikėtina, kada nors prie to bus grįžtama. Bet tikrai ne šitos kadencijos metu“, – sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

Būsimųjų pensininkų atstovo M. Kalesinsko teigimu, valdžia turi atsižvelgti į visų visuomenės grupių interesus, o kaupiančiųjų antrojoje pakopoje – per milijoną, ir jie pagrįstai tikisi paskatos.

R. Lazutka cituoja Tarptautinę darbo organizaciją, kuri pensijų sistemas Rytų Europoje ir Lotynų Amerikoje pripažino klaida bandyti išrasti dviratį, kurio nėra Vakarų šalyse. S. Jakeliūnas sako, kad taisyti sistemą leido reforma, kuri atskyrė pensijų kaupimą privačiai nuo „Sodros“ ir dabartinių pensininkų.

Bet visi sutinka, kad kaupti senatvei būtina, o ar soti ji bus, garantuoti neina. Nes čia, anot R. Lazutkos, ne maistas, kuriuo apsinuodijus skrandis iškart reaguoja. Čia – negalavimas pasijus po daugelio metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.