Lietuvoje

2019.03.12 07:13

Prezidentės vizitas Niujorke: tarsis dėl žydų istorijos dokumentų eksponavimo Lietuvoje

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.03.12 07:13

Prezidentė Dalia Grybauskaitė skris į Niujorką, kur dalyvaus Jungtinių Tautų forume, lankysis Judaikos tyrimų institute „Jivo“, susitiks su Pasaulio moterų lyderių taryba ir Pensilvanijos nacionaline gvardija. Šiuose susitikimuose D. Grybauskaitė tikisi aptarti karinius, kibernetinius ir moterų lyderystės klausimus bei susitarti dėl Lietuvos žydų istorijos dokumentų eksponavimo Lietuvoje.

Šalies vadovės teigimu, Judaikos tyrimų institutas „Jivo“ artimai bendradarbiauja su Martyno Mažvydo biblioteka. Kaip teigia D. Grybauskaitė, šiame žydų mokslo institute yra saugomi labai reikšmingi Lietuvos žydu istorijos dokumentai, todėl jau seniai vyksta pokalbiai apie galimybę juos eksponuoti Martyno Mažvydo bibliotekoje, ypač turint omenyje, kad kitąmet minėsime Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos 300-ąsias metines.

„Nuotaikos atrodo pozityvios. Kartu su Lietuvos žydų bendruomene ir žydų mokslo institutu „Jivo“ mėginsime ieškoti bendro susitarimo dėl galimybės minėtus dokumentus eksponuoti Lietuvoje ir dalintis tuo, ką mūsų žydų bendruomenė taip pat turi“, – pabrėžia prezidentė.

Su Pensilvanijos nacionaline gvardija Lietuvą sieja ketvirčio amžiaus bendradarbiavimo istorija, dėl ko prezidentė teigia skrisianti į jų gvardijos centrą. Anot šalies vadovės, kasmet Pensilvanijos nacionalinė gvardija dalyvauja pratybose Lietuvoje ir kartu su NATO batalionais Lenkijoje užtikrina Suvalkų koridoriaus gynybą.

„Pensilvanijoje vyksta ir Lietuvos karininkų apmokymai, jie turi puikius kibernetinius pajėgumus, domisi galimybe dalyvauti Kaune rengiamame centre bei modernizuoja Lietuvos karinę infrastruktūrą. Bus labai daug įdomių susitikimų, mane skraidins Pensilvanijos karinė aviacija, tai iš tiesų pirmąkart vešėdama Niujorke pasinaudosiu tokia galimybe“, – sako prezidentė.

D. Grybauskaitė teigia susitiksianti ir su Pasaulio lyderių moterų taryba, kuriai vadovauja. Nors problemos, susijusios su moterų lyderystės klausimais pasaulyje yra įvairios, prezidentės aiškinimu, bendros tendencijos – labai panašios. Susitikime, kuriame dalyvaus Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, keletas prezidenčių ir vadovių moterų, šalies vadovė tikisi aptarti moterų lyderystės problemas, nes, anot jos, dalijimasis patirtimi ir mokymasis iš kitų visada yra naudingas.

„Deja, pasaulyje teturime tik dešimt prezidenčių iš 200 valstybių. Išties yra programų dėl dalyvavimo politikoje, dėl dalyvavimo vadovaujančiuose postuose versle ir parlamentuose, taip pat yra aktualus atsilikimas dėl darbo užmokesčio, nes Lietuvoje yra apie 14 proc., o pasaulyje šis vidurkis skiriasi net 37 proc. Problemų yra daug, tai tikrai džiaugiuosi, kad esu pakviesta į tokį svarbų Jungtinių Tautų renginį“, – LRT RADIJUI sako D. Grybauskaitė.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.