Lietuvoje

2019.03.08 18:00

Į savaitgalį Lietuva žengia su galingu vėju: fiksuojami pranešimai apie stichijos laužomus medžius

BNS, LRT.lt2019.03.08 18:00

Penktadienio pavakarę stiprėjantis vėjas siautės visą savaitgalį. Kovo 11-ąją vėjas nurims, tačiau greičiausiai kris šlapdriba, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikai.

Anot sinoptikės Alvos Nagelytės, stipriausias vėjas bus fiksuojamas penktadienį ir šeštadienio naktį. Stipriausi gūsiai – šalies vakaruose, kituose regionuose – kiek silpnesni, tačiau vis tiek pavojingi. 

„Dabar jau pradėjo stiprėti tas vėjas ir daug kur jau siekia nuo 15 iki 21 metrų per sekundę. Pajūryje numatoma audra iki 25 metrų per sekundę, o kitur – smarkios vėtros“, – BNS sakė sinoptikė.

Kaip teigia sinoptikas Tadas Kantautas, pietvakarių, vakarų krypties vėjai kiek susilpnės šeštadienio pirmoje dienos pusėje, tačiau į vakarą vėl ims stiprėti. Panašiai bus ir sekmadienį. 

Vėjas ėmė laužyti medžius, ugniagesiai fiksuoja pranešimus

Penktadienio pavakare sustiprėjus vėjui, medžiai ėmė lūžti ant važiuojamosios kelio dalies.

„Užregistravome apie 10 pranešimų apie ant važiuojamosios dalies nuvirtusius medžius, mūsų pajėgos nuvyko jų šalinti. Didelio skaičiaus kol kas nėra, tačiau gali daugėti. Labiau lūžta vakarinėje, pietinėje šalies pusėje“, – BNS sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo centro budėtojas.

Kelininkai įspėja, jog būtina atkreipti dėmesį, kad esant stipriam vėjui ant kelių dangų, ypač miškingose vietovėse, gali būti nuvirtusių medžių ar nukritusių šakų, todėl reikėtų neskubėti ir pasirinkti esamai kelio dangos būklei tinkamą greitį.

„Pirma dienos pusė rytoj (šeštadienį – BNS) turėtų būti tokia ramesnė, o po pietų vėl vėjas stiprėja ir didesnėje šalies dalyje su 15-19 metrų per sekundę vėjo gūsiais. Sekmadienio naktį vėjai vėl sustiprėja iki 15–20 metrų per sekundę ir vietomis, didesnė tikimybė vakariniuose rajonuose, bus iki 21–23 metrų per sekundę. Sekmadienio dieną vėjas jau pradeda rimti – silpnesnis vėjas bus šiaurinėje šalies dalyje, o pietinėje dalyje diena dar bus vėjuota, gūsiai sieks 15–20 metrų per sekundę“, – teigė sinoptikas.

Gyventojus įspėjo ugniagesiai

Apie stiprėjantį ir savaitgalį siautėsiantį pavojingą vėją penktadienio popietę pranešimus gyventojams išsiuntė ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

„Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad kovo 8–9 dienomis vakarų, pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15–25 metrų per sekundę. Pasirūpinkite savo gyvybės ir turto saugumu, perspėkite kitus“, – rašoma pranešime.

Ugniagesiai-gelbėtojai pataria nestovėti po aukštais medžiais, po jais nestatyti automobilių, taip pat nestovėti po elektros linijomis ir prie didelių reklamos stendų. Siautėjant vėjui, rekomenduojama gerai uždaryti namų ir kitų pastatų duris, išnešti iš balkonų daiktus.

Taip pat patariama be ypatingos priežasties neišeiti iš namų, o jeigu tai reikalinga, išjungti elektrą, užsukti vandens ir dujų sklendes, užrakinti duris ir atlikti visus įprastus veiksmus, kurių imamasi išvykstant kelioms dienoms. Be to, būtina pasirūpinti ir kaimynais, įsitikinti, ar jie girdėjo pranešimus apie siautėjantį vėją.

Nepriklausomybės dieną – šlapdriba

Anot sinoptiko T. Kantauto, šiuo metu keliaujantį cikloną su stipriais vėjais ateinančios savaitės pradžioje pakeis šaltesnės oro masės – kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, galima sulaukti ir „žiemiško peizažo“.

„Vėjai aprimsta, bet temperatūra taps žemesnė, taip pat ir kritulių sulauksime – lietų pakeis šlapdriba ir sniegas. Pagal dabartinius duomenis, panašu, kad pirmadienis gali būti nemaloni dėl mišrių kritulių ir gausesni jie turi būti pietiniuose rajonuose“, – sakė T. Kantautas.

Pasak sinoptiko, pirmadienį gausesni krituliai numatomi ir Vilniuje bei Kaune, o Šiauliuose, Panevėžyje kritulių bus mažiau. Klaipėdoje snyguriuoti gali tai stipriau, tai silpniau, taip pat numatoma šlapdriba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.