Lietuvoje

2012.11.08 12:42

Tikimasi, kad jau po kelerių metų Lietuvos kariai turės modernių energijos šaltinių

Baigiama Vilniuje veiksiančio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro akreditavimo procedūra. Jau nuo Naujųjų Lietuvos karo akademijoje veiksiantis centras rūpinsis ne tik Aljanso energetiniu saugumu, bet suteiks ir naujų galimybių mūsų šalies mokslininkams, technologijų pramonei.  

Baigiama Vilniuje veiksiančio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro akreditavimo procedūra. Jau nuo Naujųjų Lietuvos karo akademijoje veiksiantis centras rūpinsis ne tik Aljanso energetiniu saugumu, bet suteiks ir naujų galimybių mūsų šalies mokslininkams, technologijų pramonei.

Šiuo metu Energetinio saugumo centre darbuojasi vos 7 įvairių sričių specialistai, daugiausia civiliai. Po Naujųjų, baigus formalias akreditavimo procedūras, centras taps NATO tarptautine karine organizacija. Ji įsikurs Generolo Jono Žemaičio karo akademijoje. Čia dirbs ne tik Lietuvos kariškiai, bet dar mažiausiai 6 valstybių atstovai. Ateityje prie Lietuvoje sumanyto projekto galės prisijungti ne tik NATO šalys, bet ir NATO partnerės, praneša LRT televizijos Naujienų tarnyba.

„Dabar perduodam, ką pavyko sužinoti, naujai institucijai, kuri veiks atskirai nuo Lietuvos ir turės tarptautinį statusą. Dabar vyksta programos kūrimas, visos idėjos ir iniciatyvos, viskas bus panaudota naujos organizacijos darbui“, – sako Energetinio saugumo centro direktorius Audrius Brūzga.

Kaip įgyvendinti vieną svarbiausių NATO prioritetų – energetinį  saugumą, kurti naujas strategijas, taip pat kaip geriau išnaudoti bendras NATO pajėgas, tariamasi Vilniuje surengtoje konferencijoje. 

Tapęs NATO kompetencijos centru, Energetinio saugumo centras prisidės įgyvendinant NATO išmaniosios gynybos viziją – kurs energetinio saugumo koncepciją, bendrus standartus. Šis centras taip pat telks mokslo pajėgumus, kad kariniai resursai ir lėšos būtų naudojami veiksmingai.

„Kausimai, kuriuos analizuos centras, nebus vien kariniai. Tai platus ratas klausimų ir daugelio profilių specialistai ras darbą šiame centre“, – sako A. Brūzga.

„Mes pirmi galėsime pasinaudoti tais produktais, mes galėsime lankyti centre organizuojamus kursus nemokamai, o Lietuvos matomumas didės pasauliniu mastu, NATO mastu, sprendžiant energetinio saugumo požiūriu“, – teigia NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro direktorius plk. Romualdas Petkevičius.

Tikimasi, kad jau po kelerių metų pratybose Lietuvos kariai naudos ne tik įprastą ginkluotę, bet turės ir modernių energijos šaltinių – pavyzdžiui, saulės elementais apšildytas palapines ar mobilius atsinaujinančią energiją naudojančius generatorius.

„Dauguma NATO šalių jau bando tai pritaikyti, JAV sėkmingai tai daro. Pabandėm pažiūrėt, kaip Lietuvos kariuomenėje, kuri dalyvauja NATO operacijose, tai galima pritaikyti“, – sako NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro direktorius.

Šiuo metu daugelis NATO narių gręžiasi į atsinaujinančius energijos šaltinius. Todėl ateityje tai padės mažinti karines išlaidas, o kariams misijose būti mobilesniems.