Lietuvoje

2012.11.07 10:23

Dzūkai turės alternatyvą senelių namams

Šalyje populiarėjantys savarankiško gyvenimo namai žengia ir į Dzūkiją – netrukus jie atvers duris Lazdijų rajone.

Šalyje populiarėjantys savarankiško gyvenimo namai žengia ir į Dzūkiją – netrukus jie atvers duris Lazdijų rajone, rašo „Lietuvos žinios“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapio duomenimis, Lietuvoje jau veikia 12 savarankiško gyvenimo namų. Lazdijiškių įsteigti namai bus pirmieji Pietų Lietuvoje ir trylikti visoje šalyje. Nedideli 10 vietų savarankiško gyvenimo namai įrengti suremontavus dalį Lazdijų socialinės paramos centrui priklausančio pastato.

„Čia bus apgyvendinti žmonės, kuriems ateinančio į namus socialinio darbuotojo paslaugų per maža, o stacionarios socialinės globos įstaigos paslaugų – per daug“, – teigė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Lina Margelienė.

Visiems savarankiško gyvenimo namų gyventojams - negalią turintiems suaugusiesiems ir senyvo amžiaus dzūkams – sukurta jauki, patogi ir saugi aplinka bei sudarytos visos sąlygos patiems čia tvarkytis. Kambariai išdažyti šviesiomis, šiltomis spalvomis, ant langų įrengta apsauga nuo saulės – ritininės užuolaidos. Kiekvienam gyventojui skirta drabužių spinta, knygų lentyna, lova, du foteliai, žurnalinis staliukas, pastatoma lempa, televizorius, virtuvinės spintelės, virtuvinis stalas su dviem kėdėmis, dviejų vietų kaitlentė, orkaitė, gartraukis, šaldytuvas, įrengti atskiri dušai ir tualetai.

Aštuoni kambariai iš dešimties pritaikyti judėjimo negalią turintiems asmenims. L. Margelienės nuomone, savarankiško gyvenimo namai - daug geriau negu senelių namai, nes gyventojai turės savo asmeninę erdvę, galės užsiimti jiems malonia veikla, bus nepriklausomi nuo kitų gyventojų. Žmonių, besinaudojančių neįgaliųjų vežimėliais, patogumui patekti į kambarius iš lauko arba išvažiuoti iš kambarių į lauką įrengtos nuovažos. Pagal individualius poreikius šių namų gyventojai gaus ir socialinės priežiūros paslaugas. Dešimtimi žmonių rūpinsis socialinis darbuotojas ir jo padėjėjas.

Šiuo metu baigiamas rengti tvarkos aprašas, kuris reglamentuos apgyvendinimą savarankiško gyvenimo namuose. Jų gyventojams skirtos socialinės priežiūros paslaugos bus iš dalies mokamos. Tačiau jų kaina negalės viršyti 20 proc. gyventojų pajamų, o atskaičius nustatytą mokėjimo už socialinę priežiūrą dalį asmens mėnesio pajamos negalės likti mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį (700 litų). Be šio mokesčio, visi savarankiško gyvenimo namų gyventojai patys mokės už komunalines paslaugas (šildymą, elektros energiją, vandenį ir kt.) pagal kiekviename kambaryje įrengtus apskaitos prietaisus ir bendroms patalpoms nustatytą išlaidų dalį. Lazdijiškiai, galintys gyventi savarankiško gyvenimo namuose, bus atrenkami pagal asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimą.

Daugiau kaip milijono litų vertės projektas įgyvendintas Lazdijų rajono savivaldybės ir Lazdijų socialinių paslaugų centro iniciatyva.