Lietuvoje

2019.03.07 22:41

Antstolis gali išieškoti skolą iš privačios pensijos

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.07 22:41

Išieškoti negrąžintas skolas galima ir iš ateičiai privačiame pensijų fonde sukauptų sumų. Teisininkų teigimu, pinigai neliečiami, kol žmogus neišėjo į pensiją, bet kai tik išeis, sotesnei senatvei planuotas finansinis pastiprinimas gali nukeliauti ne jam. Skurdo mažinimo organizacijų teigimu, skolų turi kas dešimtas ir politikams būtina galvoti, kaip apsaugoti antrojoje pakopoje privačiai kaupiamas lėšas.

Įsivažiuojant kaupimui reformuotoje antrojoje pensijų pakopoje, teisininkai įsigilino, kiek apsaugoti būsimojo pensininko pinigai. Įstatymai numato, kad negrąžintas skolas kreditoriams antstoliai gali išieškoti iš to, kas sukaupta senatvei. Lėšos neliečiamos tol, kol žmogus neišėjo į pensiją.

„Tol, kol pinigai guli pensijų fonde, tai iš jų išieškoti negalima. Bet tada, kada jau jūs pasiimate, tada taip, išieškot galima. O mes žinom, kad iš II pakopos atsiimti galima tiktai suėjus pensiniam amžiui, tada priklauso, kokiu būdu atsiims, bus galima išieškoti be apribojimų arba su tam tikrai apribojimais“, – sakė „iLaw“ asocijuota partnerė, advokatė Ingrida Steponavičienė.

Jei skolų negrąžinęs pensininkas sukaupęs iki 3 tūkst. eurų, jo banko sąskaitą pasiekusi suma gali būti areštuota, nors ir visa iš karto – vienkartinei išmokai nėra įstatymų apsaugos.

Jei žmogus sukaupęs daugiau, yra numatyta, kad netekti visos mėnesio sumos jis negali – periodinės išmokos ir pensijų anuitetas prilyginamas darbo užmokesčiui. Šio, jei jis neviršija minimalios algos, skolai gali keliauti trečdalis; jei viršija – pusė.

„Mes sėdim ant tiksinčios bombos. Įsiskolinusių žmonių yra 10 proc. Apie pusė jų turi daugiau negu vieną bylą, reiškia, jau dabar susiduria su išmokėjimo problemomis. Ta problema gali tik paaštrėti, kai šitie žmonės išeis į pensiją. Problemas reikia pradėti spręsti jau dabar ir galvoti, kaip palengvinti tą skolų grąžinimą, kad žmonės tikrai grąžintų skolas ir į pensiją jau išeitų be skolų“, – kalbėjo Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.

„II pakopos pensijų fonde esančios lėšos yra skirtos periodui sulaukus pensinio amžiaus. Tai turėtų būti šventas ir neliečiamas dalykas iki pat to periodo. Tuo tarpu žmogus gauna algą, tvarkosi su savo kasdieniniais pinigų srautų reikalais ir vis dėlto iš tų dalykų reikėtų spręsti kasdienos poreikius arba kitus dalykus, nes kitaip gali žmogus vėlgi taip pajaus, kad čia vos ne kredito linija ir iš savo ateities būsimų pinigų bandyti gyventi šia diena“, – teigė Investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Šarūnas Ruzgys.

Skurdo mažinimo organizacijų teigimu, kai Lietuvoje tiek skolininkų, reikėtų įstatymu apsaugoti ir vienu kartu išmokamą privačiame fonde sukauptą sumą. Kad skoloms ji eitų dalimis.

„Reikėtų įvesti tą pačią taisyklę, kaip ir toms periodinėms išmokoms. Nes pensiją paprastai nekaupia žmonės, kurie neturi darbinių pajamų. Tai tikrai būtų galima įvesti šitą taisyklę ir tada būtų sąžininga tų žmonių atžvilgiu. Skolas reikia grąžinti, taip, bet mes nuskaičiuojam dalį pajamų, o ne tokiais drakoniškas sumas. Na, mes vis tiek suprantam – žmogus dirbo, kaupė, jis turi gauti tam tikrą išmoką“, – sakė Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė A. Adomavičienė.

Panorama

Nevyriausybininkai sako, jei žmogus jau turi skolą ir kaupia senatvei, o pajamos per menkos, kad užtektų viskam, galbūt verta rinktis skolos grąžinimą, nes kaupimas dabar mažina algą, o negrąžinta suma ateityje gali atitekti kreditoriui. Teisininkai mato kitokią išeitį.

„Yra dar toks niuansas įstatyme, kad net tais atvejais, kada žmogus gali pasiimti vienkartinę išmoką, jis turi teisę sudaryti anuiteto sutartį. Sumos išaugs pensijų fonde, kita vertus, delspinigiai priaugs ir už skolą. Tai iš esmės asmuo visada skatinamas laiku vykdyti savo įsipareigojimus. Bet, jeigu priaugs didelės (skolų) sumos, tai žmogui galbūt tikslinga pinigus pasiimti anuiteto būdu ir bent jau dalį tada išsaugos tam minimaliam pragyvenimui“, – kalbėjo advokatė I. Steponavičienė.

Antrojoje pakopoje kaupiamos lėšos gali nukeliauti ne tik skoloms dengti, bet ir būti padalintos pusiau per skyrybas. Pagal įstatymą tai – bendras sutuoktinių turtas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.