Lietuvoje

2015.02.14 17:14

Premjerą A. Kubilių šokiruoja, kaip pasidalintos ministerijos

Premjeras Andrius Kubilius, duodamas interviu LRT radijo laidai „Ryto garsai“, antradienį ryte sukritikavo principus, kuriais vadovaudamosi koaliciją formuojančios partijos pasiskirstė ministerijas. Jį taip pat šokiruoja, kad Darbo partijai atiteko Vidaus reikalų ministerija. 

Premjeras Andrius Kubilius, duodamas interviu LRT radijo laidai „Ryto garsai“, antradienį ryte sukritikavo principus, kuriais vadovaudamosi koaliciją formuojančios partijos pasiskirstė ministerijas. Jį taip pat šokiruoja, kad Darbo partijai atiteko Vidaus reikalų ministerija. 

Visų pirma A. Kubilius sakė kritiškai vertinantis Algirdo Butkevičiaus pasisakymą, esą vienos partijos rankose negali būti dvi ministerijos (Susisiekimo ir Žemės ūkio), nes jos kontroliuoja didžiausias Europos Sąjungos pinigų sumas.

„Ministerijų paskirstymo tarp koalicijos partnerių klausimas sprendžiamas ne pagal programinius darbus, bet pagal pinigų kiekius, todėl tokią koaliciją, matyt, tektų vadinti „dalybų koalicija“, kur pagrindinis principas – kas, kiek prieigos prie europinių pinigų tokiose dalybose gali turėti“, – komentuoja A. Kubilius.

Tuo metu LRT radijo laidoje „Aktualijų studija“ dalyvavęs Darbo partijos narys Vytautas Gapšys teigė: „Niekas nekalbėjo iš tų pozicijų, kad tai yra Europos Sąjungos struktūriniai pinigai. Struktūriniai pinigai yra naudojami valstybės gerovei, t.y. mes turime galimybę juos panaudoti ten, tiems projektas, kurie mums yra strateginiai, tas ir bus daroma.“

„Tvarkos ir teisingumo“ vienas iš lyderių Valentinas Mazuronis „Aktualijų studijoje“ taip pat išreiškė norą replikuoti į A. Kubiliaus pasisakymą apie „dalybų koaliciją“. „Tai turbūt A. Kubilius norėtų, kad, pralaimėjęs Seimo rinkimus, susikūrus nauja valdančioji koalicija atsakomybę paliktų jo susikompromitavusiai Vyriausybei. Tai tada nebūtų „dalybų koaliciją“. Tai yra normalūs dalykai, kada politinės jėgos sudaro koaliciją, aptaria būsimus darbus, pasiskirsto atsakomybės sritis“, – kalbėjo V. Mazuronis.

A. Kubilius: Darbo partija valdžioje dalyvauti negali

Premjeras teigia, jog jį apskritai šokiruoja Darbo partijos (DP) dalyvavimas valdančioje koalicijoje. A. Kubilius sako palaikąs šalies vadovės išsakytą nuomonę ir manantis, jog ši partija valdžioje dalyvauti negali. A. Kubilius akcentuoja, jog tai yra ne juridinis, o vertybinis klausimas ir taip jį esą iškėlė Prezidentė.

„Deja, tenka apgailestauti, kad socialdemokratai į taip Prezidentės iškeltą klausimą atsakė, kad DP vertybės, t.y. nesąžiningumas, juodosios buhalterijos (jeigu tai galima vadinti vertybėmis), jiems yra vertybiškai artimos“, – sako premjeras. Šokiruojančiu jis laiko ir faktą, kad juodosios buhalterijos byloje teisiamai DP atiteko Vidaus reikalų ministerijos valdymas. Premjeras pažymėjo, jog būtent ši ministerija yra viena iš pagrindinių, besirūpinančių teisėsauga.

A. Kubilius taip pat nuogąstavo dėl energetikos reikalų. „Per visą šį laikotarpį „Tvarkos ir teisingumo“ partija (TT) neslėpė savo siekių energetikoje visų pirma rūpintis, drįsčiau pasakyti, mūsų kaimyninės Rusijos interesais“, – sakė premjeras. Jis priminė, jog vasarą būtent TT partijos vadovo kvietimu Lietuvoje lankėsi „Rosatom“ atstovas Sergejus Bojarkinas ir jam esą buvo suteikta galimybė „dalyvauti propagandoje prieš Visagino atominę elektrinę“.

Pirmadienį vykusio koaliciją formuojančių partijų susitikimo metu buvo nutarta, kad socialdemokratai deleguos septynis ministrus – užsienio reikalų, finansų, susisiekimo, teisingumo, ūkio, krašto apsaugos ir sveikatos. Darbo partijos atstovai vadovaus penkioms – Žemės ūkio, Vidaus reikalų, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Kultūros ministerijoms. Tuo metu TT atiteko Aplinkos ir Energetikos ministerijos.