Lietuvoje

2019.03.07 21:10

Šeštai kadencijai išrinktas Ričardas Malinauskas: aš pasiruošęs eiti į teismą

Prieš 2 savaites Druskininkų meras Ričardas Malinauskas važiavo į Vilnių pasiruošęs areštui: su maišeliu, kuriame – dantų šepetukas, vartojamos tabletės ir šukos. Šiandien jis vėl Vilniuje ir, bent jau LRT, be to „dėl viso pikto“ maišelio.

Druskininkų meras R. Malinauskas jau beveik 20 m., o dabar – dar ir dvigubas: baigiantis kadenciją ir išrinktasis. Išrinktas jau 6-ai kadencijai, jis kartais pravardžiuojamas caru, tačiau už jį balsavo daugiau nei du trečdaliai druskininkiečių. Ričardą Malinauską „Dienos temoje“ kalbino žurnalistas Audrius Matonis.

– Jūs iš tikrųjų važinėjate „Audi“ automobiliu su registracijos numeriu „caras“?  Ar čia toks vienkartinis pokštas?

– Čia vienkartinis pokštas balandžio 1-osios proga. Tiesiog draugai, žinodami mano natūrą, paskaitę apie tai, kad aš „caras“, man atsiuntė paštu tuos numerius kaip juoką. Ir aš tiesiog atvažiavęs į savivaldybės kiemą pakeičiau tuos numerius, kad pasijuokčiau iš tos situacijos ir iš tos pravardės bei lyginimo manęs su kaimyninių valstybių prezidentais ir panašiai.

– Televizijų archyvuose liko. Be dantų šepetuko ir vaistų šįkart į Vilnių ar mašinoje palikote?

– Automobilyje yra, be abejo. 

– Dėl viso pikto?

– Eik žinok – yra toks labai geras dzūkiškas posakis.

– Jums pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir papirkimu veikiant organizuotoje grupėje, jūsų namuose atlikta krata, jūsų patarėjas Aivaras Kadziauskas sulaikytas, jums skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su kai kuriais asmenimis. Bet druskininkiečiai vis tiek beveik be konkurencijos renka jus. Kaip manote, kodėl?

– Matote, poros žurnalistų, kaip Romo Sadausko ar Vilmos Danauskienės, sukurtos „carystės“ , „carai“ ir tam tikri veiksmai neveikia žmonių, nes paprasčiausiai dirbu, bendrauju su žmonėmis kiekvieną dieną, ne tik prieš rinkimus, žmonės pažįsta ir žino. Vertina viską pagal savo matymą ir savo žinojimą, o ne tą, ką parašo, čia jau atsiprašau žiniasklaidos.

– Matyt, vis dėlto pataikė kolegos dėl to, ką vadinate klišėmis, nes prigijo, žmonės vartoja.

– Nežinau, Druskininkuose neteko girdėti, nes aš bendrauju nepriklausomai nuo žmogaus socialinės padėties, rango ir pareigų. Nesu girdėjęs, neskaitant tų kelių žurnalistų.

– Įtarimų turinio teisėsauga kol kas nekomentuoja. Suprantu, ir jūs negalite to daryti, kol vyksta tyrimas...

– Bet esu visiškai ramus. Dėl bet kokio turinio ir dėl bet kokių žmonių ir taip toliau.

– Bet manoma, jog visa tai dėl to, kad galbūt buvo mokėti kyšiai vadinamojo Vijūnėlės dvaro byloje. Dar nežagsit nuo tos Vijūnėlės?

– Atvirai pasakius, žagsiu ne dėl to, kad ji yra. Žagsiu dėl to, kokiu būdu buvo sprendžiami vietinių liberalų politiniai užsakymai konkrečiai per Seimo narius, per pažintis prezidentūroje ir taip toliau. Čia norėčiau be dvejopų standartų ir be išimčių, kad visiems būtų taikoma vienodai. Iš teisėsaugos būtent to ir tikiuosi, kad būtų padėtas taškas šioje istorijoje. Teisingas taškas įvertinus visas aplinkybes, o ne užsakymus.

– Teismas tą tašką turėtų padėti, ar ne?

– Teismas vieną tašką padėjo.

– Regis, net ne vieną?

– Ne, galutinis vienas – dėl griovimo. Bet Strasbūro teismas nagrinėja dabar tą bylą ir Lietuva jau turėjo pateikti iki sausio 22 d. savo poziciją, vėliau pateiks savininkai. Norėčiau pasakyti, kad nė vieno pažeidimo ten nėra. Labai didelis klausimas, kodėl priimti tokie sprendimai, kodėl dvejopi standartai? Pavyzdžiui, dėl A. Avulio Vilniaus stadiono gali būti diskusijų dėl paskirčių keitimo, dėl peržiūrėjimo ir taip toliau, o Druskininkuose yra tabu, tiktai griauti. Juo labiau kad kitą savaitę Aukščiausiajame Teisme – byla dėl dokumentų ir paskirties pakeitimo.

– Mes negalime paklausti tų asmenų, kuriuos jūs minite, galų gale ne jūsų čia kaltumą ar nekaltumą nustatinėjame. Nagrinėjome sėkmės rinkimuose fenomeną, bet aš teisingai supratau, kad iki Strasbūro teismo sprendimo Vijūnėlės dvaras negrius?

– Negalėčiau pasakyti, nes vyksta teisminiai procesai ir čia jau teismai nuspręs, kaip bus toliau, iki šiol tiesiog vyksta teisminiai procesai.

– Tas Vijūnėlės dvaro pavadinimas jau kartais, kalbant apie Druskininkus, skamba dažniau negu kokio SPA centro pavadinimas, bet yra arba buvo ir kitų reikalų: jums palankus laikraštis už savivaldybės pinigus, jūsų sodyba ant Ratnyčios upės kranto, politikams dovanotos maudynės, nakvynės, netgi „zadanijos“ dėl kurorto apsaugos zonos.

– Tai yra anekdotai. Tai yra labai gerai surežisuoti, sukurti anekdotai. Jeigu dėl Vijūnėlės dvaro, tam tikra prasme šaunu, nes lankytina vieta Druskininkuose atsirado, o mums, kaip kurortui, kiekviena lankytina vieta labai svarbi. Dėl močiutės sodybos a. a. norėčiau pasakyti: jeigu nebūtų dvejopų standartų, nebūtų ir šios bylos. Tame pačiame kaime stovi keturios sodybos arba vandenyje, arba prie pat vandens. Ir kažkaip dėl jų net prokurorui Marijui Šalčiui nekyla jokių abejonių ir klausimų.

Apgailestauju, kad prašant teismo skirti ekspertus įvertinti visą situaciją buvo atsisakyta, o buvo noras tiktai griauti. Tų pačių teisėjų kolegija kitoje kaip tik mano oponento Valdo Trinkūno byloje prieš pusę metų pasakė, kad viešąjį interesą ginti reikia dėl užgrobtų 10 arų valstybinės reikšmės miško, bet privatus turtas svarbesnis. Tai va tie dvejopi standartai kelia labai daug abejonių ir dėl to aš nenuleido rankų, norėsiu, kad Lietuva sužinotų tiesą.

– Bet gal ne visi, kurie stovi ant Ratnyčios kranto, krantą tvarkė? Turiu galvoje, tiesino, akmenų vertė – pamenu, buvo tokių vaizdų.

– Nežinau, ar spėčiau pasakyti, bet jeigu vieną dieną Alytaus aplinkos apsaugos vadovas S. Vanagas atveža dokumentą, pagal kurį rekomenduoja atstatyti krantą, nes taip yra reglamentuojama, žurnalistė kitame krante jau sėdi su kamera, V. Danauskienė filmuoja ir iš karto pateikia reportažus, o ministras per savaitę panaikina tą punktą 2.5, kuriame iki 400 kvadratų savininkas privalomai turi atstatyti erozijos veikiama krantą.

– Aš tikiuosi, kad tiek V. Danauskienė, tiek kitas jūsų minėtas žurnalistas R. Sadauskas padėkos jums, jog darote gerą reklamą.

– Mielai.

– Sakėte, kad kaltinimai ir įtarimai jums – seniai planuotas susidorojimas. Kodėl kas nors taip norėtų su jumis dorotis?

– Todėl, kad yra suinteresuoti asmenys, tai konkrečiai liberalai Juozas Šarkus, Valdas Trinkūnas, Karolis Kaklys, kurie užpylė skundais visas institucijas ir ne tik institucijas, bet per Seimo narius, ypač per Vitalijų Gailių, pasinaudojant jo tarnybine padėtimi, einamomis pareigomis buvo klastojami netgi komisijos dokumentai ir duodami nurodymai konkrečioms tarnyboms – Statybos inspekcijai, Nacionalinei žemės tarnybai, aplinkos apsaugai ir taip toliau.

– Jūs suprantate, kad kaltinimas klastojimu tai jau rimtas kaltinimas?

– Aš turiu visus dokumentus.

– Deja, negalime paklausti tų žmonių, kurių čia nėra.

– Pusantrų metų truko darbas su advokatais, gauti dokumentus, mes juos turime ir pateiksime, kur reikės, bet kokioje byloje.

– Bet kaip ir jūsų atveju, taip ir jūsų minimų asmenų atveju turbūt bet kokią nusikalstamą veiklą turėtų konstatuoti teismas.

– Aš pasiruošęs eiti į teismą.

– Ar vis dar galioja pažadas atsakyti už savo veiksmus, jei bus įrodyti prasižengimai?

– Visada.

– Kas turėtų nutikti, kad paskelbtumėte: atsistatydino iš Druskininkų mero pareigų?

– Turėčiau būti ką nors pažeidęs arba padaręs neleistino, neteisėto.

– Teismas turėtų nuspręsti, ar ne? Konstatuoti tą pažeidimą?

– Taip, bet aš manau, tas teismas, kuris neklausys nurodymų iš prezidentūros ar kitų institucijų.

– Dėl viso pikto esate numatęs sau kokį įpėdinį?

– Pirmas dalykas – komanda, kurioje net į rinkimus apie 50 žmonių, tai visada yra žmonių, kurie galėtų pakeisti ir tinkamai vykdyti pareigas. Ir daug geriau negu buvę kiti 3 kandidatai į merus.

– Bet vieno iš postų jūs jau dabar linkęs atsisakyti, jeigu aš gerai informuotas – Savivaldybių asociacijos vadovo pareigų, ar ne?

– Savivaldybių asociacijos prezidento pareigų niekas iki manęs nėra išėjęs visos kadencijos, netgi Bronius Ropė pradėjo ne nuo pradžių, bet išbuvo visą kadenciją, o aš jau 16 m. Tikrai pakankamai. Galėčiau perduoti į kitas rankas, patikimas rankas, o tą, be abejo, nuspręs suvažiavimas.

– Yra manančių, kad gal reikėtų riboti merų kadencijas, nes ilgėliau užsibuvus valdžioje yra rizikos pavirsti tokiu vietiniu karaliuku. Jūs nemanote, kad galėtumėte būti tokių nuogąstavimų iliustracija? Išrinktas 6-ai kadencijai.

– Kalbant apie konservatorius, be abejo, tokie nuogąstavimai daugiausia iš jų ir, kas įdomiausia, dažniausiai tokius nuogąstavimus teikia Seimo nariai, kurie nuo 1990 m. sėdi Seime ir nė karto neišrinkti netgi vienmandatėje, o tiki pagal sąrašus. Tas man keisčiausia. Jeigu Seimo nariai pasiūlytų taip pat kadencijas numatyti sau, manau, kad kiekvienas meras pritartų.

– Su konservatoriais, suprantu, koalicijos nebus Druskininkuose?

–  Deja, ne.

–  O išvis bus su kuo nors, reikalinga ji?

– Jeigu rimtai, mes, be abejo, nusiteikę visada kalbėti ir kalbėti dėl to, kad Druskininkams ir druskininkiečiams būtų geriau, su kiekvienu esame pasirengę kalbėti, kas nori. Bet jeigu kas nors nusprendžia iš karto būti opozicija ir dar kariaujančia opozicija, irgi negalima prieštarauti.

– Bet opozicijos reikia, sutinkate, ar ne?

– Visada. Nuomonė svarbiausia. Reikia, kad jų būtų kuo daugiau.

– Čia viena jūsų citata: „Prisikasėme iki labai didelių aferų Lietuvos mastu, kalbant apie teisėsaugą ir kai kuriuos politikus.“ Prieš 2 savaites maždaug taip kalbėjote. Kokios tos Lietuvos masto aferos?

– Kada vietiniai politikai dėl konkrečių interesų, pavyzdžiui, netgi komunalinio ūkio konkurso, kur kainos skirtumas beveik 11 mln., skundžia suradę Seimo narius. Seimo nariai daro spaudimus teisėsaugai – tą turime dokumentais. Eina iki prezidentūros ir taip toliau. Apie tai kalbėjau, tą kalbu ir turiu įrodymus.

– Ką ketinate daryti su tais įrodymais, kuriuos sakote turįs?

– Druskininkiečių iniciatyva – tiek verslo klubo, tiek žmonių – dabar yra renkami parašai dėl Seimo komisijos sudarymo arba paskyrimo. Žiūrėsime, kaip į tai bus atsižvelgta. Tiktai noriu pasakyti, nes šiandien perskaičiau spaudoje, kad kalbama apie dabartinę bylą – advokatų, teisėjų ir taip toliau. Kalba ne apie tai. Kalba apie veiksmus, kurie padaryti gerokai anksčiau.

Dienos tema. Ričardas Malinauskas