Lietuvoje

2019.03.07 19:24

Arvydo Juozaičio programa: keturi bokštai ir kritika valdantiesiems

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.03.07 19:24

Rinkimų į prezidentus programą pristatęs kandidatas Arvydas Juozaitis pabrėžė nacionalinės valstybės svarbą ir kalbėjo apie keturis bokštus, kuriais remiantis turėtų dirbti šalies vadovas. „Bokštai negali būti sugriauti ar aptrupėję“, – sakė A. Juozaitis.

Į prezidentus kandidatuojantis filosofas A. Juozaitis pristatydamas savo rinkimų programą kalbėjo, kad Lietuva turi būti nacionalinė valstybė, grįsta Vasario 16-osios ir jos signatarų principais, nes globalios Lietuvos, anot jo, nėra. Politiko programoje rašoma, kad tik nacionalinė valstybė sudaro pamatą šiuolaikiškai ekonominei ir socialinei politikai.

„Lietuvos nėra globalios. Skirti ypatingas jėgas globaliai Lietuvai ir viltis, kad kažkur už Lietuvos ribų mes būsime išgelbėtojai nėra prasminga ir garbina. Lietuvos daugiau turi būti Lietuvoje“, – pristatymą pradėjo A. Juozaitis.

Šalies vadovo posto siekiantis A. Juozaitis kalbėjo, kad jo programos esmę sudaro keturi bokštai: „Keturi bokštai – keturi pasaulio kraštai, keturi vėjai ir tvirtovė.“ Lietuvių kalba, šeima, švietimas ir teisingumas – tokie yra A. Juozaičio minimi keturi bokštai, dengiami nacionalinės kultūros, kuriais, pasak jo turėtų remtis prezidentas.

„Bokštai negali būti sugriauti ar aptrupėję. Lietuvių kalba – jos gynimas ar jos vartojimas simbolizuoja bendruomenės gyvybę. Antra, tai, kas išsaugoma šioje žemėje, po šiuo dangumi, persiduoda per šeimą. <...> Šeima negali būti nei sugalvota, nei sustabdyta“, – kalbėjo A. Juozaitis.

Kandidato programoje rašoma, kad visi viešieji užrašai turėtų būti rašomi lietuvių kalba, o lietuvių kalbos konstitucinis statusas turėtų būti stiprinamas priimant konstitucinį valstybinės kalbos įstatymą. Programoje taip pat kalbama apie vietovardžių bei vardų ir pavardžių rašymą valstybine kalba,

Trečiasis bokštas – švietimas. Anot kandidato, tautos švietimas – tai jos ateitis, tapatybės puoselėjimas per kartas, kai ugdomi piliečiai, savo valstybės patriotai. A. Juozaitis jau ne kartą yra sakęs, kad švietimo ministro skyrimas turėtų būti prezidento prerogatyva, atskiriant jį nuo partinių derybų.

„Šiuolaikiniai socialiniai eksperimentai su švietimu liudija, kiek daug visuomenė į švietimą sumeta vilčių. <...> Tik komunistai skyrė tiek dėmesio švietimui, kiek dabar skiria visuomenė“, – kalbėjo A. Juozaitis. Programoje kandidatas kritikuoja dabartinę valdančiąją daugumą, prieš rinkimus, anot jo, deklaravusią, kad bus siekiama sukurti ir įveiklinti vientisą mokytojų rengimo, kvalifikacijos tobulino ir perkvalifikavimo sistemą.

„Deja, koalicinės vyriausybės neoliberalizmas nulėmė, kad po rinkimų pasielgta priešingai. Esama mokytojų rengimo sistema buvo sugriauta, o nieko nauja kol kas nesukurta“, – rašoma A. Juozaičio programoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.