Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vilniaus bankroto akivaizdoje – netikėta sąjunga

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Pastaruoju metu viešumoje santykius besiaiškinantys Vilniaus meras Artūras Zuokas ir jo vietos siekti norintis konservatorius Mantas Adomėnas ketvirtadienio rytą leido prie vieno stalo. Politikai užkasė karo kirvį. Bent jau viename fronte.

Pastaruoju metu viešumoje santykius besiaiškinantys Vilniaus meras Artūras Zuokas ir jo vietos siekti norintis konservatorius Mantas Adomėnas ketvirtadienio rytą leido prie vieno stalo. Politikai užkasė karo kirvį. Bent jau viename fronte.

A. Zuoko kvietimu konservatorius atvyko į mero kabinetą pokalbiui apie sostinės finansinę padėtį ir kitas miesto aktualijas. Maždaug pusvalandį trukęs pokalbis vyko už uždarų durų.

Po jo abu politikai pareiškė nutraukiantys rietenas dėl Vilniaus finansinės padėties – M. Adomėnas stoja petys petin su A. Zuoku Vilniaus bankroto akivaizdoje. Konservatorius pareiškė inicijuojantis Vilniaus finansinio gelbėjimo planą, o meras šią idėją palaiko visapusiškai.

Meras – atvirai apie miesto padėtį

Kalbėdamas apie miesto finansus, A. Zuokas į vatą nevynioja – bankai atsisako skolinti prasisikolinusiai savivaldybei, ir sprendimai būtini nedelsiant.

„Šie sprendimai yra ne vienos politinės organizacijos ar partijos galimybės, o būtent realiai suvokiant Vilniaus miesto situaciją. (…) Bankų pagrindinis šiandien atsakymas, kodėl jie nedalyvauja restruktūrizavimo konkursuose – todėl, kad Vyriausybė turi įvykdyti susitarimus, kurie buvo priimti 2011 m. (…) Turime į problemas žiūrėti realiai ir ieškoti realių sprendimų. Politiniai ginčai turi būti nuošalyje. Tikiuosi, kad taip ir bus“, – žurnalistams teigė meras.

Premjeras Algirdas Butkevičius užsimena, kad Vilniaus savivaldybei tenkanti mieste surenkamo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis gali būti didinama dviem procentiniais punktais. A. Zuokas teigia, kad tai leistų miestui pratempti dar metus, tačiau tokio padidinimo negana.

„Pagal ekspertų išvadas, kurios yra pateiktos pagal restruktūrizavimo planą, tai turėtų būti 60 proc. Tačiau mes suprantame, kad šiandien apie tai kalbėti būtų sudėtinga. Praėjusiais metais buvo padidinta GPM dalis, liekanti Vilniuje nuo 42 iki 48 proc. Manyčiau, jeigu būtų padidinta iki 55 proc., šiandien ne tik Vilnius, pirmiausiai – pati Vyriausybė, turėtų atkurtą pasitikėjimą tarp bankų“, – aiškino A. Zuokas.

Valstybė Vilniui – kaip pikta žmona

Bankams nesutinkant toliau skolinti savivaldybei, ant plauko pakimba miesto funkcionavimo klausimai – nuo viešojo transporto iki šiukšlių išvežimo. A. Zuokas neslepia besiderantis su profsąjungomis ir siekiantis išvengti kraštutinių priemonių.

„Labai aiškiai bendraujame su profsąjungomis, su kitomis organizacijomis. Jos irgi puikiai supranta mūsų situaciją. Ilgą laiką iš Vilniaus miesto buvo per daug paimama ir per mažai paliekama. Ta situacija negali tęstis iki begalybės“, – tęsė A. Zuokas.

Padėtį su GPM paskirstymu meras prilygino prastai santuokai.

„Kalbant buitiniais terminais. Jeigu vyras daug dirba ir uždirba, tačiau visą algą paima pikta ir išlaidi žmona, jam duoda tiktai pravalgymui. O paskui jinai pati priekaištauja: kodėl jūsų batai suplyšę, kodėl jūs nenuperkat man mašinos arba, sakykim, nenuvedat į teatrą. Čia lygiai tokia pati situacija“, – sakė A. Zuokas.

M. Adomėnas skuba merui į pagalbą

Konservatorius M. Adomėnas A. Zuokui padėkojo už kvietimą ir užsiminė toliau besimatuojantis miesto vadovo kėdę.

„Buvo labai įdomu susipažinti su Vilniaus finansų padėtimi, kaip ją mato savivaldybė. Ir tai yra labai svarbu rengiantis perimti vadovavimą Vilniui“, – kalbėjo Seimo narys.

Konservatorius skuba politiniam oponentui į pagalbą – M. Adomėnas pareiškė sieksiantis, kad Vilniui tenkanti mieste surenkamo GMP dalis būtų didinama daugiau, negu siūlo A. Butkevičius.

„Situacijos rimtumas reikalauja sutelktinių pastangų. Ir čia jokia viena politinė jėga to išspręsti negali. Kalba eina apie veiksmus, kurie reikalingi dar iki savivaldos rinkimų, būtent šiame biudžete. Todėl mes kviesime svarstyti Vilniaus finansinio gelbėjimo planą. (…) Siūlysiu svarstyti ir GPM procento didinimą. Na, nuo 5 iki 7 procentinių punktų būtų realistiškas žingsnis“, – sakė M. Adomėnas.

Tarp spręstinų klausimų jis mato ir viešojo transporto problemas, o būtent – kaip palengvinti miestui tenkančią naštą dėl lengvatinių bilietų kompensavimo. Be to, M. Adomėnas siūlys leisti savivaldybėms „plėsti savo mokestinę bazę, reguliuoti mokesčius platesne diskrecija“.

Konservatorius dabartinei Vilniaus valdžiai kelia vieną sąlygą – nemaskuoti tikrosios miesto finansinės padėties. „Užtikrinti, kad skolos nebūtų iškaišiojamos, slapstomos – kad nebūtų bandoma tikrąją padėtį šiek tiek pagražinti“, – sakė M. Adomėnas.

Konservatorius taip pat apeliuoja, kad Vilnius turi taupyti. Tiesa, konkrečių karpytinų vietų miesto išlaidose M. Adomėnas su A. Zuoku neaptarinėjo.

Partijos kandidatu į Vilniaus merus siekiantis tapti konservatorius žada prie savo iniciatyvos kviesti visas parlamentines ir Vilniaus miesto valdyme dalyvaujančiais partijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.