Lietuvoje

2019.03.07 21:20

Į Žuvintą sugrįžę paukščiai pranašauja ankstyvą pavasarį

Rūta Lankininkaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.03.07 21:20

Vasario 24-oji – Vieversių diena, bet į Žuvinto biosferos rezervatą šiemet jie parskrido anksčiau. Pilkosios žąsys, gulbės, gervės ir didieji baubliai taip pat jau sugrįžo į Žuvintą. Šio rezervato ekologas Remigijus Vabuolas sako, kad dabar yra pats tinkamiausias metas stebėti migruojančius vandens paukščius.

„Pačioje vasario pradžioje pasirodė pilkosios žąsys – jos visada pirmos parskrenda. O dabar jau suskridę visos vandens paukščių rūšys, gal tik kragai uždelsę. O vasario 16-ąją, kai buvo graži ir šilta diena, pastebėti vieversiai bei varnėnai“, – pasakojo Žuvinto biosferos rezervato ekologas Remigijus Vabuolas.

Jo teigimu, dabar varnėnai jau gieda prie inkilų, lizdavietes užsiėmė dirviniai vieversiai, pempes irgi jau galima stebėti pievose.

„Laukiame tilvikų pagausėjimo, sugrįš raudonkojai tulikai, perkūno oželiai – šitos rūšys netrukus turėtų pasirodyti, o po jų parskris paukščiai giesmininkai – strazdai giesmininkai, kikiliai“, – vardijo R. Vabuolas.

Pasak ekologo, paukščiai atsižvelgia į klimato sąlygas – jeigu pakeliui suprastėja orai, jie apsistoja ir neskuba sugrįžti, bet vos tik atšyla, pakyla skristi pirmyn. Pilkosios žąsys, kurios parskrenda pirmos, žiemoja Prancūzijoje, Vokietijoje ir Italijoje, pabūna Žuvinte iki balandžio vidurio arba gegužės ir išskrenda perėti į tundrą.

Metelių regioninio parko direktorius Ramūnas Krugelis sako, kad, palyginus su Žuvintu, prie Dusios ir Metelio – dar gūdi žiema, didžiuosius parko ežerus kausto ledas.

„Daug sugrįžusių vandens paukščių dar nėra, nematysime tokių vaizdų, kaip prie Žuvinto, bet ūkininkų želmenyse ganosi keli šimtai žąsų, upeliuose galima surasti didžiųjų ančių, bet orai sparčiai šyla“, – kalbėjo R. Krugelis.

Tik Metelių parko teritorijoje galima stebėti antį rudę, bet, pasak direktoriaus, ji parskris gerokai vėliau. Tačiau ją surasti nelengva, peri vos 5 poros. Tačiau ne tokių retų vandens paukščių migraciją Metelių regioniniame parke, R. Krugelio teigimu, stebėti netgi patogiau, negu prie Žuvinto.

R. Vabuolas pasakojo, kad gerves dabar dažniausiai galima pastebėti laukuose, arti pelkučių, poromis ir jos jau ruošiasi krauti lizdus bei padėti pirmus kiaušinius.

Laba diena, Lietuva
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.