Lietuvoje

2019.03.15 18:00

Vilnietiškas „El Clasico“: šįkart viskas bus kitaip

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.03.15 18:00

Savivaldos rinkimų atomazga Vilniuje vėl primins 2015-uosius – lemiamoje akistatoje sekmadienį susikaus pirmajame ture favoritais įvardinti dabartinis Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir kėdę susigrąžinti siekiantis Artūras Zuokas.

Prieš dvi savaites vykusiame pirmajame ture gana užtikrintą pergalę įsirašė R. Šimašius, sulaukęs 37,3 proc. rinkėjų balsų, A. Zuoko kraityje – 22,7 proc.

Ar dabartinis Vilniaus meras gali tikėtis tokio pat scenarijaus kaip prieš ketverius metus, kuomet antrajame ture sutriuškino A. Zuoką ir įsitaisė dešiniajame Neries krante?

LRT.lt primena, kad 2015-asiais antrajame ture R. Šimašius surinko 62,71% proc. balsų, A. Zuokas 37,29 proc.

Vis tik, šiais metais R. Šimašius neturėtų būti toks ramus. Yra ženklų, rodančių, jog A. Zuokas antrajame ture iš kišenės gali išsitraukti net keletą kozirių.

Zuoko šansas – Šimašiaus tvirtos politinės paramos praradimas

Vos paskelbus rezultatus pirmajame ture R. Šimašius nepuolė džiaugtis sėkme, o A. Zuokas labai liūdėti – abu konkurentai suvokė, jog pagrindinė kova laukia po dviejų savaičių.

Dar sekmadienio vėlų vakarą pretendentai pradėjo paramos paieškas, kurių politinių jėgų vadovai oficialiai stos į jų pusę. 

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad jo vadovaujamos partijos skyrius dar tik spręs, kurį kandidatą į Vilniaus merus rems antrajame ture. Tačiau pats būtų linkęs remti buvusį Vilniaus merą Artūrą Zuoką.

„Mūsų skyrius apsispręs, mes nepriiminėjame sprendimų partijos taryboje, paliekame tai skyriaus sprendimui. Jei klaustumėte mano nuomonės, mes tikriausiai remtume A. Zuoką. Pokyčiai Vilniuje būtini, lyginant Vilnių su Kaunu ir matant tą skirtumą, kada dešimtys nacionalinių projektų Kaune, kurie eina vienas po kito, tai Vilnius tikrai atrodo labai apgailėtinai. Tai susiję su tuo, kad Vilniuje tiesiog nėra šeimininko. Ar Zuokas būtų geriau už Šimašių, nežinia, bet kai supranti, kad šis žmogus ketverius metus vadovavo ir mes neturime stadiono ir mes nežinome, ar Nacionalinis stadionas bus ar nebus?“, –„LRT Forumo“ laidoje sakė R. Karbauskis. 

Žinant tai, kokį politinį autoritetą partijos ir skyrių gretose turi „valstiečių“ lyderis, neabejojama, kad tokie pasisakymai, nors ir netiesiogiai leidžia suprasti, į kurį kandidatą gali nukrypti LVŽS rėmėjų balsai.

Savo ruožtu rinkimuose kiek netikėtai trečias likęs Darbo partijos vedlys Viktoras Uspaskichas praėjus kelioms dienoms po pirmojo turo, dar nebuvo apsisprendęs, kurį kandidatą jo vadovaujama politinė organizacija būtų linkusi palaikyti kitą sekmadienį, nors pats V. Uspaskichas viešojoje erdvėje buvo išsakęs nuomonę, jog labiau simpatizuoja A. Zuokui.

Neoficialiai kalbama, kad „darbiečių“ viešą paramą gali nulemti vykstančios derybos dėl koalicijos sostinėje.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis teigė, kad partija laikysis tradicijų – antrajame ture nepalaikys nė vieno kandidato.

„Turime tokią tradiciją, kad antrajame ture neremiame jokio kandidato. Čia gal nesąžininga rinkėjų atžvilgiu, jei mes sakytume, balsuokite už tą ar kitą kandidatą. Po rinkimų mes esame atviri bendradarbiavimui“, – sakė V. Tomaševskis.

Prastai rinkimuose pasirodęs dabartinis Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, neskubėjęs išreikšti paramos, galiausiai viešai paskelbė balsuosiąs už R. Šimašių.

„Eisiu šiandien balsuot už Šimašių. Esam darbų Vilniui padarę kartu. Bet esmė ne tame. Aš tiesiog nenoriu, kad Vilnius grįžtų į tuos tamsius laikus, kai buvo prekiaujama įtaka, postais. Politinėms partijoms dalinamos įmonės ir jų viešieji pirkimai. Nė vienas nėra šventas.  Dažniausiai slystama ne pačiam bloga darant, o kitiems leidžiant tai daryti, bet tai joks pasiteisinimas ar paguoda. Didžiausiu pasiekimu laikau tai, kad NĖ VIENAS politikas ar tarnautojas iš Vilniaus savivaldybės per pastaruosius keturis metus nebuvo išvestas su antrankiais. To nebuvo daugiau kaip dešimtmetį. Vadinasi, kažkas pasikeitė. Norėčiau, kad keistųsi ta linkme ir toliau. Tai va, bet kai jau išrinksim, tai ten kur reikės kritikuosiu sąžiningai“, – savo feisbuko paskyroje rašė G. Paluckas. 

Bene skaudžiausia R. Šimašiui turėtų būti tai, kad bent kol kas neturi vienų didžiausių iki šiol buvusių partnerių užnugario. Konservatoriai tvirtos paramos šiais metais nepažadėjo, kai tuo tarpu 2015-iaisiais R. Šimašius kolegų užnugarį jautė itin tvirtai ir aiškiai.

Nors partijos lyderis Gabrielius Landsbergis pokalbių laidoje ir užsiminė, kad jam priimtinesnė dabartinio sostinės mero kandidatūra, tačiau po pirmojo turo Vilniaus skyrius galėjo apsispręsti laisvai, kurį iš kandidatų palaikyti kovo 17-tą.

„Šiandien (praėjusį pirmadienį – LRT.lt) buvo diskusija su mūsų skyriumi ir pasiūlyta apsispręsti laisvai. Tą jie ir padarys. Spręs demokratiškai, didelė dalis skyriaus buvo frakcijoje, iš pradžių valdančiojoje daugumoje, vėliau opozicijoje. Frakcija turi ryšius, palaiko asmeniškai, sutars, net neabejoju“, – laidoje „LRT forumas“ komentavo G. Landsbergis.

Politologai: Šimašiui bus sunku rinkti daugiau balsų

„Antrajame ture vyks tikrai įtempta kova, o favoritu, tačiau nežymiu, išlieka Šimašius, nors Zuokas taip pat savo rankose turi keletą kozirių, – LRT.lt komentavo MRU politologas Vytautas Dumbliauskas.

Politologas pabrėžė, kad R. Šimašiui itin svarbu pritraukti konservatorių rinkėją, nebūtinai tą, kuris konkrečiai pirmajame ture palaikė Dainių Kreivį, tačiau tą balsuotoją, kuris prijaučia šiai partijai ir yra, ko gero, artimiausias R. Šimašiui.

A Zuokas greičiausiai susirinks „darbiečių“, lenkiškos Vilniaus auditorijos, galbūt socialdemokratų dalies ir net „valstiečių“ rinkėjų balsus.

„Konservatoriškas Vilniaus elektoratas tikrai neturėtų balsuoti už Zuoką, tačiau šis greičiausiai gali pritraukti Uspaskicho elektorato balsus, taip pat lenkiškos visuomenės dalies balsus. Neatmetama, kad Zuoką labiau palaikytų ir tie, kurie balsavo už Palucką ar „valstiečių“ kandidatą Sinkevičių“, – apie galimybes surinkti konkurentų balsus sakė V. Dumbliauskas.

Anot jo, praėjusiuose rinkimuose R. Šimašius pergalę iškovojo su ta tokia mintimi, jog „daugelis vilniečių buvo pavargę nuo Zuoko ir rinkosi Šimašių“.

„Klausimas, koks pojūtis dabar, ar Vilnius jau pamiršo tą nuovargį nuo Zuoko ir gali visko būti, nes Šimašius per ketverius kadencijos metus nesublizgėjo, atrodė gerokai per pasyvus“, – reziumavo V. Dumbliauskas.

Savo ruožtu VDU politologas Šarūnas Liekis sako, kad šiais metais antrajame ture A. Zuokas turi itin rimtus šansus perimti mero kėdę, nes R. Šimašius pirmajame ture greičiausiai pasiekė „balsų lubas“.

„Šimašius pirmajame ture gavo maksimaliai balsų, ką jis galėjo gauti. Klausimas, kam savo balsus atiduos kitų partijų rėmėjai, ir čia favoritu aš matyčiau Zuoką“, – trumpai reziumavo politologas.

Kalbėdamas apie pritraukiamą paramą antrajame ture, politologas Š. Liekis mano, kad čia A. Zuokas turi derybinį pranašumą, gali derėtis su platesniu partneriu ratu ir net tam palankias asmenines savybes.

„Zuokas turi geresnius gebėjimus susitarti su galimais partneriais, turi daugiau patirties. Derybose jis yra labai geras politikas, sugeba gerai burti koalicijas ir turi rimtą įdirbį tame procese. Prognozuočiau, kad Zuokas sau paramą mobilizuoti sugebės efektyviau“, – LRT.lt komentavo Š. Liekis.

Politologas pritaria, kad buvusiam merui šiuo metu yra daug geresnės galimybės nei prieš ketverius metus, jis nebuvo valdžioje, turi puikią galimybę kritikuoti dabartinės valdžios darbus, o rinkėjui imponuoja ne „tuščias kalbėjimas, o darbaiׅ“, ką A. Zuokas viešojoje erdvėje ir demonstruoja.

„Akivaizdu, Šimašiui reikėtų sunerimti gerokai labiau nei prieš ketverius metus ir kėdę išlaikyti bus sunku“, – apie antrąjį rinkimų turą samprotavo Š. Liekis.

Vilnietiškas „El Clasico“ bus įtemptas

Kalbėdama apie antrąjį turą Vilniuje MRU politologė Rima Urbonaitė teigė, kad tokios tvirtos persvaros, kokią R. Šimašius turėjo sukaupęs prieš ketverius metus, šiemet nebus.

„Šį kartą situacija yra kitokia, nes pats Šimašius nėra naujiena vilniečiui, o perrenkamam politikui yra sunkiau, nes žmonės pas mus vis dar nori tų pokyčių, todėl realu, kad tas atotrūkis gali ir nebūti toks didelis, todėl prognozuoti tampa sunkiau <...>  Nesiryžčiau sakyti, kad laukia lengva Šimašiaus pergalė, nes rinkėjas dažnai pateikia staigmenų, tuo labiau, kad tai yra asmenybinis balsavimas“, – LRT.lt sakė R. Urbonaitė, teigdama, kad R. Šimašius yra tik nežymus šios kovos favoritas.

Politologė tik dar kartą priminė, jog jei rinkimai vyktų dėl geriausių viešųjų ryšių mero rinkimų, žinoma, čia neabejotinai favoritas būtų buvęs Vilniaus vadovas, kuris akivaizdžiai tam skyrė ne tik daug laiko, bet ir lėšų.

„Ir prieš pirmąjį turą tas matėsi, ir dabar Zuoko žurnalai su vienu populiariausių šalies žurnalu leidžiami, ir televizijos eteryje reklama kovo 11-osios vakarą, žiūrimiausiu laiku. Sunku net įsivaizduoti, kokia kaina tokio eterio metu. Akivaizdu, buvo mestos visos įmanomos pajėgos“, – apie A. Zuoko matomumą viešojoje erdvėje kalbėjo R. Urbonaitė.

Paklausta, ar gali A. Zuokas tikėtis buvusių oponentų rinkėjų paramos, politologė teigė, jog teoriškai tai būtų galima laukti, tačiau tikėtina, kad rinkėjas, kuris nemato kandidato, už kurį balsavo pirmajame ture, apskritai neateis į rinkimus.

Pateikdama finalinį sprendimą R. Urbonaitė teigė, kad sekmadienį triuškinančios persvaros tikrai nevertėtų laukti, greičiausiai rezultatai gali būti įtempti iki paskutinių apylinkių.

„Nebus šį sekmadienį Vilniuje lengvų pergalių nei į vieno kandidato pusę“, – reziumavo R. Urbonaitė.

Pirmojo turo skaičiai ir teorinė parama antrajame

Jei antrajame ture teoriškai skaičiuotumėme galimus palaikymo balsus vienam ar kitam kandidatui, remdamiesi pirmojo turo balsais, pergalę labai nežymiu pranašumu iškovotų dabartinis sostinės vadovas R. Šimašius.

Turėdami omenyje, kad R. Šimašių palaikytų ir konservatorių rinkėjas, tai remdamiesi pirmojo turo skaičiais (Šimašiaus+Kreivio balsai) dabartinis meras surinktų kiek daugiau nei 100 tūkst. balsų. Tiesa, verta pabrėžti, jog už pačią konservatorių partiją rinkimuose balsavo didesnis žmonių skaičius nei už patį kandidatą D. Kreivį, todėl galima daryti prielaidą, kad R. Šimašiaus balsų krepšys dar šiek tiek padidėtų.

Savo ruožtu A. Zuokas, didžiausia tikimybė, jog galėtų kliautis kitų oponentų balsais, kurie jį galėtų palaikyti antrajame ture.

Sudėjus visus (Zuokas+„darbiečių“+„valstiečių“+Palucko+LLRA-KŠS) A. Zuokas teoriškai galėtų tikėtis surinkti kiek mažiau nei 100 tūkst. balsų.

Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog teorinius skaičius sunku vertinti „už gryną pinigą“, nes politikos specialistai teigia, jog didžioji dalis rinkėjų, kurių mėgstami kandidatai nebedalyvauja antrajame ture apskritai į rinkimus neateina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.