Lietuvoje

2019.03.07 16:41

Sekmokas: kreipimasis dėl Astravo AE turėjo būti aptartas vyriausybėje

ELTA2019.03.07 16:41

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako, kad pasaulyje yra buvę sėkmingų atominių elektrinių (AE) transformacijos į dujų jėgaines atvejų, tačiau, energetikos eksperto Arvydo Sekmoko teigimu, tokius atvejus būtų sunku pagrįsti logiškai.

Komentuodamas ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio kreipimąsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoje Astravo AE plėtoti modernią dujinę elektrinę, Delfi.lt laidoje „DELFI diena“ A. Sekmokas sakė, kad sėkmingų tokių transformacijos atvejų iš tiesų nebuvo.

„Europoje mes turime pavyzdžius, kad tokių konversijų, kai projektai buvo baigiami, nebuvo“, – sakė energetikos ekspertas.

A. Sekmoko nuomone, keista ir tai, kad Užsienio reikalų ministerija nebuvo supažindinta su S. Skvernelio pasiūlymu Baltarusijai. Jo teigimu, tokios svarbos klausimas privalėjo būti aptartas vyriausybės posėdyje, ir toks vienašališkas S. Skvernelio sprendimas kelia abejonių.

D. Matulionis teigė, kad energetikos klausimų ministrui pirmininkui nėra būtina derinti su Užsienio reikalų ministerija – tai esą yra premjero prerogatyva.

Vis dėlto, A. Sekmoko teigimu, Baltarusijai pateiktas pasiūlymas gali būti siejamas su artėjančiais Prezidento rinkimais. Pasak jo, Prezidento rinkimams neabejotinai bus iškeltas iššūkis „Pirkim pigią elektrą ir visiems bus pigiau“. Būtent šią mintį, jo nuomone, ir norėjo pabrėžti prezidentė, apie S. Skvernelio pateiktą planą Baltarusijai sakydama, kad negalima prekiauti žmonių saugumu.

ELTA primena, kad Baltarusija, Rusijos atominės energetikos įmonės „Rosatom“ padedama, stato AE už 20 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Statybas, teikdama paskolas, iš esmės finansuoja Rusija. Oficialiuose planuose skelbiama, kad pirmasis reaktorius turėtų būti paleistas 2019 metais.

Vasario pradžioje Ženevoje patvirtintos Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) konvencijos išvados dėl Astravo AE.

Konvencijos šalys patvirtino, kad Baltarusija, statydama Astravo AE, netinkamai parengė poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją, netinkamai įvertino aikštelių alternatyvas, netinkamai konsultavosi su poveikį patirsiančiomis šalimis ir netinkamai priėmė galutinį sprendimą dėl elektrinės statymo, nepagrįsdama aikštelės pasirinkimo.

Praėjusią savaitę ministras pirmininkas S. Skvernelis pranešė, kad artimiausiu metu pateiks Baltarusijos valdžios atstovams pasiūlymą Astravo AE infrastruktūrą panaudoti gamtinėmis dujomis varomai elektrinei plėtoti.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tada sakė nežinantis apie S. Skvernelio planą dėl Astravo AE. Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, kad Lietuvos tikslas yra uždaryta Astravo AE, o mėginimas prekiauti žmonių saugumu, kaip įvardijo prezidentė, yra nepateisinamas.

„Astravo AE ant nesaugios aikštelės nebus saugi, ir visiškai aišku, kad Lietuvos tikslas – ją uždaryti. Ir visos kalbos, ir mėginimas prekiauti Lietuvos žmonių saugumu yra nepateisinamas šiandien ir niekada nebus pateisintas“, – sakė D. Grybauskaitė.

Kiek anksčiau ketvirtadienį vyriausybė pranešė, kad premjeras laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoj Astravo atominės elektrinės (AE) plėtoti modernią dujinę elektrinę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.