Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.07 18:48

Kovas turėtų būti šiltesnis nei paprastai – pasakė, kada laukti tikro pavasario

Kovas kol kas buvo šiltesnis nei paprastai ir tokia tendencija turėtų išsilaikyti, LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Anot jos, kadangi daug kur jau nebeliko sniego, pavasario nereikės ilgai laukti – jis turėtų ateiti per maždaug dvi savaites.

Paprastai kovo dešimtadienis, pirmoji mėnesio savaitė, turėtų būti su neigiama vidutine dienos temperatūra, o šiemet, išskyrus kelias paras, vidutinė temperatūra visada buvo teigiama. Kaip tvirtina sinoptikė, visi kovo dešimtadieniai turėtų būti šiltesni ir netgi sausesnis nei paprastai.

„Visų savaičių temperatūra turėtų būti aukštesnė už normą ir dienos turėtų būti sausesnės. Kaip liaudis sako, kažkur girdėjau, kad „sausas kovas, šlapias mojus, bus javeliai tartum gojus“. Vadinasi, kovas turėtų būti sausas, o gegužė šlapia, todėl lietuviai džiaugsis derliumi“, – tvirtina I. Marcinonienė.

Vis dėlto, teigia sinoptikė, nereikėtų tikėtis, kad vos prasidėjus kalendoriniam pavasariui į duris pasibels ir tikrasis. Kaip tvirtina pašnekovė, nors žiema nebuvo įspūdinga ir didelių šalčių neatnešė, ji vis tiek taip greitai nepasitrauks.

„Kovo pirmai pusei tikrai būdingi tie šuoliai. Žiema tikrai nebuvo įspūdinga, neturėtume skųstis, bet ji nenori taip sparčiai pasitraukti, kad atėjo kovo 1-oji ir „viso gero“. Ji vis tiek dar mosteli – savaitgalį vėl į vėsumą ateisim“, – atkreipia dėmesį I. Marcinonienė.

Ji pripažįsta – esant tokiems dideliems svyravimams, sinoptikams itin sunku prognozuoti tolimesnius orus. Juo labiau kad per kelias artimiausias dienas numatomi net trys ciklonai: „Tai ir tų kritulių nemažai bus, ir jau jis trauks šaltesnį orą iš šiaurės. Vėjai atsisuks iš šiaurės rytų, šiaurės, tai gali ir dieną kažkur šlapdriba šiauriniuose rajonuose pasirodyti. Ta žiema vis dar pametėja, palaukia, ji dar visai šalia.“

Klimatologai anksčiau prognozavo, kad didžiojoje Lietuvos dalyje pavasaris paprastai ateina apie kovo vidurį, maždaug kovo 17 d. Vėliausiai jis apsilanko Rytų Lietuvoje – po kovo 20-oisios.

I. Marcinonienė patvirtina – pavasario dar teks palaukti 10, 12 ar 14 dienų. Paprastai per dvi savaites pavasaris įsivyrauja visoje šalyje. Šiemet pavasario atėjimą netgi lengvina tai, kad jau daug kur nebėra sniego dangos, pastebi sinoptikė.

„Šiemet sniego jau tikrai beveik nebeliko, pamiškėse šiaurės rytų Lietuvoje dar ploteliai didesni liko, tai sniego danga irgi tą šilumą slopina. Tiesiog būna vėsiau, o dabar to nėra. Tiesiog reikia tų saulėtų properšų, tos šilumos iš pietvakarių ar iš pietų ir iš karto mes pajusime, kad yra šilta, kad jau yra pavasaris. Diena ilgėja, nuotaika turėtų būti geresnė“, – svarsto I. Marcinonienė.

Ji apibendrina – nors tikėtina, kad Kovo 11-ąją švęsime dar gana vėsiai, jau po šventės orai turėtų pavasarėti.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi