Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.07 14:45

Seimo narių atostogos: būti ar nebūti?

ELTA 2019.03.07 14:45

Į sekmadienį prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos darbų programą sugrįžta Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektas.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikisi, kad įstatymo projektas bus priimtas, tačiau nesiryžta prognozuoti, kaip bus išspręstas daugiausia aistrų keliantis Seimo narių atostogų įteisinimo klausimas.

„Dėl atostogų vyksta pats didžiausias ginčas. Manau, kad jis turėtų būti išspręstas, tas atostogas įvardinant gal kaip nors kitaip ar deklaruojant jas“,– ketvirtadienį po susitikimo su frakcijų seniūnais svarstė sakė V. Pranckietis.

Jo nuomone, Seimo nariams nebus tokios galimybės turėti laisvadienius, kaip numatyta Darbo kodekse.

Kad Seimo nariai dirba nepertraukiamai, tuo yra įsitikinusi Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašūnienė.

„Vis dėlto mes dirbame nepertraukiamai ir bet kada galime būti pakviesti atvykti į Seimą atlikti savo pareigą. Bet gal reikėtų įtvirtinti, kada galėtume oficialiai su šeima išvykti atostogų? Neslėpkime, kad visi mes žmonės ir vis tiek Seimo nariai atranda tų savaičių, kai jie ilsisi. Galbūt iškomunikuota neteisingai, kad pertrauka tarp sesijų yra neva kažkokios menamos atostogos. Iš tikrųjų tai yra darbingas laikas – susitikimai su rinkėjais, jų problemų aptarimas. Paskui tai sugula į įstatymų projektus“,– sakė parlamentarė R. Tamašūnienė.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas mano, kad parlamentarų atostogų įteisinimas iš dalies būtų gerai, nes Seimo nariui irgi reikėtų pailsėti, jis galėtų išvykti į kitą šalį ar ilsėtis gamtos prieglobstyje, neklausiant Seimo valdybos sutikimo.

„Kita vertus, aš neįsivaizduoju situacijos, kad Seimo narys žvejoja ar guli paplūdimyje, prieina prie jo rinkėjas ir sako: kaip gerai, kad aš jus pamačiau, aš turiu vieną reikalą.... Negi Seimo narys pasakys: atleiskite, man atostogos. Todėl manau, kad Seimo nario mandatas nenutrūksta, jokiu būdu nei atostogos, nei kas kitas mandato nenutraukia“, – Eltai sakė J. Sabatauskas.

Buvęs Europos Parlamento narys, Seimo narys liberalas Eugenijus Gentvilas sako, kad Vakarų Europoje parlamentarams niekas jokių atostogų nereglamentuoja.

„Norime įvesti rusišką tvarką ir pataikauti žmonėms – tai įvedinėkime. Remdamasi giliomis parlamentarizmo tradicijomis Vakarų Europa laikosi laisvo parlamentaro mandato principo, kad parlamentaras gali atlikti pareigas ir šeštadienį, ir sekmadienį, ir po darbo ir be atostogų. Čia dabar įforminkime atostogas? Tai tada aš išdrįsčiau išvykti į mišką pagrybauti? Pavyzdžiui, pirmadienį, 8.15 val., sutinku žmogų, o jis sako: kodėl tu ne darbe, kodėl grybauji? Baikime su tuo pataikavimu. Kada reiks – tada dirbsiu, kada reiks – tada grybausiu“,– sako politikos senbuvis E. Gentvilas.

2017 metų vasarą Seimas po pateikimo pritarė darbo grupės parengtam Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektui.

Pagal pateiktą projektą, Seimo veikla yra nepertraukiama, Seimo nariai savo įgaliojimus vykdo visos kadencijos metu, Seimo narys laiką tarp Seimo, Seimo struktūrinių padalinių ir darbo grupių, kurių narys jis yra, posėdžius planuoja savarankiškai.

Tačiau ar parlamentarų atostogos vis dėlto gali būti kaip nors įteisintos, sudėtinga prognozuoti, nes Seimo nariai turi įvairių pasiūlymų šiuo klausimu.

Šiuo metu Seimo nario veiklą reglamentuoja Seimo statutas, Vyriausybės įstatymas.

Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektu siekiama įgyvendinti Konstitucinio Teismo 2004 m. liepos 1 d. nutarimą ir atskiru įstatymu nustatyti Seimo narių pareigas, teises ir garantijas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi