Lietuvoje

2019.03.07 16:24

Paluckui artėja išbandymo metas: ar socdemai vėl susijungs?

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.03.07 16:24

Viena bendra socialdemokratinė jėga Lietuvoje. Tokią viziją turi buvęs Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius. Jis pabrėžia, kad didžiausia to kliūtis – dabartinis LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas. Tačiau jau netrukus tai gali pasikeisti.

G. Paluckui asmeniškai šie rinkimai nebuvo sėkmingi – būdamas vicemeru kandidatavo į merus, bet liko tik 7 vietoje. Nesėkmingai per savivaldos rinkimus jo vadovaujama partija pasirodė ir didžiuosiuose miestuose: nepateko nei į Klaipėdos, nei į Kauno, nei į Vilniaus tarybą. Tačiau vertinant rezultatus visoje Lietuvoje, LSDP rezultatas tarp partijų – antras: pirmajame ture laimėjo arba į antrąjį turą pateko 27 iš 60 savivaldybių merai, LSDP po daugiausiai mandatų surinko 16-os savivaldybių tarybose.

Su M. Sinkevičiumi bendrą kalbą rastų

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai galima pasitraukti iš kovos dėl LSDP pirmininko rinkimų. Tačiau nė vienas, partijos duomenimis, to padaryti neketina. Posto siekia Seimo narys Algirdas Sysas, jau pirmajame ture kovo 3 d. vykusiuose savivaldos rinkimuose išrinktas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius, darbus toliau tęsti siekia ir G. Paluckas. Pastarieji du laikomi realiausiais kandidatais.

G. Paluckas perrinkimo atveju daug staigmenų pažerti neturėtų. Pagrindinis jo tikslas – toliau tęsti pradėtus darbus. O štai su M. Sinkevičiumi siejama jau minėta V. Butkevičiaus vienijimosi idėja.

„Su M. Sinkevičiumi mes visą laiką pabendraujame ir jis yra gana atviras žmogus. Su juo labai paprasta bendrauti, nes jis, visų pirma, neskirsto žmonių į priešus ir draugus“ , – kalbėjo A. Butkevičius. Su šiuo kandidatu, pasak buvusio premjero, kompromisai yra visiškai įsivaizduojami.

Norintys grįžti galėtų

Pats M. Sinkevičius ketvirtadienį lrytas.lt laidoje „Ne spaudai“ kalbėjo, kad nėra su kuo jungtis, bet jeigu atskiri žmonės, pavyzdžiui, Antanas Vinkus, Algirdas Butkevičius ar kiti buvę nariai norės, grįžti galės. Atskilusios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos gretose – ir jo tėvas Rimantas Sinkevičius.

„Aš asmeniškai norėčiau, kad mano tėvas, kaip ir aš, būtų toje pačioje partijoje“, – lrytas.lt laidoje sakė jis.

Tuo metu G. Paluckas LRT.lt apie jungimosi idėją kalbėjo kategoriškiau.  

„Tikrai niekas su niekuo nesijungs. [...] Atvirai sakau – mes atskyrėm pelus nuo grūdų. Įrodėme, kas yra tvirta partija, o kas, galima sakyti, mėginimai apsišaukti ar savintis socialdemokratų vardą“, – kalbėjo jis.

A. Butkevičiaus pasiūlymus jis vadino neadekvačiais, o ir LSDP gretose, pasak jo, jungtis niekas nenori. „Rinkėjai ir laikas įrodė, kad šių skyrybų sprendimas buvo teisingas“, – komentavo perrinkimo siekiantis G. Paluckas.

Scenarijus tikėtinas, bet ar naudingas?

Politologai socialdemokratinių partijų jungimosi naudą vertina skirtingai. Sutinka tik dėl vieno – jungimosi scenarijus pirmininku tapus M. Sinkevičiui būtų tikėtinas.

„M. Sinkevičius ir yra ta figūra, kuri galėtų pradėti vienyti. Jis ir jaunas, ir pakankamai suprantantis tą susivienijimo reikšmę. Čia, manau, jo ir A. Butkevičiaus idėjos turėtų sutapti“, – LRT.lt komentavo Vytauto didžiojo universiteto politologas prof. dr. Lauras Bielinis.

Pasirinkus tokį kelią, pasak jo, partija ne tik išliktų, bet ir galimai iškiltų, nes kairiojo sparno Lietuvos politiniame lauke dabar trūksta. O štai kairiųjų pažiūrų rinkėjai, pasak politologo, suskilę net į 3 dalis: vieni palaiko socialdemokratus, mažesnė grupė palaiko „socialdarbiečius“, o treti nepalaiko nieko, nes tapo abejingi.

„Suvienijimo idėja gali paskatinti juos grįžti atgal“, – apibendrino L. Bielinis.

Mykolo Romerio universiteto politologas doc. dr. Virginijus Valentinavičius komentavo, kad partija atsitiesia, jos atnaujinimas pavyko, – tai rodo naujausi rinkimų rezultatai. Ir variantas vienytis, nors įmanomas, tikrai nebūtų geras sprendimas.

„(Jeigu) partijos rinkimus laimi M. Sinkevičius, atskalūnai grįžta, tai viskas, ką G. Paluckui pavyko pasiekti, t. y. atnaujinti partiją ir grąžinti ją prie socialdemokratinių vertybių, nubraukiama“, – komentavo jis.

Naudinga, pasak V. Valentinavičiaus, tai būtų nebent vadinamiesiems partijos atskalūnams.

„Mano galva, pagrindinis išlošimas, G. Palucko nuopelnas, – kad buvo atsikratyta vadinamųjų bebrų. Ir tai partijai išėjo į naudą“, – pabrėžė jis.