Lietuvoje

2019.03.07 18:20

Politologas apie aplinkos ministro krizę: Skvernelis ir Karbauskis atrodo lyg vaikai smėlio dėžėje

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.03.07 18:20

Galbūt galiausiai sveikas protas sugrįš tiek premjerui, tiek „valstiečių“ frakcijos lyderiui, nes pareiškimai, esą aplinkos ministro nebebus ieškoma, atrodo ne tik nerimti, bet ir prieštarauja Konstitucijai. Taip LRT RADIJUI sako politologas Algis Krupavičius. Jo teigimu, aplinkos sektorius dar kurį laiką nesuirs, bet būtina galvoti apie galimus ateities scenarijus.

Vertindamas ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio ir „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pastangų stygių ieškant naujojo kandidato į aplinkos ministrus, A. Krupavičius teigia, kad tai nėra rimta. Pašnekovo nuomone, toks elgesys nėra paremtas politinės patirties trūkumu – viską lemia ambicijos ir nesusigaudymas.

„Apskritai premjeras ir R. Karbauskis atrodo lyg dideli vaikai mažoje smėlio dėžėje – užsispyrėme, nes kibirėlis yra ne tokios spalvos ir dėl to mes nieko nebedarysime“, – komentuoja A. Krupavičius. 

Politologas tvirtina nepamenantis situacijos, kai Aplinkos ministerija tris mėnesius neturėtų vadovo. Jo nuomone, situacija akivaizdžiai nenormali ir netgi absurdiška, nes visi galimi terminai paskirti naują aplinkos ministrą pasibaigę.

Pasak pašnekovo, panašu, kad aplinkos ministro net ir nebeieškoma, nes tiek premjeras, tiek „valstiečių“ lyderis yra viešai pareiškę, kad ministro nebeieškos, nors tokia situacija prieštarauja Konstitucijai.

„Konstitucija ir Lietuvos Respublikos (LR) Vyriausybės įstatymas įpareigoja ministrą pirmininką prezidentui teikti ministrų kandidatūras bei spręsti vyriausybės veiklos organizavimo klausimus. Ministrų paskyrimas arba nepaskyrimas yra vyriausybės veiklos organizavimo klausimas, tai panašu, kad S. Skvernelis nevykdo Konstitucijos ir LR Vyriausybės įstatymo“, – sako A. Krupavičius.

Jo manymu, aplinkos sektorius dar kurį laiką nesuirs, bet šiuo metu protingiausia svarstyti, kokie gali būti artimiausi ateities scenarijai.

„Seime pasiūlyta įstatymiškai įpareigoti ministrą pirmininką per 15 dienų teikti naują aplinkos ministrą, tai, manau, kad tokiu atveju ministras pirmininkas neturėtų išeities ir per labai ribotą laiką turėtų teikti aplinkos ministro kandidatūrą. Kitas dalykas – penktadalis Seimo narių ministrui pirmininkui gali inicijuoti interpeliaciją, tai Konstitucijos ir Vyriausybės įstatymo nesilaikymas yra daugiau nei pakankamas pagrindas, kad būtų galima inicijuoti interpeliaciją. Trečias scenarijus – galbūt galų gale sveikas protas sugrįš tiek premjerui, tiek „valstiečių“ frakcijos lyderiui“, – svarsto pašnekovas.  

Pernai gruodžio 7-ąją įsigaliojo prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretas dėl tuometinio aplinkos ministro Kęstučio Navicko atleidimo iš aplinkos ministro pareigų. Kol bus paskirtas naujas ministras, prezidentė šias pareigas laikinai pavedė eiti energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui. Šis laikinumas užtruko – jau prabėgo lygiai trys mėnesiai nuo ministro atleidimo, o Aplinkos ministerija nuolatinio vadovo taip ir neturi.

Sausį į postą buvo pateikta Irmos Gudžiūnaitės kandidatūra, tačiau dėl kandidatės patirties stokos ją atmetė prezidentė. Tikėtasi, kad S. Skvernelis kandidatą pristatys po vykusio vyriausybės pasitarimo, tačiau jis to nepadarė. Anot premjero, kol kas nėra jokių naujienų dėl naujo aplinkos ministro, kurias būtų galima skelbti visuomenei.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.