Lietuvoje

2019.03.07 13:26

Įvertino Viktorijos Čmilytės-Nielsen šansus vadovauti liberalams: tektų įveikti daug iššūkių

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.03.07 13:26

Beveik pusantrų metų Liberalų sąjūdžiui vadovaujantis Eugenijus Gentvilas nuaidėjus savivaldos rinkimams pareiškė, kad jo, kaip partijos pirmininko, kelias eina į pabaigą. Netrukus po tokio pareiškimo pradėta svarstyti, kas galėtų perimti liberalų vairą. Panašu, kad kol kas garsiausiai minima Seimo narės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pavardė.

Apie tai, kad ketina trauktis iš partijos pirmininko pareigų, E. Gentvilas kalbėjo ir po rinkimų vykusioje spaudos konferencijoje, ir laidoje „LRT Forumas“. „Jau pasakiau, kad po trejų rinkimų atsistatydinsiu – šauksiu partijos suvažiavimą anksčiau, nei yra numatyta, manau, būsiu atlikęs savo misiją, treji rinkimai, partija paruošta, pastatyta ant bėgiu, tegul ateina naujas pirmininkas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje kalbėjo Liberalų sąjūdžio lyderis.

Vos po poros dienų kalbėdamas portalo delfi.lt laidoje „Dėmesio centre“, vienas žymiausių Liberalų sąjūdžio veidų, Joniškio rajono mero rinkimus laimėjęs Vitalijus Gailius tvirtai pareiškė dėsiąs visas pastangas, kad partijai vadovautų veikli ir energinga moteris – V. Čmilytė-Nielsen.

Pirštu besti į kandidatą negali

To, kad partijai galėtų vadovauti V. Čmilytė-Nielsen, neneigia ir vis dar liberalams vadovaujantis E. Gentvilas. Visgi portalui LRT.lt jis teigė negalintis vienareikšmiškai pasakyti, jog būtent ši politikė ar kuris nors kitas partijos narys gali perimti partijos vairą.

„Turiu ribotą veikimo laisvę. Aš esu partijos pirmininkas ir, jei pasakysiu vieną žmogų, kiti sakys, kad Gentvilas paskyrė įpėdinį. Aš neturiu tokios laisvės įvardyti vieną žmogų. Tačiau, kai aš vardijau daugiau žmonių, paminėjau ir V. Čmilytę-Nielsen, ir Editą Rudelienę, ir Simoną Kairį, ir tą patį Vitalijų Gailių, ir Petrą Auštrevičių“, – galimus kandidatus į pirmininkus vardijo E. Gentvilas, pridurdamas, kad džiaugiasi pradėta diskusija dėl partijos atsinaujinimo ir vadovybės keitimo.

Politikas kalbėjo, kad eilinis partijos suvažiavimas turėtų įvykti gruodį, tačiau jis ketina jį šaukti anksčiau, kad naujajai partijos vadovybei, kokia ji bebūtų, liktų daugiau laiko iki 2020-ųjų spalį vyksiančių Seimo rinkimų. E. Gentvilas sakė, kad siūlys suvažiavimą rengti rugsėjo mėnesį ir jo metu jis ketina atsistatydinti iš pirmininko pareigų.

„Tik suvažiavimo metu aš atsistatydinsiu, kad kas nors nesugalvotų taip – Gentvilas atsistatydino, reikia rengti suvažiavimą. Taip Remigijus Šimašius buvo padaręs, jis atsistatydino ir pastatė mus prieš faktą – teko rengti suvažiavimą. Aš atvirkščiai – rengiu suvažiavimą, kuriame siūlau rinkti naują partijos pirmininką. Tarp variantų yra ir V. Čmilytė-Nielsen“, – komentavo E. Gentvilas.

Kol kas nesvarsto

Pati galima naująja partijos pirmininke įvardijama V. Čmilytė-Nielsen paklausta apie kolegos žodžius sakė, kad už tai yra dėkinga, bet teigė šiuo metu negalvojanti apie tai, ar galėtų vadovauti Liberalų sąjūdžiui.

„Tiesą pasakius, šiuo metu esu pilnai susikoncentravusi į frakcijos seniūnės pareigas ir į artėjančius Europos Parlamento rinkimus. Net neabejoju, kad mes partijoje turime pakankamai didelį potencialą ir nemažą ratą žmonių, iš kurių galėsime rinktis naująjį lyderį, kai tam ateis laikas“, – komentavo V. Čmilytė-Nielsen.

35-erių V. Čmilytė-Nielsen šiuo metu jau antrą kadenciją dirba Seime, į kurį pateko pagal Liberalų sąjūdžio sąrašą. Šiuo metu ji yra viena iš E. Gentvilo pavaduotojų partijoje.

Sėkmė priklausys ir nuo komandos

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė kalbėjo, kad šiuo metu bet kam stoti prie Liberalų sąjūdžio vairo būtų milžiniškas iššūkis ir net neaišku, ar jis būtų įveikiamas: „Partijos vidinės problemos yra didžiulės ir nors dabartinis pirmininkas ir džiaugiasi rezultatais, bet vis dėlto tas praradimas ir savivaldos rinkimuose yra pakankamai ženklus.“

Vertindama V. Čmilytės-Nielsen galimybes vadovauti partijai komentavo, kad jos, kaip politikės, vaidmuo ir Seime, ir partijoje buvo gana miglotas. Anot jos, matėme keletą atvejų, kai ji buvo ryškesnė, bet prie jų kartais prisidėdavo kiti politikai su itin neetiškais komentarais. R. Urbonaitė omenyje turėjo atvejį, kai V. Čmilytei-Nielsen Seime pristatinėjant įstatymo dėl pagalbinio apvaisinimo pataisas, parlamentaras Povilas Urbšys pareiškė, kad įstatymo neturėtų pristatinėti besilaukianti moteris. Tuo metu politikė laukėsi ketvirtojo vaiko.

„Kol kas mes ją matome kaip gana tylią ir pasyvią, bent jau žiūrint iš išorės. Iš kitos pusės, tai yra nesusikompromitavusi politikė ir galbūt toks jos skaidrumas, švarumas gal ir gali įnešti tam tikro pozityvumo. Kol kas rezervuotai galiu kalbėti apie jos galimybes vien dėl to, kad visiškai neaiški ir jos pačios vizija. Viena aišku, kad ji pasakė, jog partijos nepaliks ir nebėgios, nekurs jokių kitų partijų. Bet kokia būtų jos vizija, strategija – yra neaišku. Tik paaiškėjus galėtume objektyviau įvertinti“, – kalbėjo MRU politologė, pridurdama, kad V. Čmilytė-Nielsen galėtų būti šviežio oro gūsiu partijoje.

Anot R. Urbonaitės, nors V. Čmilytės-Nielsen vadovavimas partijai ir įneštų pozityvumo, svarbu suprasti, kad partija nėra vienas žmogus, todėl svarbu ir kokią komandą ji pasirinktų. Kaip kalbėjo politologė, naujam partijos pirmininkui reikėtų gerokai pasistengti formuojant „pirmąjį dešimtuką“.

„Tokį, kuriam nebūtų metamas šešėlis, kuris būtų su gera reputacija, nes juk sakoma „pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas esi tu“. Bus blogai, jei matysime, kad jos artima aplinka yra visiškai nepakitusi ir nėra tų naujų veidų, naujų žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.