Lietuvoje

2014.10.15 13:51

D. Grybauskaitė: skurdui įveikti reikalingos sutelktos pastangos

LRT.lt, ELTA2014.10.15 13:51

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo asociacijos „Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas“ ir Europos skurdo mažinimo tinklo (European Anti Poverty Network) surengtoje konferencijoje „Telkiamės skurdo mažinti“, kuria siekiama sutelkti visuomenę skurdo ir socialinės atskirties mažinimui šalyje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo asociacijos „Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas“ ir Europos skurdo mažinimo tinklo (European Anti Poverty Network) surengtoje konferencijoje „Telkiamės skurdo mažinti“, kuria siekiama sutelkti visuomenę skurdo ir socialinės atskirties mažinimui šalyje.

„Lietuvoje kas penktas žmogus sunkiai suduria galą su galu. Tai yra visos valstybės žaizda ir pareiga padėti žmogui. Kovai su skurdu reikia telktis visiems. Kiekvienas žmogus turi sulaukti realios pagalbos tiek ieškodamas darbo, tiek jo netekęs, tiek susirgęs ar išėjęs į pensiją. Niekas negali būti paliktas likimo valiai“, – sako prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, auganti ekonomika, didėjančios investicijos ir Europos Sąjungos parama žmonėms turi suteikti galimybių įsidarbinti ir gauti atlygį, kuris motyvuotų dirbti, o ne gauti pašalpas. Todėl mažinant socialinę atskirtį būtina išnaudoti aktyvias užimtumo priemones – plėtoti profesinį mokymą, darbo įgūdžių įgijimą, įdarbinimą, rašoma pranešime spaudai. Skurdui sumažinti per septynerius metus Lietuva gaus per 800 mln. litų Europos Sąjungos lėšų, kurios turi realiai padėti sunkiausiai gyvenantiems žmonėms.

Prezidentės teigimu, skurdui mažinti reikalingi kompleksiniai sprendimai užimtumo, švietimo, sveikatos prieinamumo srityse. Sprendžiant šią problemą būtina įtraukti savivaldos institucijas, nevyriausybines organizacijas, kaimo bendruomenes ir visuomenę, kad vargingai gyvenantys žmonės sulauktų realios ir greitos pagalbos.

Dėl užsitęsusios ekonominės krizės skurdo problema nemažėja visose Europos Sąjungos šalyse – nuo 2009 metų žmonių, gyvenančių skurde ir socialinėje atskirtyje, skaičius Europos Sąjungoje išaugo 10-čia milijonų ir dabar viršija 124 milijonus. Lietuvoje žemiau skurdo ribos gyvena penktadalis žmonių, daugiausia skurstančiųjų yra kaime, tarp bedarbių.

Lietuvos asociacija „Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas“ vienija per 50 skirtingų organizacijų, tokių kaip „Maisto bankas“, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija, Maltos ordino pagalbos tarnyba, Lietuvos „Caritas“, „Atsigręžk į vaikus“, „Gelbėkit vaikus“ ir kitos.

Akcentuojama investicijų ir darbo vietų kūrimo svarba

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė sako, kad prie skurdo mažinimo šalyje gali žymiai prisidėti papildomos investicijos ir darbo vietų kūrimas.

A. Ufarto (BFL) nuotr.


„Skurdo mažinimo sritis reikalauja esminių, kompleksinių sprendimų, nes pats skurdas ir socialinė atskirtis yra sudėtingas reiškinys, kurio negalima įveikti tik socialinės apsaugos priemonėmis. Tai ypač aktualus klausimas ir prasidedant naujajam Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansinės paramos laikotarpiui“, – sakė ministrė A. Pabedinskienė. – Skurdo ir socialinės atskirties mažinimas nėra vienkartinis veiksmas, o procesas, kuriame turi dalyvauti kiekvienas visuomenės narys ir kiekvienas turi prisiimti atsakomybę, siekiant rezultatų“.Tarptautinės konferencijos „Telkiamės skurdo mažinimui“ atidaryme kalbėjusi ministrė pristatė šiuo metu vykdomas ir planuojamas priemones gyventojų socialinei atskirčiai mažinti, taip pat informavo apie šiuo metu kuriamą socialinį modelį, apimantį užimtumo didinimą, darbo santykių reglamentavimo tobulinimą ir socialinio draudimo tvarumą. Pasak A. Pabedinskienės, įveikiant skurdą ir mažinant socialinę atskirtį, svarbu įtraukti socialinės integracijos programose dalyvaujančius žmones, skatinti jų savanorystę.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje pernai buvo virš 600 tūkst. asmenų, gyvenančių žemiau skurdo ribos. SADM duomenimis, skurdą ar socialinę atskirtį mūsų šalyje šiuo metu patiria apie 917 tūkst. žmonių. Iki 2020 metų šį rodiklį tikimasi sumažinti 11 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.