Lietuvoje

2019.03.07 10:22

Mažvydas Jastramskis: mažiau nei pusė lietuvių yra nuoseklūs ir balsuoja už tą pačią partiją

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.03.07 10:22

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) politologas Mažvydas Jastramskis ketvirtadienį LRT TELEVIZIJOJE pristatęs monografiją „Ar galime prognozuoti Seimo rinkimus?“ sakė, kad iš šiuo metu vykstančių savivaldos rinkimų galima susidaryti tam tikrą įspūdį ir prognozuoti, ko galima tikėtis 2020-ųjų rinkimuose.

„Kiek per šiuos savivaldos rinkimus valdžios partijos gavo balsų per visą Lietuvą, tikėtina, kad jos gaus truputį mažiau Seimo rinkimuose. Iš tos pačios savivaldos gali atsirasti judėjimų, kurie gali pereiti į nacionalinę politiką“, – laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė M. Jastramskis.

Politologas pripažįsta, kad Lietuvoje esanti rinkimų sistema yra ganėtinai komplikuota, didelis balsavimų kiekis įneša papildomų komplikacijų. Mes į apklausas žiūrime kaip į prognozę, bet čia kaip su orai, galime pasižiūrėti pro langą ir pasakyti, kad aplinka atrodys po mėnesio. Panašiai ir su politinėmis prognozėmis, tai dažnai būna momentinis įsivertinimas“, – sakė politologas.

Labas rytas, Lietuva

Anot M. Jastramskio, daugiau nei pusė rinkėjų, kurie ateina į Seimo rinkimus, nebalsuoja už tą pačią partiją, už kurią prieš tai balsavo arba ateina iš naujo, apskritai nebalsavę prieš tai.

„Pastaruosiuose keliuose rinkimuose mažiau nei pusė žmonių yra nuoseklūs ir balsuoja už tą pačią partiją. Ką mes galime prognozuoti, jei vieną dieną jie gali sakyti, jog balsuos už vieną, o atėjus rinkimams pasirinkti kitus politikus. Tai, kad daug rinkėjų neprisirišę prie politinių jėgų, apsunkina prognozes“, – sakė M. Jastramskis.

Politologas sako, kad prognozėse sunku nuspėti, kas tiksliai įvyks vėl dėl rinkiminės sistemos, ir pateikė praėjusių Seimo rinkimų pavyzdį, kuomet po pirmo turo abi partijos gavo maždaug apylygiai balsų, o antrajame „valstiečiai“ tiesiog sutriuškino konservatorius.

Plačiau – laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.