Naujienų srautas

Lietuvoje2014.10.15 09:14

Valdančioji koalicija kasa sau reitingų duobę

Dabartinę valdančiąją koaliciją rinkėjai siejo su mažesnėmis šildymo kainomis dėl atpigusių dujų, tačiau nusprendusi naikinti PVM lengvatą šildymui ir taip kainų nesumažinti, Vyriausybė neabejotinai nuvils dalį savo elektorato, pažymi sociologas dr. Vladas Gaidys. „Žmonės jau buvo kažką apgalvoję, nusprendę, kaip elgsis su savo finansais, kai išlaidos šildymui mažės. Todėl tai gali būti lemtingas posūkis ir koalicijai, ir socialdemokratams, ir A. Butkevičiui“, – tikina sociologas.

Dabartinę valdančiąją koaliciją rinkėjai siejo su mažesnėmis šildymo kainomis dėl atpigusių dujų, tačiau nusprendusi naikinti PVM lengvatą šildymui ir taip kainų nesumažinti, Vyriausybė neabejotinai nuvils dalį savo elektorato, pažymi sociologas dr. Vladas Gaidys. „Žmonės jau buvo kažką apgalvoję, nusprendę, kaip elgsis su savo finansais, kai išlaidos šildymui mažės. Todėl tai gali būti lemtingas posūkis ir koalicijai, ir socialdemokratams, ir A. Butkevičiui“, – tikina sociologas.

Pastaruoju metu ir premjero Algirdo Butkevičiaus, ir Vyriausybės reitingai buvo stebėtinai aukšti. Sudėtinga tarptautinė padėtis ir pesimizmas šešėlio ant Vyriausybės ir A. Butkevičiaus nemetė, pažymi visuomenės tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius V. Gaidys. Jo teigimu, taip nutiko, nes iš finansinės krizės išeita, apie taupymą kalbų nėra. Netgi neryžtingumas, skirtingos premjero nuomonės iš ryto ir vakare vertinamos kaip atsargumas, tikina sociologas. 

„O kaip lengviausia susigadinti reitingus? Vienas garantuotas būdas – pasikelti sau atlyginimus, išmokas. Antras būdas kaip tik yra susijęs su šildymo kainomis. Kaip žmogui išgyventi susimokėjus už šildymą, yra vienas iš pagrindinių egzistencinių klausimų.

Gal jis mažiau aktualus vilniečiams, kurie uždirba daugiau nei mažesnių Lietuvos miestų gyventojai. Tačiau pagrindinis visos likusios Lietuvos klausimas – kaip šildymo sezono metu susimokėti už šildymą ir išgyventi iš to, kas liko“, – kalba V. Gaidys.

LRT.lt pašnekovo teigimu, šis klausimas yra be galo jautrus ir susijęs su tam tikru savo garbės, orumo suvokimo momentu. Todėl šiuo atveju, pasak V. Gaidžio, kiekviena klaida gali kainuoti labai brangiai.

„Jei paprastai premjero nuomonių kaita traktuojama kaip atsargumas, šį kartą iš ryto viena nuomonė, o vakare kita bus interpretuojama kaip lindimas į kišenę. Žmonės jau buvo kažką apgalvoję, nusprendę, kaip elgsis su savo finansais, kai išlaidos šildymui mažės. Todėl tai gali būti lemtingas posūkis ir koalicijai, ir socialdemokratams, ir A. Butkevičiui“, – tikina V. Gaidys.

Savo ruožtu Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorius Ramūnas Vilpišauskas teigia, kad socialdemokratų ir jų koalicijos partnerių rinkėjų reakcija į nesumažėsiančias šildymo kainas gali būti neigiama, tačiau labai priklausys nuo realaus šildymo kainos pokyčio.

„Aš neatmesčiau galimybės, kad valdančiosios koalicijos elektoratas nusivils. Bet tam, kad būtų galima tvirčiau nusakyti, kokios įtakos šis valdančiųjų sprendimas gali turėti, reikėtų atlikti tyrimą, kokia dalis valdančiųjų partijų elektorato savo sprendimą, už ką balsuoti, grindžia tokiais veiksniais, kaip šildymo kainos ar apskritai mokestinė politika. Rinkėjų reakcija pirmiausiai priklausys nuo to, koks bus realus kainų pokytis“, – tikina R. Vilpišauskas.

R. Vilpišausko manymu, psichologiškai yra lengviau, kai kainos nesumažėja, negu kai jos padidėja. Ir tai, pasak VU TSPMI direktoriaus, gali būti vienas iš motyvų, kodėl valdantieji nori išnaudoti situaciją, kai gamtinių dujų kainos sumažėjo ir jie gali, nekylant kainoms, padidinti įplaukas į biudžetą.

Nuoskauda persekios iki Seimo rinkimų?

Sociologo V. Gaidžio teigimu, kadangi šildymo kainos dažnam lietuviui yra labai jautri tema, su jomis susijusią nuoskaudą pamiršti sunku, todėl dabartinė valdančioji koalicija gali sulaukti mažiau palaikymo per Seimo rinkimus 2016-aisiais.

„Šildymo kainos, žinoma, labai smarkiai nepadidės. Bet jei iš ryto buvo sakyta, kad atpigs, o vakare pasirodė, kad nelabai, tai yra fundamentaliai traumuojantis dalykas. Ne taip paprasta surasti kitą sferą, kuri daugeliui rinkėjų būtų tokia jautri“, – kalba sociologas.

Pasak pašnekovo, labiausiai rinkėjai dėl to nusivils didžiausia valdančiosios koalicijos partnere – Socialdemokratų partija. Ir tai bus šansas smarkiai populiarėjančioms politinėms jėgoms.

„Yra partijų, kurios stabiliai eina į priekį. Liberalų sąjūdis yra viena tų politinių jėgų, kurių populiarumas sparčiai auga [be to, kai kurie partijos nariai aiškiai pasisako prieš PVM lengvatos šildymui panaikinimą – LRT.lt]. Taip pat jau kurį laiką auga Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos populiarumas. Taigi politinė scena nėra tuščia, tad kritiniais klausimais [valdantiesiems] reikia elgtis atsargiai“, – pažymi V. Gaidys.

Savo ruožtu Vilniaus universiteto (VU) docentė politologė Lidija Šabajevaitė neabejoja, kad valdančiųjų žingsnis naikinti PVM lengvatą šildymui suduos smūgį jų reitingams, tačiau iki Seimo rinkimų gyventojai nuoskaudas pamiršti suspės.

„Rinkėjai po tokio valdančiųjų žingsnio greičiausiai pasakys, kad jų politika jiems nepriimtina. Tai, kartu su kasdienio vartojimo prekių kainų augimu, gali atsiliepti savivaldybių rinkimų rezultatams. Tačiau iki Seimo rinkimų tai bus beveik visiškai pamiršta. Taip, politinės partijos rizikuoja, bet, kita vertus, pataikaujant kiekvienais metais, kai vyksta rinkimai, valstybės politika netvarkoma“, – sako L. Šabajevaitė.

Pasipiktinimą sumažintų aiškiai išdėstę argumentus

VU docentės teigimu, PVM lengvatos naikinimo klausimas rinkėjams nėra normaliai išaiškinamas. Pagal tokį aiškinimą, koks yra dabar, daugelis žmonių turbūt pasipiktins, tačiau, anot pašnekovės, PVM padidinimas yra reikalingas.

„Lietuviai turi vieną tokią savybę – labai mėgsta verkti, kad yra blogai. Tačiau dažniausiai taip jau blogai nebūna. Pats geriausias variantas būtų, jei už nieką visai nereikėtų mokėti. Šiuo atveju tinkamai paaiškinti PVM lengvatos naikinimą yra svarbiau nei įtikti kiekvienam rinkėjui“, – kalba L. Šabajevaitė.

R. Vilpišauskas taip pat pažymi, kad suprasdami, kodėl PVM lengvata šildymui yra naikinama, rinkėjai į valdančiuosius žiūrėtų palankiau.

„Gali būti, jog šitaip norima išnaudoti galimybę padidinti įplaukas į biudžetą, nes spaudimas dėl įplaukų didėjimo yra didelis. Planuojama daugiau lėšų skirti krašto apsaugai, Lietuvos ekonomikos augimo prognozės yra gana optimistinės.

Bet jei ekonomika augs mažiau nei prognozuoja Finansų ministerija, įplaukų dydis, kuriuo pagrįstas biudžeto projektas, neatitiks ir tai gali sukelti įtampų biudžete. Tai turbūt yra papildomas argumentas naikinti PVM lengvatą. Bet ar į šiuos argumentus valdančiųjų partijų rinkėjai įsiklausys, sudėtinga pasakyti“, – teigia R. Vilpišauskas.

Tai, kaip rinkėjai įvertins valdančiųjų užmojus, pasak R. Vilpišausko, veikiausiai priklausys nuo jų pajamų lygio ir to, kiek apskritai yra suprantamas ryšys tarp tokio pobūdžio sprendimų ir asmeninės rinkėjų finansinės padėties. Be to, kaip svarsto VU TSPMI vadovas, kai kuriems žmonėms didesnis argumentas palaikyti socialdemokratus galbūt yra jų vadovo asmenybė ir jiems vien šios asmenybės patrauklumo pakanka balsuoti už šią partiją. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi