Lietuvoje

2012.11.05 12:52

Būsimame Seime – ginklų kolekcionierius, duonos kepėja, aviatorius ir kinų kalbos žinovas

  Studentas – šalia politikos senbuvių, signatarų, dabartinių ir buvusių Seimo bei Vyriausybės vadovų. Operos dainininkas, buvęs krepšininkas ir kunigas – šalia teisininkų, klasikinės filosofijos ekspertas ir poliglotas – šalia profesionalaus šaltkalvio. Kaktusų augintojas ir pistoletų kolekcininkas – šalia liaudies medicinos ir sveikos gyvensenos propaguotojų, šokėjų, automobilių sporto gerbėjų.    

Studentas – šalia politikos senbuvių, signatarų, dabartinių ir buvusių Seimo bei Vyriausybės vadovų. Operos dainininkas, buvęs krepšininkas ir kunigas – šalia teisininkų, klasikinės filosofijos ekspertas ir poliglotas – šalia profesionalaus šaltkalvio. Kaktusų augintojas ir pistoletų kolekcininkas – šalia liaudies medicinos ir sveikos gyvensenos propaguotojų, šokėjų, automobilių sporto gerbėjų.

Šie žmonės lapkričio viduryje susirinks į pirmą naujos kadencijos parlamento posėdį.

Vidutinis būsimojo Seimo narys yra pusamžis vilnietis, aukštąjį išsilavinimą turintis inžinierius, teisininkas arba ekonomistas, kalbantis lietuviškai, rusiškai, angliškai ir galbūt vokiškai arba lenkiškai, su žmona auginantis du vaikus, mėgstantis sportą, keliones ir knygas.

Tokios informacijos galima rasti išrinktųjų parlamentarų anketose, kurias jie pateikė Vyriausiajai rinkimų komisijai. Tiesa, netrukus ši statistika gali pasikeisti, mat ne visi politikai tvirtai pasiryžę išmainyti dabartines pareigas į Seimo nario mandatą. Ne kiekvienas buvo atviras – kai kurie anketose nurodė tik šykščią informaciją apie save, nepateikdami duomenų nei apie šeiminę padėtį, nei apie išsilavinimą, pomėgius ar visuomeninę veiklą.

Daugiau nei pusę – 74 – naujojo Seimo sudarys perrinkti dabartiniai parlamentarai, kai kurie grįžta po pertraukos. Seimo nario duonos nėra ragavę tik 44. Tarp išrinktųjų – dabartiniai Vyriausybės ir Seimo vadovai, septyni ministrai, penki signatarai. Po rinkimų atsinaujins ir kai kurių miestų bei rajonų tarybos, mat jas gali palikti daugiau nei dvi dešimtys narių, įskaitant du merus ir keturis vicemerus. Jų kolegomis gali tapti keturi europarlamentarai. Tiesa, nei šie, nei merai dar nėra paskelbę, ar keis savo darbovietes.

Keliolika žmonių turėtų ateiti iš verslo, penki – iš akademinio pasaulio, septyni dirba savivaldoje, trys – viešosiose įstaigose, vienas patarinėja premjerui, po du – europarlamentarams ir Seimo nariams. Tarp parlamentarų bus ir advokatas, operos solistas, mokesčių inspektorė, kunigas altarista. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovai Povilas Urbšys yra Specialiųjų tyrimų tarnybos pensininkas, Sergejus Jovaiša gauna sportininko rentą.

Tarp jauniausio ir vyriausios – pusės amžiaus skirtumas

Absoliuti dauguma išrinktųjų yra lietuvių tautybės, septyni – lenkai. Konservatorius Emanuelis Zingeris pažymėjo esąs žydas, o pagal DP sąrašą išrinktas Lietuvos rusų sąjungos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas – rusas. Beje, savo rusiškos kilmės neslepiantis DP lyderis Viktoras Uspaskichas, kaip ir dar keli politikai, savo tautybės nenurodė.

Sostinės gyventojų naujajame Seime bus 64, keletas gyvena Vilniaus apylinkėse, du – netolimuose Trakuose. 12 yra kauniečiai, penki – klaipėdiečiai, po tris – šiauliečius ir kėdainiškius, po du – panevėžiečius, alytiškius, jonaviškius ir anykštėnus. 27 politikai gyvena mažesniuose miesteliuose ir kaimuose, likusieji įsikūrę kituose rajonų centruose. Darbo partijos (DP) atstovas, Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus (tiesa, kaip pranešė LNK, jis dabartinio posto neatsisakys) nurodė gyvenantis sostinėje, o kartu išrinkta jo žmona Živilė Pinskuvienė – Širvintose.

Vilniuje ar jo rajone gimę tik 21 politikas, dar 15 kilę iš Kauno ar jo apylinkių. Po penkis gimę Šiaulių mieste ar rajone, Radviliškio ir Kelmės rajonuose, po keturis – Ukmergės, Kėdainių, Telšių, Šilutės, Šakių ir Šalčininkų rajonuose. Šeši būsimieji parlamentarai gimė tremtyje. V.Uspaskichas kilęs iš Rusijos Archangelsko srities, jo partijos kolega Sergejus Ursulas – iš Ukrainos.

Vedę ar ištekėję yra 116 išrinktųjų. Aštuoni yra išsiskyrę (nutraukusiųjų santuokas esama ir daugiau, bet nė vienas to nepripažino, mat po to sukūrė naujas šeimas), šeši – viengungiai, trys – našliai.

Vidutinis būsimųjų parlamentarų amžius – daugiau nei 49 metai (daugelis jau yra įkopę į šeštą ar net septintą dešimtį, nors devyni yra ne vyresni nei 30-ies). Vyriausia, kaip ir kadenciją baigiančiame Seime, bus konservatorė Vida Marija Čigriejienė – spalį jai sukako 76-eri. Jai teks garbė pirmininkauti pirmajam naujo parlamento posėdžiui, kol bus išrinktas nuolatinis vadovas. Jauniausias iš būsimųjų parlamentarų – šį sausį 25 metų sulaukęs „darbietis“ Viktoras Fiodorovas.

23 būsimieji parlamentarai augina po vieną vaiką, 70 – po du, 18 – po tris, penki – po keturis, o su konservatoriais į Seimą patekęs buvęs krepšininkas Sergejus Jovaiša, socialdemokratas Edvardas Žakaris ir partijos „Drąsos kelias“ kandidatų sąraše buvusi Aurelija Stancikienė turi po penkias atžalas. Likusieji vaikų neturi arba jų nepaminėjo.

Būta radikalių profesinių pokyčių

Tikra Seimo narių kalvė yra Vilniaus universitetas – jame studijavo 56 politikai. 19 baigė Kauno technologijos universitetą, po 12 – tuometę Lietuvos žemės ūkio akademiją ir M.Romerio universitetą, aštuoni – Lietuvos edukologijos universitetą, po septynis – Vilniaus Gedimino technikos universitetą ir tuometį Kauno medicinos institutą.

Kai kurie studijavo užsienyje: Maskvos valstybiniame universitete, tuomečio Leningrado civilinės aviacijos akademijoje ir A. Herceno pedagoginiame institute, Smolensko pedagoginiame institute, Kaliningrado valstybiniame technikos universitete, Humanitarinių ir ekonomikos mokslų akademijoje Lodzėje. Prieš keletą metų buvo nuskambėjusi V.Uspaskicho studijų Maskvos G. Plechanovo liaudies ūkio akademijoje istorija.

Konservatorius Audronius Ažubalis nurodė studijavęs JAV, o jo partijos kolega Mantas Adomėnas – Kembridžo universitete (Didžioji Britanija). Du būsimieji parlamentarai turi neuniversitetinį aukštąjį išsilavinimą, vienas baigęs tik technikos mokyklą. V.Fiodorovui posėdžius teks derinti su paskaitomis – jis studijuoja teisę ir valdymą M. Romerio universitete.

Dešimtys politikų savo biografijose paminėjo bent po porą skirtingų aukštųjų mokyklų, tačiau ne kiekvienas įgijo skirtingas specialybes – dauguma rinkosi panašios pakraipos, tik aukštesnio lygio studijas, kai kurie prieš tai baigė aukštesniąsias mokyklas. Pavyzdžiui, TS-LKD atstovas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Juozapaitis pirmiausiai tapo staliumi, o vėliau lygiagrečiai operiniam dainavimui studijavo teisę. Arvydas Anušauskas istoriku tapo įgijęs šaltkalvio specialybę, o socialdemokratas Vytenis Andriukaitis istoriją baigė jau būdamas chirurgu.

Socdemas Juozas Bernatonis gavo chemiko, o po ketvirčio amžiaus – teisininko diplomą, jo partijos kolegos Birutė Vėsaitė nuo chemijos pasuko į anglų filologiją. Pagal tos pačios partijos sąrašą į Seimą išrinktas Valerijus Simulikas baigė ne tik teisę, bet ir fiziką bei švietimo vadybą. Turbūt mažai kas žino, kad TS-LKD sąraše įrašyti buvęs ūkio ministras Dainius Kreivys yra ne tik ekonomistas, bet ir istorikas, buvęs krepšininkas Sergejus Jovaiša – ne tik diplomuotas treneris, bet ir inžinierius-ekonomistas.

24 būsimo Seimo nariai turi inžinieriaus, 21 – teisininko, 19 – ekonomisto, 12 – istoriko arba archeologo, 10 – filologo (lietuvių, lenkų, anglų, vokiečių), 9 – gydytojo, 7 – žurnalisto diplomus. Po kelis krimto politikos mokslus, studijavo chemiją, fiziką, viešąjį administravimą ir vadybą. Parlamente dirbs režisierė, skrydžių valdymo inžinierius, klasikinės filosofijos žinovas, taip pat – 26 mokslų daktarai, keturi docentai, aštuoni profesoriai.

Mėgsta ginklus, ruonius ir anekdotus

Daugumos naujojo Seimo narių pomėgiai tradiciniai. Sportą paminėjo pusšimtis politikų, kai kurie išskyrė tenisą, krepšinį, slidinėjimą, plaukimą, golfą, tinklinį, baidares, sportinį šaudymą, čiuožimą, o socdemui Zigmantui Balčyčiui patinka vandens slidės, bemaž tiek pat skaito knygas, po dvi dešimtis politikų vertina muziką, žvejoja arba medžioja, kiek daugiau mėgsta keliauti, turistauti, kopti į kalnus.

Kai kurie laisvą laiką leidžia gamtoje, renka grybus ir uogas, nemažas būrys pailsi dirbdami sodyboje, augindami gėles (štai partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Remigijus Ačas ne tik medžioja ir žvejoja, bet ir augina kaktusus bei kolekcionuoja pistoletus bei revolverius), meistraudami, statydami. Seime dirbs trys bitininkai.

Keliolika politikų vertina teatrą, dailę ir kitą meną, architektūrą, lankosi kultūros renginiuose, penki mėgsta kiną, vienas pats filmuoja, trys fotografuoja. Vienas kitas mėgsta gaminti (konservatorė Agnė Bilotaitė tikina mėgstanti kepti duoną), užsiimti rankdarbiais.

Politika ne tik darbas, bet ir pomėgis yra penkiems būsimo Seimo nariams, vienas kitas domisi ekonomika, filosofija, religija, psichologija, istorija, sociologija, teise, kraštotyra, etnografija, paminklosauga, žmogaus teisėmis. Džiazą mėgstantį liberalą Algį Kašėtą domina ir partizanų veikla, o Emanuelį Zingerį – žydų kultūros ir literatūros palikimas.

„Darbietė“ Ž.Pinskuvienė mėgsta ne tik ekstremalią veiklą (kalnų slidinėjimą, automobilių sportą), bet ir aktorystę, Audronė Pitrėnienė – rašyti renginių scenarijus ir juos vesti, Zita Žvikienė domisi liaudies medicina. Sveika gyvensena nesvetima ir B.Vėsaitei, liberalas Petras Auštrevičius vertina lietuvišką pirtį.

Socdemė Irena Šiaulienė, be kelių įprastų pomėgių, paminėjo anekdotus ir vairavimą, konservatorius Egidijus Vareikis – ruonius, „darbietis“ Kęstutis Daukšys – medžius. TS-LKD narys Arimantas Dumčius yra bibliofilas ir numizmatas, jo partijos kolega Donatas Jankauskas laisvalaikiu šoka tautinius šokius. „Skaityti, mąstyti, rašyti ir veikti“, – taip savo pomėgius apibūdino konservatorius Paulius Saudargas. Pora išrinktųjų parlamentarų mėgsta radijo sportą, o konservatorius Pranas Žeimys – aviaciją ir programavimą.

„Vis dar galvoju turinti humoro jausmą“

Kiek daugiau nei pusė Seimo narių moka po dvi užsienio kalbas, daugiausiai – 57 – anglų ir rusų, po kelis susikalbėtų rusiškai ir vokiškai, prancūziškai arba lenkiškai. Du iš jaunesniųjų politikų moka tik anglų, 12 – tik rusų kalbą. Po tris kalbas (daugiausiai rusų, anglų ir vokiečių arba lenkų) moka 34 būsimieji parlamentarai, konservatorė Rasa Juknevičienė, be anglų ir rusų, moka norvegų kalbą. Keturi politikai išvardijo po keturias kalbas (socdemė Alma Monkauskaitė sako mokanti ir itališkai).

Keletas išrinktųjų skelbia galintys susišnekėti penketu kalbų: E. Zingeris – anglų, vokiečių, rusų, lenkų ir jidiš, su partija „Drąsos kelias“ į Seimą patekęs Algirdas Patackas – rusų, anglų, lenkų, ukrainiečių ir baltarusių, savarankiškai kandidatavęs Linas Balsys – anglų, rusų, prancūzų, vokiečių ir lenkų, S.Ursulas – lenkų, rusų, moldavų, ukrainiečių ir vokiečių, europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis – lenkų, rusų, baltarusių, vokiečių ir anglų.

Porą konservatorių galima vadinti poliglotais: Mantas Adomėnas išvardijo anglų, italų, lenkų, rusų, lotynų, vokiečių ir senovės graikų, E.Vareikis – anglų, lenkų, rusų, vokiečių, prancūzų, kinų, slovakų ir serbų kalbas. Tiesa, daugelis politikų pripažino, kad kai kurių užsienio kalbų turi tik pagrindus.

Grafą „Visuomeninė veikla“ daugelis kandidatų paliko tuščią. Kiti daugiausiai minėjo narystę įvairiose organizacijose (Medžiotojų ir žvejų draugijoje, Šaulių, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių, Rašytojų bei Žurnalistų sąjungose, Teisininkų draugijoje, LIONS klube, „Rotary“, Rusų ir Lenkų sąjungose, Ateitininkų federacijoje, Raudonojo Kryžiaus draugijoje, jaunimo politinėse, sporto, moterų ir sveikos gyvensenos organizacijose), savanorišką ir labdaringą veiklą.

Socdemas Algirdas Sysas vadovauja Orientavimosi klubui „Labirintas“, V.Simulikas priklauso Radijo mėgėjų draugijai, Benediktas Juodka yra Mokslų akademijos tikrasis narys, TS-LKD atstovas Naglis Puteikis priklauso Afganistano karo veteranų organizacijai.

Kai kurie politikai anketose pridėjo po keletą žodžių apie save. Vienos frazės primena ieškant darbo siunčiamus gyvenimo aprašymus („komunikabilus, atsakingas, gebantis dirbti komandoje“, „ryžtinga, pareiginga“, „darbšti, atsakinga“, „pareiginga ir užsispyrusi“, „sąžiningas, pareigingas, punktualus“.

Kiti paatviravo: J.Veselka prisipažino nemėgstantis melo, pasipūtimo, arogancijos, bailumo ir nuolankumo, „Drąsos kelio“ atstovas Vytautas Matulevičius, jei gyvenimas pasikartotų, daug ką darytų kitaip. „Vis dar galvoju, kad turiu humoro jausmą“, – pažymėjo socialdemokratė Giedrė Purvaneckienė. „Esu profesionali politikė“, – pareiškė B.Vėsaitė. „Darbietės“ Dangutės Mikutienės moto: „Negali pakeisti situacijos – pakeisk požiūrį į situaciją“. Konservatorius Audronius Ažubalis viliasi: „Žinau, kad politiko darbas gali būti garbingas, atskaitingas ir prasmingas.“