Lietuvoje

2014.10.13 19:46

VSD stebi iš karinių stovyklų Rusijoje grįžusius vaikus: tai daugiau nei dvi mokyklos

BNS, ELTA2014.10.13 19:46

Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigia apie trečiųjų šalių verbuojamus Lietuvos mokinius žinojęs pernai. Pasak VSD vadovo Gedimino Grinos, paveiktų Lietuvos mokyklų gali būti daugiau nei dvi. Tai paaiškėjo pirmadienį po G. Grinos ir švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio susitikimo.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigia apie trečiųjų šalių verbuojamus Lietuvos mokinius žinojęs pernai. Pasak VSD vadovo Gedimino Grinos, paveiktų Lietuvos mokyklų gali būti daugiau nei dvi. Tai paaiškėjo pirmadienį po G. Grinos ir švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio susitikimo.

„Čia nėra tiktai dviejų mokyklų problema“, – teigė G. Grina ir nedetalizavo kiek ir kokių miestų mokyklų su tuo susijusios.

Jo manymu, pagrindinis VSD uždavinys šiuo atveju yra stebėjimas.

„Tokie žmonės iš principo taip, yra mūsų stebėjimo objektas, – sakė G. Grina. – Jūs kalbate, ką keisite, mes nekeičiame, mes dirbame savo darbą – mums svarbu žinoti, kas važiuoja, kur važiuoja, kodėl važiuoja, ką jie gali grįžę daryti, ar jie ginkluojasi, ar mokosi šaudyti, ar nešaudyti“.

Anot jo, praėjusią savaitę žiniasklaidoje paskelbta informacija apie vaikų vykimą į Rusiją nėra naujiena.

„Mums čia yra nuolatinis darbas, šita tema, apie ką mes kalbame, tai nei koks nors naujas, nei senas procesas. Mes nuolat stebime trečiųjų šalių bandymus daryti įtaką mūsų piliečiams ir mūsų moksleiviai nėra išimtis“, – tvirtino VSD vadovas.

Klausiamas, kokių veiksmų imsis ministerija, D. Pavalkis savo ruožtu pirmadienį žurnalistams dėstė, kad vien tai, jog yra kalbama apie tokias vaikų stovyklas, jau yra žingsnis į priekį atkreipiant dėmesį, kad „taip galbūt ir nederėtų elgtis“.

„Aš tikrai nebūsiu tas, kuris agituos grįžti į geležinės uždangos būseną, kurioje mes buvome prieš 25 metus, ir (neketinu) pradėti reguliuoti, kas kur turi važiuoti. Manyčiau, kad bus tokių, kurie išvažiuos, manyčiau, kad bus tokių, kurie galbūt išvažiuos ir mokytis tenai. Tada turime žiūrėti, kas išvažiuoja, pavyzdžiui, studijuoti į Honkongą, į Kiniją ar į Ameriką, dar į visokias kitokias šalis, taip kad reikia žiūrėti plačiau, į globalizaciją – ne tik kaip mūsų ir mūsų Rytų kaimynės problematiką. Juda žmonės, jie judėjo ir judės“, – aiškino ministras.

„Manau, neieškokime nei kaltų, nei nekaltų, – sakė D. Pavalkis. – Galime pasakyti, kad galbūt ir švietimo sistema visko iki galo nepadarė, galbūt ir VSD kažką galėjo padaryti, bet mūsų pagrindinis tikslas buvo suderinti veiksmus, nuomones, kaip mes keisimės informacija ir ką darysime toliau“.

Praėjusią savaitę naujienų portalas 15min.lt paskelbė, kad Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos ir Vasilijaus Kačalovo gimnazijos moksleiviai nuolat vežami į sukarintas stovyklas Rusijoje.

Tyrimą dėl to pradėjo ir Švietimo ir mokslo ministerija, ir Vilniaus savivaldybė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.