Lietuvoje

2019.03.06 18:40

Seime – siūlymas ypatingais atvejais teismams leisti keistis teisėjais

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.06 18:40

Teisėjų korupcijos bylai išretinus teisėjų gretas svarbiausiuose šalies teismuose, norima leisti laikinai juose pasitelkti kolegas iš kitų teismų. Jei tokioms įstatymo pataisoms būtų pritarta, mažiau apkrauto teismo teisėjas galėtų laikinai bylas nagrinėti kitame.

Bylų skaičius gal ir tas pats, tačiau galinčių jas nagrinėti teisėjų – mažiau. Vien Apeliaciniame teisme 3 teisėjai sulaukė įtariamų vienoje didžiausių korupcinių bylų Lietuvos istorijoje. Daugiau paplušėti teks ir kai kuriems Aukščiausiojo, Vilniaus apygardos teismo teisėjams. Iš viso  įtarimai pareikšti 8 teisėjams iš 5 teismų.

Teisėjų tarybos pirmininkas kartoja, kad dėl korupcijos bylos darbas teismuose nesutriko: visos jų bylos perskirstytos, tokių apie 300. Šis skaičius esą nėra didelis, nes atskiri teismai per metus išnagrinėja tūkstančius bylų.

„Tą pačią dieną, kada mes sužinojome tą informaciją, buvo inventorizuotos bylos, kiek tie teisėjai turi, sudarytos naujos kolegijos, nustatyta tvarka paskirti kiti pranešėjai, ir tos bylos bus išnagrinėtos. Visos bylos jau turi savo šeimininką, turi posėdžių datas, ir jos visos bus išnagrinėtos“, – pasakojo Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.

„Jie pasidalino laikinai, tas klausimas sprendžiamas, bet, kadangi suprantame, kad ikiteisminis tyrimas ir bylos vėliau greičiausiai teismus pasieks, truks ne vienerius metus, tai laikinų priemonių tikrai nepakanka ilgam laikui“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Korupcijos skandalui išryškinus teisėjų stygiaus problemą, dar pavasario sesijoje žadama imtis Teismų įstatymo pataisų. Vienas siūlymų – ypatingais atvejais teismams leisti keistis teisėjais.  Pavyzdžiui, mažiau apkrauto kurio nors miesto apygardos teismo teisėjas galėtų laikinai bylas nagrinėti Apeliaciniame teisme.

„20 bylos guli, žmonės laukia sprendimų. Krūviai nėra vienodi visuose teismuose, ir jeigu Klaipėdoje arba Šiauliuose tokiu periodu yra mažiau bylų, žinoma, nežinau statistikos, ir yra tinkamas ir galintis atlikti savo funkcijas teisėjas, tai galbūt galima keliems mėnesiams pasitelkti į Apeliacinį teismą“, – svarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkas Stasys Šedbaras.

Kai kurių teismų naštą siūlo mažinti ir vyriausybė. Norima daugiau galių suteikti administracinių ginčų komisijai, taip leidžiant mokestinius ar administracinius ginčus nagrinėti neteismine tvarka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.