Lietuvoje

2014.10.13 09:33

Kuršių nerijos mišką planuojama atsodinti anksčiausiai 2016 metais

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.10.13 09:33

Pavasarį gaisro nuniokotame Kuršių nerijos miške jau darbuojasi medkirčiai. Nudegę medžiai virs biokuru, o naują mišką sodinti planuojama ne anksčiau kaip po metų.

Pavasarį gaisro nuniokotame Kuršių nerijos miške jau darbuojasi medkirčiai. Nudegę medžiai virs biokuru, o naują mišką sodinti planuojama ne anksčiau kaip po metų.

Degvietėje besidarbuojantys penki medkirčiai per dieną iškerta apie hektarą sudegusių kalnapušių. Vyrai pripažįsta, kad pjauti žalią medį – kur kas lengviau nei nudegusį. Apanglėję medžiai greičiau atšipina pjūklus. Kai kurios kalnapušės pjūklo išvengia.

„Girininkai praeina pažymi, kurią palikti“, – sako UAB „Kietasis biokuras“ medkirtys Virginijus Dapševičius.

Šių metų balandžio pabaigoje Kuršių nerijoje ties Juodkrante kilęs gaisras nusiaubė maždaug 130 hektarų kalnapušyną. Aukcioną, išvalyti degvietę, laimėjo viena Telšių bendrovė, kuri nuodegulius kirto ir po 2006-ųjų gaisro Kuršių nerijoje. Tik dabar už teisę išvalyti gaisravietę Kuršių nerijos nacionaliniam parkui bendrovė sumokėjo apie 130 tūkst. litų.

„Už tai jie gaus 8 tūkst. kubinių metrų medienos, kurią po to galės parduoti“, – aiškina Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.

Degvietėje išpjauti medžiai bus panaudoti biokurui. Skubėdami išdegusius plotus išvalyti iki pavasario, medkirčiai sako darbuosis ir lyjant, ir sningant. Gamtosaugininkai teigia, kad, iškirtus nuodėgulius, atsodinti miško neskubėsią.

„Pagal miškininkų patirtį, nudegus miškui ten pradeda labai aktyviai grybas veistis, tiesiog yra labai pavojinga sodinukams. Ir jie žūva. Būtina pralaukti mažiausiai metus ir tik po metų galima pradėti atsodinti nudegusį mišką“, – tikina A. Feser.

Anksčiausiai mišką atsodinti planuojama 2016-ųjų pavasarį. Mokslininkai dabar svarsto, kokį plotą palikti plyną ir ką sodinti kitur.