Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.06 18:15

Kūno kalbos ekspertas paaiškino, ko siekė Zuokas, liesdamas Šimašių

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2019.03.06 18:15

Liesdamas Remigijų Šimašių, Artūras Zuokas siekė jį išprovokuoti bei parodyti norą dominuoti, tačiau tokie veiksmai – nekorektiški, LRT.lt sako politologas Vytis Jurkonis. Taip politologas komentuoja vaizdo įrašus, pasirodžiusius po kandidatų į Vilniaus mero postą A. Zuoko bei R. Šimašiaus kelių interviu, kurių metu A. Zuokas liesdavo dabartinio Vilniaus mero pečius ir bandydavo jį apkabinti. Tokį elgesį kritikuoja ir komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas, kuris teigia, kad besikartojanti provokacija buvo viešųjų ryšių kampanijos dalis.

Viešųjų ryšių specialisto, bendrovės „Nova media“ vadovo A. Katausko nuomone, A. Zuokas yra vienas geriausiai komunikuojančių politikų, kuris puikiai jaučiasi ir tiesioginių transliacijų metu. Pasak A. Katausko, A. Zuoko kalbos būna gerai paruoštos, o po improvizacijų visi veiksmai aptariami ir padaromos išvados. Eksperto teigimu, taip nutiko ir šį kartą – net jei pirmą kartą A. Zuokas oponentą palietė netyčia, vėliau tai buvo kartojama norint laikytis savo strategijos.

„A. Zuokas toliau laikosi savo viešųjų ryšių kampanijos strategijos būti kaimynu įvairiose rajonuose. Jis kalba su senjorais, bendrauja su kaimynais, atrodo atviras ir draugiškas – tas, prie kurio gali prieiti, kuris gali tave apkabinti“, – primena A. Katauskas.

A. Zuoko provokacija – vienas gražiausių mūšių rinkimuose

Politologo, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojo, kūno kalbos eksperto V. Jurkonio teigimu, į provokaciją R. Šimašius galėjo reaguoti ramiau, parodyti, kad toks elgesys nepriimtinas ir peržengia raudoną liniją. Kitas pasirinkimas – atkartoti A. Zuoko veiksmus ir apkabinti jį, juokaujant pasiteirauti, ar netrūksta švelnumo. Vis dėlto V. Jurkonis sutinka, kad vieno teisingo pasirinkimo šiuo atveju nėra.

A. Katauskas pabrėžia, kad R. Šimašiaus komunikacija po pirmojo turo pasikeitė, ji tapo karingesnė. Pasak komunikacijos eksperto, meras dažnai kalba, kad laukia kova, todėl po A. Zuoko provokacijos interviu metu jis ir negalėjo kitaip elgtis.

„Net jei meras ir būtų sugebėjęs puikiai susivaldyti, A. Zuokui pradėjus jį glostyti, R. Šimašius negalėjo nekreipti dėmesio į tokį žingsnį – A. Zuokas yra jo priešas, oponentas, o su priešu jis nesiglėbesčiuos, todėl jis buvo priverstas kaip nors reaguoti“, – LRT.lt sako A. Katauskas.

Komunikacijos ekspertas taip pat primena Darbo partijos vadovo Viktoro Uspaskicho žodžius, kai jis R. Šimašių pavadino diorganu (susinervinusi - LRT.lt) meru. Tokia situacija, sako A. Katauskas, pasinaudojo A. Zuokas – savo veiksmais jis bandė parodyti, kad R. Šimašius nėra kovotojas, jis – diorganas.

„Tai buvo vienas gražiausių šių savivaldybių rinkimų mūšių“, – tikina A. Katauskas.  

Anot viešųjų ryšių specialisto, A. Zuokas bandys išlaikyti poziciją, kad yra žmonių draugas ir kaimynas, o R. Šimašius visais būdais bandys pasakyti, kad jis kovotojas, kurį nėra lengva išmušti iš vėžių, kad nėra diorganas – jis tiesiog nesiglėbesčiuoja su priešais.

„Mūšis dar nesibaigė“

V. Jurkonis svarsto, kad liesdamas oponentą A. Zuokas siekė jį išprovokuoti bei parodyti norą dominuoti. Anot politologo, galima sakyti, kad provokacija pavyko, tačiau tokie veiksmai – nekorektiški. Politologas taip pat priduria, kad reikėtų atskirti dalykinę ir intymią erdvę.

„Viskas priklauso nuo konteksto. Jei vyktų pokalbis su kitais bičiuliais, tokie A. Zuoko veiksmai būtų vertinami kaip draugiški ir natūralūs, tačiau šiuo atveju pašnekovai yra politiniai oponentai, konkuruojantys Vilniaus mero rinkimuose“, – aiškina V. Jurkonis.

Abu pašnekovai sutinka, kad debatai tarp dviejų kandidatų dažniausiai nepasklinda kitose žiniasklaidos priemonėse, tačiau šie vaizdo įrašai paplito viešojoje erdvėje ir socialiniuose tinkluose, todėl abu varžovai sulaukė nemažai dėmesio.

V. Jurkonio teigimu, nereikėtų sureikšminti vieno epizodo, nes laimėtojas neaiškus – žmonių nuomonės šiuo klausimu gali skirtis.

„A. Zuokas akivaizdžiai peržengė tam tikras ribas, provokavo – kai kuriems toks elgesys pasirodys kaip nepriimtinas ir nekorektiškas, tačiau kitiems tai gali būti priimtina ir net juokinga, galbūt jiems atrodo, kad miestui reikia aktyvesnio žmogaus“, – kalba V. Jurkonis.

A. Katauskas taip pat pritaria tokiai nuomonei – tie, kurie nemėgsta R. Šimašiaus, manys kad jis pralaimėjo, o tie, kurie mėgsta, pasipiktins A. Zuoku. Vis dėlto, kalba ekspertas, politikai kovoja ne dėl tų rinkėjų, kurie palaiko juos ar oponentą – jų nuomonę pakeisti sunku, kova vyksta dėl neapsisprendusiųjų.

„Mūšis dar nesibaigė“, –  šypsosi A. Katauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi