Lietuvoje

2019.03.06 14:49

Vyriausybė teikia Seimui pasirengimo kietajam „Brexitui“ projektus

LRT.lt2019.03.06 14:49

Vyriausybė pritarė teisės aktų pakeitimams, kurie reikalingi pasirengimui galimam Jungtinės Karalystės išstojimui iš Europos Sąjungos (ES) be susitarimo. Siekiama, kad toks Jungtinės Karalystės išstojimas iš ES nesukeltų neigiamų pasekmių Lietuvos piliečiams bei verslo subjektams, Lietuvoje gyvenantiems JK piliečiams ir veiklą vykdantiems šios šalies verslo subjektams, sakoma pranešime spaudai.

„Turime būti iš anksto pasirengę įvairiems scenarijams. Vyriausybės siūlomos teisėkūros priemonės turi ne tik sušvelninti galimus JK išstojimo neigiamus padarinius, bet ir užtikrinti abiejų valstybių piliečių teises, nepažeisti verslo subjektų lūkesčių. Nėra jokios abejonės, kad ateityje Lietuvos ir JK bendradarbiavimas bus sėkmingai tęsiamas“, – sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. 

Keičiami įstatymai ir nutarimai daugiausia susiję su Lietuvos ir Jungtinės Karalystės piliečių socialine apsauga, mokesčiais, gyvenimo bei mokslo sąlygomis.  

Nustatant teisę į pensiją,  bus atsižvelgta į Jungtinės Karalystės iki išstojimo iš ES įgytą stažą ir asmuo nepraras įgytų teisių į pensiją. Taip pat reglamentuojamas socialinės apsaugos išmokų mokėjimas. 

Ligos ir motinystės bei nedarbo socialinio draudimo stažas asmenims, įgijusiems jį Jungtinėje Karalystėje, šiai  išstojus iš Europos Sąjungos, būtų įskaitomas Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentuose nustatyta tvarka.

Lietuvos gyventojai, kurie pradėjo studijas JK aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės studijų formos programas iki išstojimo dienos, bus draudžiami  valstybės lėšomis iki 2022 metų. 

Siūloma nustatyti, kad Jungtinei Karalystei išstojus iš ES be susitarimo, pareinamuoju 2 metų laikotarpiu būtų tęsiamas Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio, Rinkliavų, Labdaros ir paramos, Buhalterinės apskaitos įstatymų nuostatų taikymas Jungtinei Karalystei tokia pačia apimtimi, kaip ir ES valstybėms narėms.

Bus didinamas  konsulinių paslaugų prieinamumas  Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems Lietuvos piliečiams – didinamas konsulų skaičių, pasitelkiami išoriniai paslaugų tiekėjai, kad dokumentai galėtų būti priimami greičiau Londone ir kituose Jungtinės Karalystės regionuose.

Taip pat reglamentuojamas Lietuvoje gyvenančių Jungtinės Karalystės piliečių ir jų šeimos narių statusas Jungtinei Karalystei išstojus iš ES, numatomas 9 mėnesių pereinamasis laikotarpis šių asmenų statusui pasikeisti. Su tuo susiję dokumentai bus keičiami nemokamai. Asmenims, kurie yra įgiję teisę nuolat gyventi Lietuvoje bus išduodami leidimai nuolat gyventi netaikant jokių papildomų reikalavimų.

Numatoma nustatyti palankias sąlygas Jungtinės Karalystės piliečių ir jų šeimos narių apsigyvenimui darbo, verslo ar kitos teisėtos veiklos pagrindais – išduoti iki 3 metų galiojantį leidimą laikinai gyventi, taikyti kitas lengvatas. Siūloma, kad JK piliečiai toliau galėtų Lietuvoje studijuoti tokiomis pat sąlygomis, kaip ES piliečiai.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.