Naujienų srautas

Lietuvoje2012.11.03 16:07

V. Adamkus: piliečių valia yra šventas dalykas

„Lietuvos rytas“ 2012.11.03 16:07

Buvusiam šalies vadovui Valdui Adamkui šiandien sukanka 86-eri. Tačiau interviu „Lietuvos rytui“ jis kalbėjo ne apie save, o apie nerimą jam keliančias Lietuvos gyvenimo aktualijas.

Buvusiam šalies vadovui Valdui Adamkui šiandien sukanka 86-eri. Tačiau interviu „Lietuvos rytui“ jis kalbėjo ne apie save, o apie nerimą jam keliančias Lietuvos gyvenimo aktualijas.

Pradėdamas pokalbį kadenciją baigęs Prezidentas V. Adamkus pirmiausia prisiminė, kaip kadaise tyliai, be jokių ultimatumų jam pavyko susitarti su tuomečiu premjeru Algirdu Brazausku skirti finansų ministre ne ką kitą, o dabartinę šalies vadovę Dalią Grybauskaitę.

Taigi ji V. Adamkui turėtų būti dėkinga už vėlesnę savo politinę karjerą.

„Nekomentuosiu, – tvirtai atsakė V. Adamkus, paklaustas, kaip vertina Prezidentės pareiškimą, kad naujojoje Vyriausybėje ji nenorinti matyti Darbo partijos. – Galiu tik priminti, kad tokio atvejo per visą atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį dar nėra buvę.“

Pasak V. Adamkaus, jam nekart yra tekę ginčytis su paskirtaisiais vyriausybių vadovais dėl ministrų kandidatūrų.

„Ypač įsiminė diskusijos 2001 metais su amžinatilsį A. Brazausku dėl kandidato į finansų ministro postą. Tuomet Lietuva skaudžiai jautė Rusijos krizės pasekmes. Reikėjo tvirta ranka tvarkyti šalies finansus.Socialdemokratai norėjo patikėti finansų ministro pareigas, mano nuomone, nepakankamai kompetentingam savo partijos politikui. Net tris dienas diskutavome su A. Brazausku, bet darėme tai visiškai tyliai, be jokių ultimatumų ir viešų pareiškimų.

Susitikdavome ir Prezidentūroje, ir vakarais mano rezidencijoje Turniškėse, kol galiausiai sukirtome rankomis, kad Lietuvai bus naudingiau, jei Finansų ministerijai vadovaus ne socialdemokratų atstovas, o finansų specialistė D. Grybauskaitė. A. Brazauskas įtikino savo partiją, kad tai geras pasirinkimas, nors jam turbūt nebuvo lengva tai padaryti. Tačiau man ir į galvą nešovė grasinti socialdemokratams, kad jų lyderio nepaskirsiu premjeru, jei jie neis į kompromisą dėl finansų ministro“, – tvirtino V. Adamkus.

Jis teigė neįsivaizduojąs, kaip demokratinės valstybės vadovas galėtų krėsti tokius pokštus.

„Piliečių valia yra šventas dalykas. Jei jos nepaisytume, reikštų, kad norime grįžti ten, kur buvome ištisus penkis dešimtmečius, bet ryžtingai išėjome 1990 metų kovo 11-ąją“, – įsitikinęs buvęs šalies vadovas.

V. Adamkaus nuomone, jei piliečių valia būtų ignoruojama, dalis visuomenės jaustųsi nuvilta ir apgauta.

„Lietuvos demokratijai būtų padaryta rimta žala, nes atrodo, kad klibinami jos pamatai“, – interviu „Lietuvos rytui“ sakė V. Adamkus.  

Kalbėdamas apie skandalus dėl rinkėjų papirkinėjimo buvęs šalies Prezidentas teigė, kad šie rinkimai atskleidė Lietuvos politinio gyvenimo trūkumus, parodė, kad politinė kultūra mūsų šalyje – dar labai žemo lygio.

„Paaiškėjo, kad pašalinti blogus įpročius reikia daug daugiau laiko, nei tikėjausi 1998 metais pradėjęs eiti prezidento pareigas. Matyt, sovietmečio paliktos žaizdos žmonių sąmonėje pernelyg gilios. Man skaudžiausia, kad šie rinkimai parodė, kaip neatsakingai gali būti manipuliuojama demokratinės santvarkos suteiktomis laisvėmis. Jomis begėdiškai prisidengiama, naudojamasi savo egoistiniais tikslais.

Lietuva – tarptautinės bendruomenės pripažinta demokratinė valstybė, o jos sąranga atitinka vakarietiškus laisvės principus, demokratines vertybes, bet politinė kultūra gerokai atsilieka. Mūsų valstybė atsivėrė pasauliui, pasaulis atviras Lietuvai, bet dar neišmokome gerai pasinaudoti šiomis ankstesniais laikais nė neįsivaizduojamomis galimybėmis, netapome vakariečiais savo esybe.

Nereikia savęs apgaudinėti – galima tiesiog iki sąmonės netekimo kalbėti apie pilietinę visuomenę, saldžiau nepasidarys. Lietuvoje pilietinė visuomenė dar nėra subrendusi. Laikas mūsų visuomenei atvirai pažvelgti į savo gyvenimo piktžaizdes ir neužliūliuoti savęs iliuzijomis, kad demokratija jau įtvirtinta, kad nieko daryti nereikia ir viskas savaime susitvarkys“, – sakė V. Adamkus.

Kartu buvęs šalies vadovas tikino, kad taip svarstydamas tikrai nenorįs pasakyti, jog Lietuvoje nėra aukštos kultūros politikų.

„Net ir baigiančiame darbą Seime, nors ir labai mažai kas mane džiugino jo veikloje, mačiau protingų, atsakomybę jaučiančių žmonių. Tik jų dalis buvo pernelyg maža. Svarbiausia, kad Lietuvoje yra daug protingų, kūrybingų žmonių, bet apie juos mažai kalbama ir jie nesiveržia į politiką. Vadinu šiuos žmones tyliąja dauguma. Tiesiog ji mažiau pastebima nei triukšmaujanti, skandalus kelianti mažuma“, – kalbėjo V. Adamkus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi